Festival židovskej kultúry MAZAL TOV! 2013 otvorí Peter Breiner

Druhý ročník Festivalu židovskej kultúry MAZAL TOV! otvorí už vo štvrtok 18. júla svoje brány širokej verejnosti. Na päť dní prinesie do metropoly východného Slovenska žánrovo pestrý program, v ktorom bude prevládať hudba. Podieľať sa budú na ňom umelci z Izraela, Maďarska, Rakúska a Slovenska. Festival je venovaný oslave židovskej kultúry – nie ako symbolu „strateného sveta“, ale ako žijúcej tradícii, ktorá je významnou súčasťou života multikultúrneho mesta Košice.

Peter Breiner, foto: Gulnara Samojlova, zdroj: www.mazaltov.sk

Peter Breiner, foto: Gulnara Samojlova, zdroj: www.mazaltov.sk

Na úvod festivalu sa na pódiu Domu umenia predstavia hneď dva orchestre. Najskôr hosťujúci Komorný orchester Mendelssohn z Maďarska, po ňom domáci súbor Musica Cassovia pod taktovkou známeho skladateľa a hudobníka Petra Breinera.

Keď sme sa dozvedeli, že sa Peter Breiner v lete chystá na Slovensko, neváhali sme a pozvali ho do Košíc. Spoločne sme pripravili program zložený najmä zo svetových premiér diel, ktoré sám skomponoval alebo zaranžoval a prizvali sme aj troch vynikajúcich sólistov Jozefa Luptáka, Stana Palúcha a Borisa Lenka,“ uviedla umelecká riaditeľka festivalu Jana Šargová.

V piatok 19. júla zaznie v Evanjelickom kostole na Mlynskej ulici world music v podaní maďarskej kapely Tzomet. Jej hudba spája blízkovýchodnú, sefardskú a európsku hudbu s moderným groove a jazzovými prvkami. V sobotu 20. júla v Historickej radnici v rámci programu Klezmer Night zahrá najskôr domáci Kaschauer Klezmer Band a následne maďarský Budapest Klezmer Band. Tradičnejší koncert – recitál liturgických, jidiš a izraelských piesní ponúkne hlavný viedenský kantor Shmuel Barzilai v synagóge na Puškinovej ulici v nedeľu 21. júla.

Hlavná hviezda festivalu – svetoznámy jazzový kontrabasista Avishai Cohen sa predstaví na záverečnom koncerte v pondelok 22. júla. Do Košíc pricestuje so svojím novým kvartetom v rámci aktuálneho európskeho turné. Doprevádzať ho budú výrazné mladé talenty – na klavíri Nitai Hershkovits, na bicích Ofri Nehemya. V kvartete sa vedľa Avishaia objaví aj ďalšie veľké meno – Eli Degibri, saxofonista, skladateľ a band líder, ktorý rovnako patrí k známym osobnostiam svetovej jazzovej scény.

Občianske združenie MoreMusic, organizátor festivalu, plánuje ďalšie aktivity aj mimo letného termínu. Počas celého roka chce pod hlavičkou MAZAL TOV! ponúkať koncerty a vzdelávacie podujatia. „Záujem verejnosti nás utvrdzuje v presvedčení, že má význam predstavovať židovskú kultúru systematickejšie a nie iba raz ročne na festivale. Kľúčová je pre nás spolupráca s odborníkmi a židovskými komunitami na Slovenku i v zahraničí. Radi by sme prehĺbili aj vzťah s partnerským Festivalom židovskej kultúry v Krakove, ktorý je najvýznamnejším podujatím tohto druhu na svete a ktorého 23. ročník sa skončil iba pred pár dňami. Chceme nadviazať spoluprácu aj s organizáciami, ktoré majú dlhoročné skúsenosti špeciálne so vzdelávaním v oblasti židovskej kultúry,“ konštatovala J. Šargová.

Program festivalu: http://www.kosice2013.sk/program/festival-zidovskej-kultury-mazaltov/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>