Macbeth očistený od dejových ornamentov

Na dosky košického divadla prichádza jedna z najobľúbenejších divadelných hier Williama Shakespeara Macbeth. Jej košická podoba bude iná ako býva zvykom. Činohra ju v premiére uvedie 25. októbra na javisku zrekonštruovanej Malej scény ŠD. Hra, ktorej originálna verzia má viac ako tri desiatky postáv, bude postavená na hereckom umení dvoch hercov.

macbeth1„Macbeth je hra o túžbe po moci, ktorá sa rozrastá, kŕmená patologickými  ambíciami, z malého pramienka na rozbúrenú rieku, ktorá bez súcitu strháva všetko, čo jej stojí v ceste.   Shakespearovská vášeň sa bude v Košiciach uvádzať v sústredenom komornom spracovaní, očistená od  dejových ornamentov, kedy na javisku dominujú silné herecké výkony,“ hovorí dramaturg Martin Gazdík.

Klenot svetovej dramatickej literatúry bude druhým režijným počinom jedného z najvýznamnejších slovenských režisérov Ľubomíra Vajdičku v Štátnom divadle Košice. Na scéne a v kostýmoch Marije Havran a s hudbou Mariána Čekovského rozohrajú svoj herecký koncert Dana Košická a Michal Soltész.

„Táto atraktívna kombinácia vytvára sľubné predpoklady, aby sa jedna z prvých premiér na javisku zrekonštruovanej Malej scény ŠD stala divadelnou udalosťou, ktorá prekročí rámec Košíc,“ dodal Gazdík.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>