Pohľad do mikrosveta pomocou najväčšieho mikroskopu: čo nám ukáže?

Image

doc. RNDr. Dušan Bruncko CSc.


Pohľad do mikrosveta pomocou najväčšieho
mikroskopu: čo nám ukáže?

Zaujíma ťa teória strún, alebo hľadanie teórie všetkého? Chceš vedieť prečo sa Higgsov bozón nazýva božskou časticou a aká je šanca nájsť ho pomocou výkonných urýchľovačov? Chceš vidieť na vlastné oči ako nás neustále bombardujú častice kozmického žiarenia? Potom je táto akcia určená práve pre Teba!
V novembri vám v rámci Hodiny vedy prinášame zaujímavú prednášku na aktuálnu tému uvádzania do prevádzky najväčšieho urýchľovača častíc na svete „LHC“ (Large Hadron Collider – Veľký Hadrónový Urýchľovač protibežných zväzkov). 6. 11. 2008 o 18:30 ju v aule Teledomu na Timonovej ulici 27 v Košiciach prednesie slovenský koordinátor experimentu ATLAS v CERN-e, vynikajúci jadrový fyzik a dlhodobý spolupracovník DESY Hamburg a CERN, doc. RNDr. Dušan Bruncko CSc.. Prednáška s názvom „Pohľad do mikrosveta pomocou najväčšieho mikroskopu: čo nám ukáže?“ predstaví najväčší a najdrahší experiment v dejinách ľudstva, hlavne očakávania, ktoré do tohto projektu vkladá svetová komunita fyzikov. Medzi ambiciózne ciele LHC patrí napríklad potvrdenie existencie Higgsovho bozónu, tzv. božskej častice, či nových častíc, ktorých existencia vyplýva z teórie supersymetrie.
Po prednáške je priestor na voľnú diskusiu o načrtnutých témach. Je to vynikajúca príležitosť dozvedieť sa napríklad čo majú spoločné fámy o možnom vzniku nebezpečných čiernych dier počas experimentov v LHC s realitou, alebo čo pri jeho prvom testovacom spustení do prevádzky zlyhalo. Okrem toho si môžete vyskúšať ako jednoducho sa dá vlastnoručne skonštruovať hmlový detektor častíc a pozrieť sa na častice kozmického žiarenia, ktoré ustavične bombardujú náš svet.

voľný Vstup

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>