Móric Beňovský začal svoju púť v košickom divadle

Po viac ako 16 rokoch sa na dosky Štátneho divadla Košice vráti muzikál. Pôvodný slovenský muzikál Móric Beňovský, ktorý bude mať svetovú premiéru 29. novembra 2013 v Historickej budove ŠD, začal svoju púť v košickom divadle v pondelok prvým stretnutím – ideovou skúškou – realizačného tímu a účinkujúcich.

Autormi sú Milan Antol, Vladimír Krausz a Adrián Harvan. Predstavenie v réžii Milana Antola vzniká v koprodukcii Štátneho divadla Košice a spoločnosti Muzikál Slovensko s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR v rámci projektu Európske hlavné mesto kultúry – Košice 2013.

Ako povedal Milan Antol, konečná podoba muzikálu o svetoznámom Slovákovi, ktorý precestoval štyri kontinenty a napokon sa stal kráľom Madagaskaru, sa rodila približne šesť rokov. „V našom príbehu sme sa usilovali dostať do centra pozornosti štyri postavy, ktoré sa pohybujú okolo Beňovského. A samozrejme dôležitou súčasťou sú aj prostredia, v ktorých sa pohybuje. Množstvo kultúrnych rôznorodostí od Kamčatky cez Čínu, Madagaskar, Paríž, Slovensko, Rusko, Ameriku sme sa snažili zachytiť, ale nie ako nejaký bedeker jeho putovania svetom, ale naozaj ako príbeh vzťahov, ktoré prežíval,“ povedal o inscenácii M. Antol.

IMG_7487Predstavenie Móric Beňovský bude celodivadelným projektom, do ktorého sa zapoja všetky súbory – činohra, opera, aj balet. „Z tohto pohľadu to určite nebude jednoduché aj vzhľadom na to, že všetky súbory okrem tohto predstavenia majú aj svoj vlastný dramaturgický plán, v ktorom sú naplánované premiéry,“ dodal riaditeľ divadla a zároveň dramaturg predstavenia Peter Himič. Produkcia sľubuje výpravné divadlo. „Vzhľadom na priestorové možnosti javiska scéna nebude taká pompézna, ako to v muzikáloch býva, ale v celom predstavení sa objaví napríklad až 150 rôznych kostýmov a v niektorých obrazoch bude na javisku v jednej chvíli aj viac ako 60 účinkujúcich,“ vysvetlil Milan Antol.

Autorom hudby je Adrián Harvan, v realizačnom tíme muzikálu je scénograf Štefan Hudák, kostýmy navrhla Silvia Zubajová, choreografie pripravuje Ivana Kučerová a o hudobné naštudovanie sa postará Igor Dohovič. V hlavných postavách sa predstavia nielen domáci umelci, ale hostia známi zo slovenského šoubiznisu. V postave Mórica Beňovského budú alternovať Juraj Bernáth a Maroš Goga, jeho priateľa a neskôr zradcu Stepanova stvárnia Igor Timko a Marián Lukáč, postavu Afanázie zahrajú hosťujúce Kristína Greppelová a Natália Puklušová a v postave Zuzany uvidia diváci Veroniku Gidovú a Tatianu Polákovú. Celkovo bude účinkovať viac ako 70 hercov, spevákov a tanečníkov spolu so živým orchestrom.

Zaujímavé chvíle pri príprave muzikálu prežíva aj líder skupiny No name Igor Timko, ktorý sa ako vyštudovaný herec vracia na košické divadelné dosky po dvoch desiatkach rokov. „Som úplne vzrušený, vidím tu kolegov hercov, s ktorými sme spolu začínali a ktorí ma privítali so slovami: vitaj doma,“ priznal sa Igor Timko. Ako dodal, nemala by to pre neho byť neprebádaná oblasť, ale určite cíti zodpovednosť. „Postava, ktorú hrám, je obrovská, prechádza celým dejom. Je tam veľa piesní. Určite to bude náročné a nebude to také, že si človek povie, že stačia skúsenosti a pôjde to samo,“ dodal známy spevák.

benovsky2 (1)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>