Navrátilca Juraja Bernátha Beňovský fascinuje

bernath2bernath2bernath2bernath2bernath1Pripravovaný muzikál Móric Beňovský, ktorý bude mať premiéru 29. novembra v Historickej budove Štátneho divadla Košice, prinesie po takmer 15 rokoch aj návrat Juraja Bernátha na dosky košického divadla. Herec, ktorého si Košičania pamätajú z úspešných predstavení druhej polovice 90. rokov minulého storočia a ktorý v súčasnosti pôsobí v Prahe, odpovedal na niekoľko otázok nielen o muzikále.

Vraciate sa do košického divadla po 14 rokoch. Aký je to návrat?

Zaujímavý. Celé mi to pripadá tak, že na časovej osi môjho života, akoby toto obdobie vôbec nebolo. Stretávam ľudí, ktorých som tu vídaval, stretávam nových. Je to taký zvláštny, ale veľmi príjemný pocit. Musím povedať, že som sa na to veľmi tešil. A ten moment, keď som sem vstúpil a opäť videl toto divadlo, bol krásny. V Prahe v takých priestoroch nehrávam.

 Čo hovoríte na muzikál Beňovský? Máte skúsenosti s českými produkciami, ako sa vám pozdáva táto pôvodná slovenská?

Páči sa mi, najmä na hudbe to, že je naozaj slovenská. V českých pôvodných muzikáloch, sa snažia písať svetovo. Myslím, že po hudobnej stránke je to veľmi vydarené. A ďalšia vec, ktorá je úžasná, je to, že na rozdiel od Prahy, kde sa spieva na half playback, tu máme živý orchester, veľký zbor, balet… . To som v Prahe za 15 rokov nezažil. Je to niečo úplne iné spievať so živým orchestrom, má to neuveriteľnú silu a človeku z toho naozaj miestami behá mráz po chrbte a ježia sa mu chlpy.

 Ako vnímate postavu Beňovského, ktorého v muzikále hráte?

Keď ma Milan Antol upozornil na to, že sa niečo také chystá, tak som si o ňom začal čítať a zháňať informácie. A neuveriteľne ma fascinoval. Ale taký pocit by mal určite každý, kto by sa ním začal hlbšie zaoberať. To, čo urobil a dokázal ako Slovák z Vrbového v dobe, v ktorej žil, to bolo naozaj miestami až neuveriteľné. Aj preto je táto úloha aj výzvou a veľa som rozmýšľal nad tým, ako ju uchopiť. Lebo na tie veci, ktoré v živote urobil, je naozaj potrebná zvláštna povaha. Jednoducho povedané – Beňovský vo mne budí obrovský rešpekt, ale na druhej strane som z toho naozaj nadšený.

Tých, ktorí si vás pamätajú z účinkovania v košickom divadle, určite bude zaujímať, čomu sa Juraj Bernáth venuje respektíve venoval pätnásť rokov?

V súčasnosti skúšam v Prahe komédiu Když se zhasne v Divadle Járy Cimrmana, ktorá bude mať premiéru niekedy v januári. Je to taká vtipná konverzačka pre dva páry a veľmi sa na to teší. Okrem muzikálov ma tam živí nahováranie reklamných spotov v slovenčine, mám vlastné hudobné štúdio, kde nahrávam vlastnú hudbu, ale aj veci pre iných. Z muzikálov momentálne nič nové neskúšam, iba dohrávam v Divadle Kalich Pomádu a Ôsmy svetadiel. To sú teraz asi tak všetky profesijné aktivity. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>