Po roku veľký deň na Malej scéne ŠD

 

 42aPo viac ako roku otvorí v stredu, 4. septembra, svoje brány pre verejnosť Malá scéna Štátneho divadla Košice. Historická budova v centre mesta prešla rozsiahlou rekonštrukciou, ktorá bola jedným z veľkých investičných projektov Európskeho hlavného mesta kultúry Košice 2013.

 

Projekt spolufinancovala Európska únia vo výške 85 % z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci programu „Investícia do vašej budúcnosti“ a 15 % sa financovalo zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Spolu s projektovou dokumentáciou bol celkový rozpočet modernizácie 4 429 779,91 EUR, z čoho 3 548 980,25 EUR tvoril nenávratný finančný príspevok, ktorý Štátne divadlo Košice získalo prostredníctvom svojho zriaďovateľa, Ministerstva kultúry SR,  z Regionálneho operačného programu prioritnej osi č.7 Európske hlavné mesto kultúry – Košice 2013.

 

Stavebné práce vykonala spolu so subdodávateľmi spoločnosť ZIPP Slovensko, s.r.o., Bratislava, dodávateľom technologickej časti bola spoločnosť  MediaTech Central Europe, a.s. Bratislava. Stavebné práce sa začali v septembri 2012 a ukončené boli 31. mája 2013. Všetky práce boli ukončené 30. júna 2013 a kolaudácia sa uskutočnila počas letných mesiacov.

 

34aVýznamný podiel na rekonštrukcii mali okrem stavbárov aj reštaurátori zo združenia Villard Bratislava. Dispozične nenastali v budove veľké zmeny. „Novú podobu má však priestor hľadiska a javiska. Predĺžilo sa prízemie, čím sa zväčšilo hľadisko  a miesta na balkóne nahradila moderná zvuková a svetelná réžia,“ povedal  riaditeľ Štátneho divadla Košice Peter Himič. Variabilita hľadiskovej časti umožňuje v priebehu pár minút zmeniť klasické „kukátkové“ divadlo na arénu. „To je pre divadlo dôležité aj preto, lebo repertoár Malej scény je súčasný a často aj alternatívny,“ dodal P. Himič. Priestor divadelnej sály je klimatizovaný, významnou zmenou je aj výťah v severnom nádvorí, ktorý bude slúžiť nielen pre prepravu kulís, ale aj pre imobilných divákov, ktorí sa doteraz mohli na predstavenia dostať len s veľkými ťažkosťami. Vynovené južné nádvorie ponúkne priestor na organizovanie výstav či iných nedivadelných podujatí

 

V zrekonštruovanom podzemí vzniknú nové priestory pre umelcov, ktorí rekonštrukciou zároveň získali aj moderné šatne a priestory na skúšanie. Projekt je komplexnejší a počítal aj s priestormi pre spríjemnenie chvíľ divákov pri návšteve predstavení.

 

Prvým predstavením na vynovenej Malej scéne ŠD Košice bude 4. septembra 2013 slovenská premiéra hry súčasného slovenského autora Dušana Vicena Siluet b-mol, ktorej bude predchádzať krst autorovej knihy a aj slávnostné otvorenie zrekonštruovanej budovy. Na Malú scénu ŠD sa v novej sezóne zároveň vrátia po viac ako ročnej prestávke obľúbené inscenácie z repertoáru Činohry ŠD Košice.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>