Miskolc vo vytržení – Košice priviedli na Huspeninový festival kultúrny poklad

Sobota patrila v Miskolci na 13. ročníku Huspeninového festivalu Košiciam – Európskemu hlavnému mestu kultúry 2013. Na ulici Ferenca Rákocziho, kde sa sústredili stánky s občerstvením a remeselnými výrobkami, bolo umiestnené aj jedno z troch pódií. Dav ľudí dostala do varu najmä košická cimbalová skupina bratov Silvayovcov.

101_1792 (755x800)

Miskolcom znela Láska moja, kde si

Žabu – tradičný symbol Huspeninového festivalu – bolo vidieť na každom kroku. „Kocsonya“ sa predávala a ochutnávala v reštauráciách po celom Miskolci. Aj napriek daždivému počasiu sa do štvrtého najväčšieho mesta Maďarska hrnuli davy ľudí, bažiace nielen po trasľavej pochúťke, ale aj po hudobných vystúpeniach známych kapiel a výstave mladých umelcov v galérii.

Ako prvá sa v sobotu na pódiu predviedla známa skupina Chiki liki tu-a. V jej repertoári nechýbali skladby ako Láska moja, kde si či Monte Carlo.

„Spomínam si, že na kúpalisku v Miskolci sa môj brat naučil plávať,“ povedal po koncerte hudobník Martin Višňovský. „Do Maďarska jazdíme často, ale skôr južnejšie. Pred desiatimi rokmi sme hrali v Miskolci na univerzite. Mám na to pekné zážitky. Dokonca sme si tu získali aj niekoľkých fanúšikov, ktorí kvôli nám preskakovali ploty na koncerte v Kežmarku,“ dodal s úsmevom Višňovský.

101_1811 (800x600)

Tvrdý oriešok rozlúsknutý

Aj ďalšia kapela, ktorá sa na pódiu predstavila vďaka Košiaciam EHMK 2013, naservírovala návštevníkom bohaté sústa dobrej muziky. Mango Molas mala medzi davom skalných fanúšikov zo Slovenska.

Martin Vlašič nešetril po vystúpení chválami: „Mali sme mierny časový sklz, ale atmosféra bola skvelá, určite sa sem plánujeme vrátiť. Žiaľ, nemali sme zamenené eurá, a preto sme si nemohli kúpiť huspeninu.

Pár metrov od hluku Rákocziho ulice sa v neďalekej galérii uskutočnila vernisáž výstavy Tvrdý oriešok. Svoj umelecký vkus v nej prezentovali tvorcovia úzko spätí s Košicami. Svetlana Fialová, Vlasta Žáková, Jarmila Mitríková a Dávid Demjanovič prilákali na oficiálne otvorenie desiatky nadšencov.

101_1852 (800x600)

„Štvorica umelcov reaguje na konflikty medzi staršou a mladšou generáciou, na vzťahy medzi ľudovými tradíciami a miestnymi špecifikami,“ prezrádza dramaturg Košice – EHMK 2013 Michal Štofa. „Výstavou Tvrdý oriešok sme chceli poukázať na ťažko riešiteľné problémy, ktoré definujú aj košický kultúrny priestor. Svet internetu a multimédií je rajom inšpirácie pre Svetlanu Fialovú, kreslí najmä guličkovým perom alebo tušom. Vlasta Žáková je zase ojedinelým zjavom na slovenskej výtvarnej scéne, pretože využíva techniku textílie. Spracováva témy spojené najmä so súčasnou mladou generáciou, akými sú divoké večierky, vzťahy… Nebráni sa ani trojrozmerným textílnym výšivkám.“

Jarmila Mitríková a Dávid Demjanovič vytvárajú diela spoločne. Klasické plátno zamenili za drevenú dosku a letovaciu pištoľ.

„V niektorých dielach dodávame Slovensku určité sebavedomie,“ vyjadruje sa autorka obrazov J. Mitríková. „Vážime si tradičný slovenský folklór, ale v dnešnej dobe ho ovplyvňuje toľko vplyvov, že sa tradičnosť vytráca. Najnovší obraz sa nazýva Panzerschokolade. Vypálili sme fiktívny plagát na prezentovanie drogy, ktorú jedli nemeckí vojaci počas druhej svetovej vojny, aby boli v boji výkonnejší.“

„Návštevníkom sa môže zdať, že na obrazoch znázorňujeme členov Ku Klux Klanu, ale v skutočnosti sme sa inšpirovali maskami zo španielskej náboženskej tradície Semana Santa, ktoré sme skombinovali so slovenskými krojmi” hovorí tvorca D. Demjanovič. „Vytvorili sme fiktívny folklorizmus, najmä pre ľudí zo zahraničia.”

101_1840 (585x800)

Stavili na klasiku

Večer ste sa pomedzi stánky nedokázali prechádzať kvôli obrovským davom. Schyľovalo sa k vystúpeniu košickej kapely Silvayovci, ktorú miestni vôbec nepoznali. Po koncerte si ich však zapamätali všetci. Návštevníci ohúrení majstrovstom, aké mladí umelci predvádzali s cimbalovými nástrojmi, neštrili potleskom. Známy hit od Queen – We are the champions, v podaní Silvayovcov, roztancoval i tých, čo v sebe nemali kvapku alkoholu.

„Nečakali sme, že budú ľudia reagovať na naše piesne takými emóciami,“ usmieval sa Miloš Silvay (kontrabas). „Koniec sme vygradovali. Stavili sme na slávne hity a ľudí to dostalo.“

 

Lukáš Mano

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>