Piatkový „boj“ medzi českou a slovenskou alternatívnou scénou – Cartonnage verzus Lavagance

Cartonnage zaplnili inštrumentmi celé pódium, no trojicu bolo zreteľne badať svojským precítením hudby. Snáď pohybovo najbizarnejší sa javil bubeník kapely, ktorý predvádzal dokonalé splynutie medzi hudobným nástrojom a jeho používateľom. Kapela má vďaka svojskému zvuku na konte viacero ocenení aj spoluprácu s hudobníkom Mobym.
Na predhriatom pódiu sa vystriedali so slovenskými chlapcami z Lavagance. Využitím videoprojekcie dosiahli u publika bezprostredné prepojenie s ich hudobným svetom. Občasné dažďové kvapky len príjemne dopĺňali atmosféru celej akcie. Farebné svetelné šoky dostávali návštevníci Kulturparku v hojnej nádielke od oboch účinkujúcich kapiel. Ak ste sa dostali rovno pred pódium boli ste do skladieb hlboko vtiahnutí.
Šarmantná speváčka Vanda nám venovala aj niekoľko minút v krátkom interview:

Vy ste už v rámci svojho štýlu dosiahli veľa úspechov, okrem iného máte za sebou aj spoluprácu s Mobym, ako sa vám to podarilo?
Spolupráca s Mobym bola taká, že my sme vydávali na EMI v Prahe album. Moby mal pred vydaním svojho albumu Last night a vyhlásil, že by rád spolupracoval s nejakou európskou kapelou. Chcel úvodný remix alebo vokálny reedikt z jeho nového albumu, ktorý ešte nebol uverejnený. Vtedy Libora Lysého napadlo sa do toho zapojiť a my sme mu poslali nejaké svoje veci cez myspace a on teda súhlasil a že by teda bol rád, aby sme to nejako zremixovali. Ja som dostala celý album z Ameriky ešte pred vydaním a mohla som si vybrať jednu pesničku. Vybrala som si takú netradičnú, veľmi elektronickú vec, v ktorej nebol vokál. Naspievala som tam vlastnú melódiu a Armin z kapely Armin Effenberger to celé sprodukoval. Potom sme to poslali naspäť, ešte sme s Mobym komunikovali ohľadom zvuku a efektov na hlase a už to bolo. Mohli sme to pustiť do sveta. Hrali to hojne v českých rádiách a bolo to určené pre európsky trh.

V rámci toho európskeho trhu ste prerazili v netradičných zemiach Holandsku, Francúzku …
No my máme takú zvláštnosť, že vždy keď niekde dohráme, tak po koncerte za nami niekto príde a povie, že my vôbec nemôžeme pôsobiť v Čechách, že sa máme presťahovať napríklad do Francúzska a tak. Myslím, že tu na Slovensku sú ľudia k hudobným žánrom hraných v rádiu ohľaduplnejší, ale v Čechách tá elektronika a elektropop akoby tam vôbec ešte nedošiel. Takže teraz plánujeme hrať viac vonku. Od mája máme už nejaké festivaly v Nemecku a plánujeme vydať album vo februári v Čechách ale aj vonku. Takže teraz prebiehajú jednania s rôznymi vydavateľstvami. Nechceme sa obmedzovať na Čechy, pretože tam ten náš žáner môžeme zahrať v pár kluboch a to je všetko.

Prečo práve francúzština v pesničkách?
Pretože ja hovorím od malička francúzsky. Aj keď už teraz veľa pesničiek spievam v angličtine, k francúzštine mám taký vnútorný osobný vzťah, aj k celému Francúzsku. Aj nový singel, ktorý teraz „vyletí“ asi za dva týždne bude vo francúzštine.

Vzhľadom na to, že ty si taká éterická osoba – označujú ťa za elektro vílu, nemáš nejaké filmové ambície?
No ja som povolaním herečka (smiech), ale film nerobím. Robím divadlo. Angažujem sa u Jirka Suchého v divadle Semafór už vlastne od konzervatória – ôsmu alebo deviatu sezónu. A vo filme som si zahrala tiež u Jirka Suchého a to som si zahrala vílu (smiech) ale inak ani na castingy nechodím, ani na to nemám čas. Rada robím divadlo a muziku, takže to ma napĺňa.

Aj sa to prepája, robíte hudbu aj pre divadlo prípadne filmovú hudbu?
Hej, robili sme k predstaveniu Wings, čo bola stepová šou a tam sme robili celú hudbu, ale to už je tak 4-5 rokov dozadu.

LAVAGANCE

( Alternatíva. Dá sa ešte vyčleniť nejaký ten stred alebo okraj? Vy sa členíte asi do toho stredu…
Marek: My sa nečleníme nikde, neškatuľkujeme sa. Robíme svoju hudbu, ktorá nás baví
a niekam to spadá a snažíme sa byť možno čo najširší. Ale nie nasilu.
Smasho : Ale tá alternatíva, my to možno vnímame tak, že keď bol napríklad Aurel a bolo treba zaškrtnúť príslušnú kolonku, kde patrí tvoja kapela, tak to nebol ani pop ani neviemčo a bola tam kolonka alternatíva. Takže vychádzame z toho, že to nemáme nejako hodené vyslovene že by to bolo niečo takéto a takéto, robíme to, čo nás baví, to čo máme radi a čo je nám prirodzené, ale v rámci tej scény je to asi podľa všetkého alternatíva.)

Vo Vašej hudbe sú aj prvky triphopu, teda ste zaraďovaní aj do tejto “kolonky“.
Z ktorých triphopových kapiel čerpáte najviac?

Vieš čo, nečerpáme z triphopových kapiel, máme ich radi, to hej.
Dá sa povedať, že z nich nečerpáme, ale sme nimi ovplyvnení a máme ich radi. Počúvali sme napríklad Beastie Boys, Public Enemy, Massive Attack…to sa v tom odzrkadľuje, ale nie je to tá vyslovená kopírka.

Vás väčšinou nehrajú tie naše rádia, ktoré hrajú komerčiny a mainstreamy, akurát Rádio FM Vás sem-tam zahrá. Máte nejaké ambície dostať sa do týchto mainstreamových rádií, alebo Vám to takto vyhovuje?
Smasho: Poviem Ti pravdu ako to je. My sme napríklad skúšali kľudne aj Fun Rádio – s albumom, ktoré sme vydali minulý rok, nemali sme s tým vôbec žiadny problém. Keď chceme niečo pre tú našu hudbu spraviť, samozrejme máme záujem dostať ju aj medzi širšie publikum, lebo vieme, že aj niektorí ľudia, ktorí našu hudbu vďaka spomínaným rádiám nepoznali, prišli na koncert a zapáčilo sa im to. Takže my tých ľudí nevnímame zle za to, že počúvajú nejakú inú hudbu, ale chceme osloviť všetkých. To je už ale na nich, že kto sa toho chytí.
Marek: Ale hudbu kvôli tomu prispôsobovať nemienime.
Smasho: No, toto bol asi ten problém, že sme neboli ochotní robiť nejaké ústupky, že by sme odrazu robili niečo iné…
Marek: My sa nechceme nudiť, my sa chceme zabávať a z tej zábavy potom vzniká to, že to nemôžu niekde hrať.
Smasho: To spojenie s ľuďmi by malo byť také prirodzené. Kto to cíti a kto si tú kapelu istým spôsobom vyhľadá, či už na internete alebo inou cestou a bude sa mu páčiť, tak je to iba dobre.

Čiže komerčné rádiá by Vás vyslovene nútili zmeniť štýl aby Vás mohli hrať?
Smasho: Oni majú svoju politiku, takže samozrejme idú po hitoch a po tom, čo ľudia z tých štatistík chcú.
Marek: Oni by nás nenútili, oni proste budú hrať iba “toto“, a keď tam my spadneme, tak to hrať budú a keď nie, tak to hrať nebudú. To znamená, že si musíme rozmyslieť, čo chceme.

Ešte k Vášmu novému klipu – vy ste si naplánovali, že to má byť také veľkolepé alebo to bol zámer režiséra, prípadne producenta…?
Smasho : My sme už hlavne potrebovali nejaký dobrý pekný klip. Išli sme po pekných obrázkoch. Podľa mňa sa nemáme za čo hanbiť a chceme to na export, takže sme museli hľadieť na tieto veci a sme radi, že to tak dopadlo.
Urobili sme si aj iné klipy, aj ďalší klip, ktorý ešte nevyšiel von, je zase úplne iný. Robili sme si ho sami, asi za jednu korunu, tento stál možno o milión korún viac, ale bolo to proste účelové. Išli sme po pekných obrázkoch, po dobrom klipe. Je to tak. Nemáme potrebu sa na niečo hrať.
Marek: Režisér to takto urobil. On cítil, že takto to má cca k tej pesničke vyzerať a že ich možnosti sú také, že to budú vedieť zrealizovať.
Smasho: A takisto bolo aj v ich záujme urobiť super klip, ktorým sa aj vedia prezentovať, že vedia urobiť to a to. Takže to bolo vzájomné, také príjemné a užitočné.

Prvý album ste vydali v roku 2006, štvrtý v roku 2009. Stihli ste to , čo ostatní nestihnú ani za polku kariéry. Ste veľmi plodní, čím to je? Čo ďalšie ešte vlastne chcete?
Smasho: Uvidíte o rok (úsmev)
Marek: Stále sa posúvame. Ja nie som spokojný s jedným albumom, to znamená, že sa máme stále kam hýbať.
Smasho: Tie albumy vždy odzrkadľujú tú konkrétnu dobu, to obdobie kapely.
Keď sa na to pozrieme spätne, povieme si, že urobili sme to hentak, že to je to obdobie a to zase iné. Posledný album I like this temper je absolútne niekde inde. A nemenili by sme to už.

Položili by ste si vy nejakú otázku?
Smasho: Hej. Ja by som chcel povedať, že máme radi žurnalistky, ktoré sa vyznajú a ktoré majú prehľad, takže ste ma potešili (úsmev).

Video k článku na: http://www.youtube.com/watch?v=OYAayT4GbiA

Autorky: (Mária Hricoáv, Grétka Čandová)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>