Pocta slávnej stavebnici Merkur

Kovovú stavebnicu Merkur poznajú celé generácie nielen z jej rodného Československa, ale takmer z celého sveta. Všetko sa začalo v roku 1920, keď továrnik Filip Vancl založil firmu Inventor, ktorá vyrábala rovnomennú detskú stavebnicu. Boli to pliešky, ktoré sa dali spájať jednoduchým systémom háčikov a pripomínali miniatúrne lešenie. Stala sa predchodcom legendárnej stavebnice. V roku 1925 začali vyrábať Merkur, ako je známy dnes. Jednotlivé dieliky boli farbené autolakom, čo bola tiež novinka, keďže jej predchodca Inventor farbený nebol. Zaujímavé je, že rozmery súčiastok zostali dodnes zachované, stavebnica je kompatibilná, takže pri montovaní nie je problém Merkur z roku 1925 doplniť dielikmi z roku 2008. Menili sa iba obrázky na kartónovej škatuli, a samozrejme, pribúdali nové typy dielikov, súčiastok a nové varianty stavebnice.

Stavebnica Merkur má aj v dnešnej dobe, keď majú deti k dispozícii plastové stavebnice, stále svojich skalných priaznivcov. Po veľkom boome z tridsiatych a sedemdesiatych rokov minulého storočia zažíva Merkur svoje tretie znovuzrodenie. Ľudia sa totiž z nostalgických, ale aj praktických dôvodov začínajú vracať ku klasickým hračkám. Dokonca po štyridsiatich rokoch obnovili aj výrobu elektrických kovových vláčikov.

Nadšencov pre renesanciu Merkuru pribúda nielen medzi pamätníkmi, ale aj mladšou generáciou. Popri stálej expozícii firemného múzea v Polici nad Mětují, už niekoľko rokov putuje súbežne viac kolekcií  výstav po celej Českej i Slovenskej republike. Neraz sa stáva, že na týchto akciách sú najviac vo vytržení oteckovia a dedkovia, ktorým sa vracajú pocity z detstva.  Stavebnica aj dnes,  už s úctyhodne dlhou tradíciou je stále „v kurze“.

Nadšencov stavebnice je určite mnoho, medzi nimi však nepochybne vyniká pán Jiří Mládek z Kyškovíc, ktorý pripravil kolekciu aj pre  výstavu v Košiciach, kde modelári rôznych technických zameraní majú svoje domovské právo. Poznávacím znamením „merkuráckych“ modelov Jiřího Mládka sú čierne skrutky a matice. Medzi jeho modelmi môžete nájsť množstvo dopravných strojov a zariadení, svietiaci model parnej lokomotívy, mostové žeriavy,  ale aj fiktívnu vzducholoď z verneoviek, či najrôznejšie automobily. Pre výstavu v Košiciach si špeciálne pripravil model prvého rozhlasového vysielača na Slovensku, postaveného v roku 1925 v obci Haniska. Dominantou je tiež  13-metrový model bratislavského Starého mostu, ktorého originál je pre rekonštrukciu neprístupný. Súčasťou výstavy je interaktívny priestor pre najmenších návštevníkov, v ktorom si skladanie a stavanie „merkuráckych“ modelov môžu priamo na výstave vyskúšať.  Tešíme sa na stretnutie s vami, vašimi deťmi a ich deťmi !

 

Trvanie výstavy : 10. október 2013 – 5. január 2014

 

Otvorené : utorok – piatok     9:00 – 17:00 hod.

sobota – nedeľa 12:00 – 17:00 hod.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>