Po šiestich rokoch opäť Tempus Art v Rožňave

„V roku 1998 sa divadlo ACTORES zúčastnilo na  festivale Liverpool International Theatre festival v Kanade, ktorý sa svojou formou a obsahom stal základom pre zorganizovanie festivalu TEMPUS ART na Slovensku. Jeho cieľom je naniesť formu a spôsob organizovania tzv. „rodinných“  festivalov v malých mestách, ktoré by podnietili mnohých  k vytváraniu obdobných stretnutí so zámerom vzájomnej komunikácie o nových rozmeroch v umení  formou slobodného vyjadrovania, za aké sa teatrálne umenie považuje. Veď všetci účastníci sú počas všetkých dní komunikátormi, diskutujúcimi, hodnotiacimi a zbierajúcimi nové skúsenosti,“ vysvetľuje riaditeľka festivalu a divadla Tatiana Masníková.

pritulak1-800x535V tomto roku sa v hlavnom programe predstaví  13 divadiel z Ruska, Izraela, Poľska, Českej republiky, Maďarska a Slovenska. Festival bude obohatený o výstavy,  pouličné predstavenia, koncerty, predstavenia pre deti v rámci cyklu Divadlo ako strecha kultúry, dokumentárnu tvorbu poslucháčov Akadémii umení v Banskej Bystrici a nočné stretnutia.

„Zámerom festivalu je vytvoriť prostredie vzájomnej komunikácie, priestor pre budúce medzinárodné projekty, ale aj diskutovať o duchovných rozmeroch v umení formou slobodného vyjadrovania. Festivaly v zahraničí v malých mestách majú jednu dominantu: mesto sa mení na sviatočný, umením dýchajúci priestor. Všetci si navzájom vychádzajú v ústrety a vzájomne diskutujú o živote, umení, názoroch, tradíciách, histórii, túžbach,“ dodáva predseda organizačného tímu Róbert Kobezda.

„Festival nových podnetov, tvorivosti, mladosti, festival podnecujúci, možno i vzrušujúci aj vyrušujúci, bude v historickom meste Rožňava. Tešíme sa z divadla národov, ktoré na niekoľko dní obsadia sály a námestie Rožňavy,“ konštatuje Tatiana Masníková.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>