Patchwork k nám priviezli križiacke výpravy

patchwork plagátVýchodoslovenské múzeum v Košiciach a Patchworkklub v Košiciach vás srdečne pozývajú na výstavu, ktorá mapuje 9 rokov činnosti klubu a približuje verejnosti zaujímavú a hravú techniku patchworku a quiltu.

Patchwork a quilt sú anglické slová, ktoré sa používajú bez prekladu aj v iných jazykoch. Patchwork označuje techniku zošívania pestrých farebných kúskov látok rôznych tvarov. Quilting je technikou prešívania, spájania viacerých vrstiev látky. Dejiny patchworku siahajú až do čias starého Egypta, poznal ho antický svet, stredoveké kultúry, Blízky i Ďaleký východ. Do Európy sa táto technika dostala z Palestíny, prostredníctvom križiackych výprav v 11. storočí. V celej Európe sa technikou patchworku a quiltingu po celé stáročia zhotovovali teplé prikrývky na postele a iný bytový textil. Veľký rozmach patchwork zaznamenal v časoch priemyselnej revolúcie, kedy sa šili prikrývky z odpadu, prineseného z tkáčovní. Táto technika nebola cudzia ani v našom prostredí. Zdobili sa ňou šľachtické a meštianske odevy, bytové doplnky a obradný textil, čo dokumentujú zbierky slovenských múzeí.

Cesta patchworku, quiltingu a aplikácií sa vinie celými dejinami a po celom svete, aby natrvalo zakotvila v Amerike, kde ju k dokonalosti doviedli ženy osadníkov, ktoré spočiatku z núdze spracúvali zvyšky látok a obnosené odevy a šili z nich teplé prikrývky. Pri práci sa stretávali tak, ako ženy u nás na priadkach, pri práci si vymieňali nielen látky a vzory, ale aj životné skúsenosti či kuchárske recepty. Postupne z jednoduchej ručnej práce vytvorili nadčasové ľudové umenie. Patchworkové motívy majú svoje tradičné názvy, vychádzajúce z prostredia, v ktorom vznikli a odzrkadľujú život ľudí, ktorí ich vytvorili – napr. Schody k oltáru, Tvrdohlavá žena, Opilcova cesta, Kanoe, Jakubov rebrík, Hojdací koník, Kôš s ovocím, Letiace husi, Cievka a vreteno. Patchworkové prikrývky sa šili pri rôznych príležitostiach, často ako dar, napr. svadobné, smútočné, staropanenské, priateľské a mnoho iných. Veľmi známe a vysoko cenené sú prikrývky sekty Amish, ktorí sa zo strachu pred prenasledovaním pre svoje náboženské presvedčenie v 18.storočí vysťahovali do Ameriky z Nemecka a Švajčiarska. V 20.storočí sa patchwork opäť dostáva do Európy, napr. počas 2. svetovej vojny, kedy manželky amerických vojakov šili teplé prikrývky a prostredníctvom UNRRA ich posielali do vojnou postihnutých oblastí. Dnes je patchwork opäť vo veľkej obľube a prežíva svoju renesanciu. Usporadúva sa veľa medzinárodných výstav, workshopov a súťaží, mnohé diela sú súčasťou múzejných zbierok.

Patchworkklub vznikol v r. 2005, jeho členky (a dokonca aj jeden člen) sa s nadšením pustili do objavovania tejto textilnej techniky, mnohí bez akejkoľvek predošlej skúsenosti. Niekoľko rokov nás zastrešovalo Centrum voľného času Domino na Popradskej ul., v súčasnosti sme voľným záujmovým združením. Svoju prácu sme prezentovali na 4 klubových výstavách v Košiciach, prezentačnej výstave klubu v Bernina centre v Bratislave, na spoločnej výstave slovenských patchworkových klubov v Bratislave v r. 2008, 2009 a 2010, medzinárodných výstavách patchworku v Prahe – každoročne od r. 2005, a Budapešti v r. 2009 a 2010. Okrem samostatných prác klub prezentuje na výstave aj spoločné klubové práce, na ktorých každý diel šila iná členka, a ktoré symbolizujú novovzniknuté priateľstvá, pre ktoré sa oplatí v klube stretávať sa. Veríme, že návštevníkov výstava osloví svojou hravosťou a osobitým čarom vystavených prác.

Vernisáž výstavy sa uskutoční 22. januára o 16:00 vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach. Potrvá do 2. marca 2014.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>