Pamätná izba Sándora Máraiho sa premenila na múzeum 21. storočia

Pamätná izba Sándora Máraiho na Mäsiarskej ul. 35 v Košiciach prešla modernizáciou. Pribudlo nové architektonické riešenie, interaktívna obrazovka, slúchadlá, to všetko v modernom dizajne 21. storočia. Autorom návrhu a realizácie je španielsky architekt César Fernandez Bravo z architektonického štúdia Servac so sídlom v Madride. Obnovenie pamätnej izby je výsledkom bezmála ročného slovensko-maďarského projektu KULTOUR, ktorý nezisková organizácia Košice 2013 pripravila v spolupráci s Literárnym múzeom Sándora Petőfiho. v Budapešti.

Image

Symbolickým prestrihnutím pásky viceprimátorkou mesta Košice Renátou Lenártovou a riaditeľom Košice 2013, n.o. Jánom Sudzinom dnes, 20. októbra 2011 vstúpila expozícia pamätnej izby Sándora Máraiho do moderného 21. storočia. Návštevníkov čaká hneď niekoľko noviniek. V miestnosti dominuje trendová kombinácia červenej a sivej farby, nechýbajú veľkoplošné obrazovky či podsvietené informačné panely. „Film Martina Štelbaského o živote Sándora Máraiho – Proti vetru si môžu návštevníci izby pozrieť na interaktívnej obrazovke, na ktorej si zvolia jazyk i konkrétnu kapitolu z filmu. Prezentácia prevedie diváka po svete, kde S. Márai pôsobil. V budúcnosti pribudnú aj záznamy dramatizácií jeho diel. Spestrením sú aj niekoľkominútové úryvky z kníh nahovorené hercami v štyroch jazykoch, ktoré si môžu návštevníci vypočuť z nainštalovaných slúchadiel. Vo filme a v prezentácii v pamätnej izbe sú použité aj citácie z diel, ktoré doposiaľ v slovenčine nevyšli,” povedala manažérka projektu KULTOUR Flóra Ondová Reiter z Košice 2013, n.o. Film Proti vetru si môže každý bezplatne stiahnuť na USB kľúč priamo v pamätnej izbe na Mäsiarskej ul. 35.

Image

Cieľom mladého španielskeho architekta Césara Fernandeza Brava bolo vniesť do pamätnej izby „poriadok”, ktorý tu doteraz podľa neho chýbal, no zároveň rešpektovať pôvodné historické priestory. „Infopanely sú predsadené pred stenu zámerne, rešpektujú stenu ako niečo vymedzujúce pôvodné, no zároveň vytvárajú akoby novú modernú dimenziu. Svetlo je nepriame, za panelmi, chcel som tým zvýrazniť rozdielnosť starého od nového,” prezradil o novom interiérovom riešení španielsky architekt, ktorý sa venuje navrhovaniu a realizáciám podobných muzeálnych expozícií. Pripravovať expozíciu venovanú Sándorovi Máraiovi má pre Brava výsostne medzinárodný charakter, pretože jeho meno je známe po celom svete. „Príprava návrhu mi trvala takmer dva mesiace. Dôležité bolo, aby sme nevystavovali veci o Sándorovi Máraiovi, ale samotného Máraia. Preto tu musí byť prítomný svojimi myšlienkami, dušou, osobnosťou,” prezradil César Fernandez Bravo, podľa ktorého je Márai v Španielsku veľmi dobre známy. „Keď som vo svojom okolí povedal, že pracujem na pamätnej izbe Sándora Máraiho, hneď vedeli o koho ide. Mne osobne sa na jeho knihách páčia opisy medziľudských vzťahov,” dodal.

Image

O projekte KULTOUR

V rámci operačného programu Cezhraničná spolupráca Maďarská republika – Slovenská republika 2007 – 2013 nezisková organizácia Košice 2013 v spolupráci s Literárnym múzeom Sándora Petőfiho v Budapešti odštartovala 24. januára 2011 projekt s názvom: „Vytvorenie a propagácia spoločného produktu kultúrneho turizmu na tému Sándor Márai” (KULTOUR).

Image

Mesto Košice chce prostredníctvom tohto projektu priblížiť Sándora Máraiho, rodáka z Košíc, návštevníkom a obyvateľom mesta. Projekt bol podporený Európskym fondom regionálneho rozvoja a štátnymi rozpočtami Slovenskej a Maďarskej republiky v rámci Operačného programu cezhraničnej spolupráce HU-SK 2007 – 2013 v celkovej hodnote 154 tisíc EUR. Výsledkom projektu je pamätná prehliadková trasa Po stopách Sándora Máraiho v Košiciach a Budapešti, revitalizácia pamätnej izby na Mäsiarskej ul. 35 v Košiciach, mapa, brožúra a dokumentárny film Proti vetru.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>