Naše sídliská sa otvárajú svojim obyvateľom

V rámci bohatého programu, ktorý pravidelne pripravuje projekt SPOTs,  sa už dnes začína festival Naše sídliská (11. – 14. septembra). Podujatie upriamuje pozornosť na bezprostredné okolie obyvateľov mesta. Minulého roku priniesol festival napríklad témy migrácie obyvateľov z dedín na sídliská či divadelné predstavenie o košických oceliarňach.

1186220_10200774278335338_1948352698_n-800x533„Výstavbou sídlisk sa vytvoril nový spôsob bývania aj života. Kultúrne dedičstvo nie je iba starobylý kostol alebo monument z dávnych čias, ale aj to, čo nám zanechal predchádzajúci režim,“  hovorí manažérka projektu SPOTs Blanka Berkyová.

Tohtoročný program sa začína dnes vo Výmenníku Wuppertálska o 17:00 vernisážou výstavy historických fotografií  Róberta Berenhauta s názvom „Výstavba sídliska KVP“. Zároveň otvoríme aj výstavu víťazných fotografií zo súťaže, ktorá sa uskutočnila v rámci osláv tridsiateho výročia obývania KVP. V programe festivalu, ktorý potrvá do soboty, 14. septembra, je zahrnuté aj slávnostné otvorenie Komunitnej záhrady a tiež otvorenie Mestského výmenníka, ktorý sa nachádza v areáli Kasární/Kulturparku.

PROGRAM

 

STREDA 11. 9.

17:00 / Výmenník Wuppertálska

Vernisáž výstavy fotografií „Výstavba sídliska KVP“ – Róbert Berenhaut

Multimediálna prezentácia dvadsiatich historických fotografií, spojená s kultúrnym programom.

 

Vernisáž výstavy z fotosúťaže Život na KVP pri príležitosti osláv 30 rokov obývania sídliska KVP

Výstava víťazných fotografií, do ktorej sa mohli zapojiť nielen študenti umeleckých škôl, ale aj obyvatelia Sídliska KVP a mesta Košice.

 

ŠTVRTOK 12. 9.

17:00 / Výmenník Brigádnická

Výstava „V každej domácnosti“ - Ľudmila Horňáková

Svojské zbierky diel, kutilských zlepšovákov najmä od seniorov alebo fotografií z ich domácnosti, ktoré odzrkadľujú ich život. Nejde o ľudové remeslá, ale o kreatívne počiny staršej generácie.Výtvory sú prepojené so zvukom alebo videom, ktoré sú príspevkom umelkyne Ľudmily Horňákovej. Výstava potrvá do 26. septembra a bude sprístupnená každý pracovný deň od 17:00 do 18:00.

 

19:00 / Výmenník Važecká

Výstava „Nový mestský mobiliár“ – ideovci

Skupina troch umelcov, ktorí pripravujú pre Košice tri nové originálne mestské lavice. Po Výmenníku Obrody na Terase budú osadené na sídliskách Furča a Nad jazerom. Vystavovať sa budú fotografie lavíc zo svetových metropol.

 

PIATOK 13. 9.

19:00 / Mestský výmenník

Prezentácia obchodu so suvenírmi zo sídlisk

Po workshope, ktorý sa uskutočnil počas prvého septembrového týždňa v spolupráci s mladými dizajnérmi a grafikmi, predstavíme prvé výtvory. Okrem samotných suvenírov, pôjde aj o vytvorenie ich originálnych balení a kartónovej predajne.

 

Košické sochy 

Prezentácia projektu, ktorého úlohou je zmapovať bohaté umelecké a kultúrne dedičstvo mesta. Autori chcú zhromažďovaním informácií o dielach existujúcich, chátrajúcich alebo už dávno neexistujúcich. poukazovať na to, prečo by mali byť obyvatelia hrdí na svoj domov. Výsledkom má byť prehľadný online katalóg, vytvárajúci digitálnu stopu dedičstva, ktoré sa premieňa a stráca developerskými projektmi alebo nešetrnou rekonštrukciou.

 

SOBOTA 14. 9.

10:00 / Mestský Výmenník

V.RE.CE. (Variabilný remeselnícky cech)

Úvodná prezentácia sérií mesačných workshopov o dizajne a remeslách s dizajnérmi zo skupiny IDEOCI a hosťujúcimi remeselníkmi. Prvou témou bude vyšívanie, háčkovanie a štrikovanie. 

 

14:00 / Výmenník Wuppertálska

Malý farmársky trh

Na streche výmenníka sa predstavia pestovatelia z Košíc a okolia, ktorí ponúknu plody svojej práce na výmenu, aj ochutnávku.

 

Workshop o pestovaní a starostlivosti o jablone

V novej Komunitnej záhrade na Sídlisku KVP sa susedia počas workshopu naučia ako sadiť stromy. Pod vedením Antona Župu zo Slovenského zväzu záhradkárov Košice si potom spoločne vysadia aj skutočnú jabloň. Na záver bude odovzdávanie kľúčov od Komunitnej záhrady verejnosti, susedom a záhradkárom. 

 

Výsledky súťaže “O najkrajší balkón a predzáhradku Sídliska KVP 2013″ Ďalší ročník súťaže,  v ktorej mohli obyvatelia Sídliska KVP nominovať balkón či predzáhradku svojho suseda. Súťaž sa uskutočnila v spolupráci s MČ KVP a OZ Ekoľudia v kategóriách Najkrajší balkón sídliska Najkrajšia predzáhradka sídliska.

 

Slávnostné otvorenie Komunitnej záhrady a prezentácia inštalácie Mathijsa Lieshouta, spojená s dvojdňovým workshopom tvorby záhradného nábytku.

Viac než desať ľudí sa zúčastnilo  na plánovaní a tvorbe Komunitnej záhrady na Sídlisku KVP. Cieľom projektu bolo vytvoriť spoločenstvo ľudí, ktorí sa starajú o rozvoj spoločného priestoru a premeniť ho podľa svojich predstáv. Workshopy pre týchto obyvateľov viedla Silvia Szabová, zakladateľka OZ Sosna. Pri budovaní záhrady pomáhal aj holandský umelec Mathijis Lieshout, ktorý časť záhrady využil na inštaláciu svojho diela.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>