Pankuškové fašiangy strážil ležiaci snehuliak

(Korzár; 49/2013; 27/02/2013; s.: 10; Zuzana Bobriková ; Zaradenie: Denník košického kraja)

Pankuškové fašiangy v lyžiarskom stredisku Plejsy nad Krompachmi odštartovali sériu podujatí dlhodobého programu KSK Terra Incognita Krajina nespoznaná. Ten je súčasťou projektu EHMK Košice 2013. Krompašania pripravili tradičnú rozlúčku s fašiangami, ktorú dokonale vyzdobila príroda poriadnou nádielkou snehu.

PLEJSY/KROMPACHY. Aj keď ešte pár dní pred akciou sa kvôli malému množstvu snehu organizátori obávali o súťaž v stavaní snehových sôch, Perinbaba zariadila na celom Spiši dostatok materiálu. V piatok 8. februára sa žiaci a študenti z Krompách pustili do snehových kvádrov a okolo obeda už na svahu stáli krásne sochy.

Snehuliak mal 22 metrov

Ozdobou areálu sa stal 22-metrový ležiaci snehuliak. Na pódiu sa striedali účinkujúci z detského folklórneho súboru Krompašanček so svojimi staršími kolegami zo súboru Krompašan. Veľkú pozornosť pritiahli súťaže v jedení pankúškov. Podvečer dorazil sprievod folkloristov a masiek a mohla začať veselica.

Zabíjačka i retro lyžiari

Sobota začala tradičnou zabíjačkou. Majstri mäsiari – dolnozemskí Slováci – pricestovali z rumunského Nadlaku. Po ich klobáskach a jaterniciach sa len zaprášilo. Na svahu sa zatiaľ lyžiari snažili vytvoriť čo najdlhšieho hada, predviedli sa retro lyžiari v starodávnych odevoch i v karnevalových maskách. Každý si mohol vyskúšať slalom pomedzi varechy a deti si zahrali vybíjanú snehovými guľami. Divákov pri pódiu roztancovali a rozospievali folklórne súbory Slovinočka, Slovinka a Vranovčan, dobrú náladu rozdávala ľudová rozprávačka Araňa. Pódium sa zaplnilo aj súťažiacimi v jedení pankúškov a pití kvasinkového piva. Večer rozjasnil oblohu nad Plejsami ohňostroj, ktorý znamenal začiatok ďalšej veselice. Z Košíc do Krompách a späť sa vydal aj historický vláčik – motorový vozeň M 131.1125 známy pod menom Magda. V nedeľu rozohriali divákov deti z Jadlovčeka a potom povzbudzovanie súťažiacich vo vyžierkovej súťaži. Okolo obeda folklórna skupina Borovničák z Vojkoviec prišla pochovať basu. Humorné zinscenovania starodávneho ľudového zvyku – pochovania basy ukončilo trojdňové plesanie a hodovanie.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>