Nadácia VÚB podporila mladých umelcov

(etrend.sk; 26/11/2012; md ; Zaradenie: CSR)

Porotu súťaže Maľba 2012 najviac očarila Záhrada

Nadácia VÚB organizuje už od roku 2006 súťaž Maľba, ktorá je určená pre profesionálnych výtvarníkov do 35 rokov. V tomto roku prekvapenie a radosť priniesla trom mladým autorom. Víťazom 7. ročníka sa stal Andrej Dúbravský s dielom Záhrada, druhé miesto získal Ján Vasilko a tretie Katarína Janečková. Súčasťou ocenenia bola aj finančná odmena v celkovej hodnote 20 000 eur, ktorú venuje organizátor súťaže Nadácia VÚB. Diela dvadsiatich finalistov si záujemcovia môžu pozrieť na výstave v Dvorane MK SR na Námestí SNP v Bratislave do 18. decembra.

Andrej Dúbravský je už známym pojmom na slovenskej umeleckej scéne. Patrí medzi výrazné talenty súčasného maliarstva a blízke mu je aj herectvo. Aktuálne študuje na bratislavskej VŠVU v ateliéri profesora Daniela Fischera. Dúbravský už vlani uspel v súťaži Maľba, keď získal druhé miesto. Ďalší ocenený Ján Vasilko tiež nie je nováčikom v tejto súťaži. Vyštudoval Fakultu umení na Technickej univerzite v Košiciach, kde žije a tvorí. Katarína Janečková patrí k najmladším finalistom a hneď pri prvej účasti v súťaži zabodovala tretím miestom. Víťazi sa presadili v silnej konkurencii 90 súťažných diel, z ktorých porota do finále vybrala dvadsať najlepších. Nadácia VÚB ocenila autorov odmenami 10 000 eur pre víťaza, 6 500 eur za druhé miesto a 3 500 eur za tretie miesto.

“Pri víťaznom obraze porota ocenila inovatívne použitie historického maliarskeho materiálu, osobitý a bravúrny výtvarný jazyk, ako aj prepojenie pálčivej súčasnej tematiky s bukolickou historickou idylou maliarstva. Ján Vasilko nás zaujal intelektuálnym prevzatím maliarskych konceptov konštruktivizmu vyvinutých avantgardou na začiatku 20. storočia do súčasného jazyka. Katarína Janečková dostala ocenenie za veľmi slobodný, spontánny maliarsky prejav a za nekonvenčnú a kontroverznú tematiku”, vysvetlil rozhodnutie poroty jej predseda Jiří Švestka.

“Po siedmykrát prinášame salón mladej maľby Bratislavčanom aj návštevníkom hlavného mesta. A tiež ocenenia pre talentovaných autorov, ktorých vybrala medzinárodná porota. Stáva sa už pravidlom, že do výberu najzaujímavejších diel porota zaradila aj obrazy od nováčikov, ktorí sú na začiatku svojej umeleckej dráhy. Verím totiž, že úspech v Maľbe im pri tom významne pomôže,” povedal na vernisáži výstavy generálny riaditeľ VÚB Ignacio Jaquotot (na obrázku s víťazmi).

Finalistov aj víťazov vybrala medzinárodná odborná porota pod vedením českého galeristu Jiřího Švestku. Spolu s ním rozhodovali Veronika Wolf, riaditeľka Lobkowiczkých zbierok, maliar a pedagóg Ivan Csudai a kurátor Vladimír Beskid.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>