Okamih, pre ktorý sa oplatí žiť

Počas omše zaznelo v piatok 5. júla Requiem Giuseppe Verdiho v podaní Medzinárodného orchestra a zboru Šengenský poludník 2013. Kostol Najsvätejšej Trojice na košickej Hlavnej ulici zažil po roku opäť viac ako výnimočné okamihy a jubilejný festival ukončilo mohutné „standing ovations“.

zdroj_sengensky poludnik

Záverečný koncert jubilejného 5. ročníka Festivalu mládežníckych orchestrov a zborov Šengenský poludník – Eurochestries Slovakia 2013 zaplnil chrám takmer do posledného miesta. Tí, čo prišli, určite neoľutovali.  Mladí umelci z piatich krajín pod taktovkou ruského dirigenta Jevgenija Prasolova ukázali, ako dokáže hudba spájať. Za niekoľko dní spoločných skúšok sa spojili v celok, ktorý spolu so sólistami Svetlanou Varlamovou, Gabrielou Hübnerovou, Františkom Birošom a Martinom Gurbaľom, ponúkol jedinečný zážitok.

„Toto sú okamihy, pre ktoré sa oplatí žiť,“ hovorí opát Ambróz.

Jubilejný festival napriek skromnejšiemu rozpočtu ukázal opodstatnenosť a životaschopnosť myšlienky stretávania sa mladých umelcov a búrania hraníc prostredníctvom hudby.

„Myslím, že naše dieťa sa už dostáva do puberty. Už teraz všetkých pozývam na šiesty ročník a viem aj to, aká výnimočná skladba odznie na záverečnom koncerte. Akoby sa zniesla nejaká energia, lebo keď sme dnes na generálke hovorili s opátom Ambrózom, pýtal sa ma, čo by sme mohli zahrať o rok. Priznám sa, že o jednej skladbe som rozmýšľal už niekoľko dní a práve tú navrhol aj on,“ prezradil divákom Igor Dohovič.

Piaty Šengenský poludník sa stáva históriou. Priniesol nezabudnuteľné okamihy nielen divákom, ale aj mladým hudobníkom z Miešaného zboru Sliezskej univerzity v poľskom Cieszyne, zo Symfonického orchestra Konzervatória v ruskom Togliatti, Komorného súboru sólistov mesta Užhorod či Českého komorního ansámblu mladých z Prahy. Počas šestnástich festivalových koncertov, vrátane mimoriadneho koncertu zboru  Univerzity vo filipínskej Manile, zaznelo množstvo krásnej hudby, ktorú diváci neraz ocenili nadšeným potleskom. V dočasnom festivalovom domove v Rekreačnom zariadení na Zlatej Idke vznikli nové priateľstvá.

zdroj_sengensky poludnik_publikum

„Tento festival je jednoducho úžasný. Počas prázdninových dní mladí hudobníci nielen tvorivo trávia čas pri rozvíjaní svojich schopností, ale predovšetkým cez spoločné muzicírovanie spoznávajú hudobnú kultúru iných národov, spoznávajú nový repertoár, ale aj iné spôsoby práce. Festival má zároveň veľký priateľský rozmer – spoločné skúšky medzinárodného orchestra a nekonečné večerné utužovanie vzťahov,“ hovorí Izabela Zielecka – Panek, dirigentka z poľského Cieszyna, ktorá sa zúčastnila dvoch festivalov; v roku 2011 s komorným zborom Ad Libitum a v tomto roku s miešaným zborom Harmonia Sliezskej univerzity.

Tohtoročný Šengenský poludník prispel aj k tomu, že podujatie sa svojimi číslami natrvalo zaradilo medzi najúspešnejšie podujatia tohto žánru v stredoeurópskom regióne. Počas piatich ročníkov privítal festival takmer 1000 účastníkov z 12 krajín sveta, uskutočnilo sa viac ako 100 festivalových koncertov, na ktorých bolo vyše 20 000 divákov a na mape festivalu je takmer 20 miest zo štyroch krajín, ktorými prechádza Šengenská hranica.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>