Mladí ľudia vedia ako zatraktívniť mesto

Košice sú od štvrtka platformou na výmenu skúseností s tvorivosťou, kultúrou, turizmom a prácou s komunitami. Dvojdňová konferencia PLACE! spája ľudí, ktorí sú ochotní zdieľať svoje poznatky, vzdelávať  sa, sú otvorení novej spolupráci s cieľom zviditeľnenia a zveľadenia mesta Košice.

DSC_0311Ako urobiť z malého mesta kreatívne, ako byť jedinečným miestom, ako sa stať atraktívnym pre turistov i obyvateľov? Konferenciu PLACE!, ktorá prináša diskusie na témy dynamiky a budovania kreatívnych miest  v Kasárňach/Kuturparku otvorili primátor mesta Košice Richard Raši a  manažér pre kreatívnu ekonomiku n. o. Košice 2013 Michal Hladký. Hneď po nich dostali priestor moderátori Tom Fleming a Paul Bogen, ktorí participujú na budovaní stratégie pre kreatívnu ekonomiku v projekte Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013 už viac ako dva roky. Zahraničných hostí a účastníkov uviedli do problematiky a  načrtli základné informácie a fakty o situácii na Slovensku a v Košiciach.

Viac ako 160 registrovaných účastníkov si mohlo vybrať a zostať na seminári alebo workshopoch, ktoré boli súčasne na troch miestach. Najväčším lákadlom a jedným z najvzácnejších hostí konferencie bol Charles Andry – expert v oblasti používania predstavivosti a kreativity pri premene mesta. Svojou druhou prednáškou o spôsoboch tvorby kreatívneho mesta zároveň uzatváral vzdelávaciu čas prvého dňa.

Seminár o inkubátoroch kreatívneho priemyslu paralelne viedla dvojica Agata Etmanowicz z Poľska a Fín Stuba Nikula. Obidvaja sa podieľajú na chode a budovaní kreatívnych inkubátorov, venujú sa potrebám a požiadavkám mladých, začínajúcich rezidentov a freelancerov.

Zora Jaurová sa venovala brandingovej štúdii na tému značka Slovensko. So success story príbehom sa v tejto sekcii predstavil aj Juan Carlos Belloso a jeho ukážková práca v Barcelone.

Interaktívny workshop „Menšie kreatívne mestá“ viedol Tom Fleming. Účastníci v spoločnej interakcii priniesli návrhy a riešenia na vytvorenie podmienok pre hodnotnú a bohatú kreatívnu ekonomiku v Košiciach. V tomto čase sa takisto prezentovali zaujímavé projekty, vďaka ktorým sa Košice úspešne dostávajú do povedomia verejnosti a ktoré vytvárajú pozitívny obraz o dianí v meste.

Spoločné prednášky boli o účasti Košíc na projekte Urbact a súčasnej téme – potrebe presahu a spolupráce medzi kreatívnym priemyslom, ICT sektorom a turizmom. Philippe Kern prezentoval štúdiu na tému intervencie. S účastníkmi sa v prvý deň konferencie PLACE! výbornou prednáškou rozlúčil opäť Charles Landry s úvahou o úlohe kultúry a kreativity pri pretváraní mesta.

Alexandra Juríková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>