Poklad Sklenenej pani a Spišský Jeruzalem

(Korzár; 122/2013; 28/05/2013; s.: 11; Zuzana Bobriková ; Zaradenie: DENNÍK KOŠICKÉHO KRAJA)

Dve kľúčové podujatia programu Terra Incognita – Krajina nespoznaná sa uskutočnili 16. – 19. mája. Zámerom programu Terra Incognita, ktorým sa KSK pripája k projektu EHMK, je pripraviť návštevníkom, ale aj obyvateľom Košického kraja, ponuku zážitkov v celom regióne. Dať im možnosti na spoznávanie, objavovanie a zážitky. V roku 2013 sa na gotickej, vínnej a železnej ceste uskutoční 13 kľúčových podujatí. V ich dramaturgii sú tri základné línie: tradície, príbehy viažuce sa k miestu konania a komunitné aktivity.

 

Poklad Sklenenej pani hľadali deti i dospelí v Dobšinej. Podľa povesti v októbrovú noc 1584 Dobšinú prepadli a vyplienili Turci. Zabili pritom aj krčmárku, ktorá chcela zachrániť svoj majetok a zakopať ho na mieste zvanom Lányiho huta. Odvtedy, keď je Dobšiná v nebezpečenstve, duch krčmárky sa zjavuje ako Sklenená pani. Na historickom obraze na mestskom úrade je zobrazená ako priesvitná pani zahalená závojom zo skla. Vpád Turkov pripomenula skupina historického šermu SARUS a odvážlivci si mohli vyskúšať nielen turecké zajatie, ale aj starodávnu voľbu richtára podľa najvyššej váhy. Vystúpili domáce folklórne súbory Gemer a Gemerčatá, Čarovné ostrohy a orchestra Viliama Didiáša, zahrali Helenine oči. Priaznivejšie počasie sprevádzalo sobotňajšie furmanské preteky v dobšinskom žrebčíne. S celodenným programom tam zavítalo aj rozprávkové kráľovstvo Tašíkovo. V centre mesta si na Turičnú nedeľu baníci pripomenuli slávnu históriu gemerského regiónu. Spišský Jeruzalem v Spišskej Kapitule a jej blízkom okolí ponúkol podujatia, ktoré pripomenuli miesto a udalosti viažuce sa k posledným dňom Spasiteľa pred ukrižovaním. V bohatom kultúrno-duchovnom programe účinkovali kolektívy i jednotlivci, umelci rôznych žánrov, ale aj amatéri a samotní návštevníci. Počas štyroch dní sa v Spišskom Podhradí, v Spišskej Kapitule, na Pažici, uskutočnili podujatia s náboženskou tematikou Veľkonočného Trojdnia v podobe kultúrneho projektu. V programe boli spev, hudba, divadlo, film, výstavy, interaktívne podujatia, tvorivé dielne, meditácie, ale aj živá krížová cesta v réžii Petra Gombitu pred katedrálou Sv. Martina i priamo na Pažici a Sivej brade. Jedinečné predstavenie Krížová cesta ponúkol svetoznámy mím Milan Sládek, Štátna filharmónia Košice a Peter Mikuláš uviedli Dvořakove Biblické piesne. V podaní PUĽS-u videli diváci predstavenie Kolíska a kríž, v záverečnom ekumenickom koncerte TE DEUM vystúpili spevácke zbory bohoslovcov. Každý deň boli pripravené terénne exkurzie, prehliadka národných prírodných a kultúrnych pamiatok a travertínových kôp v okolí Spišského Podhradia. Záujemcov oslovil odborný výklad hlavného archivára Spišského biskupstva Vladimíra Olejníka pri jednotlivých kaplnkách a zastaveniach. Na príprave a realizácii programu spolupracovali Košický a Prešovský samosprávny kraj a ich kultúrne inštitúcie, Spišské biskupstvo, Mesto Spišské Podhradie a množstvo ďalších partnerov. V lokalite zvanej Pažica odborníci objavili unikátnu koncepciu teritória, ktoré pripomína staroveký Jeruzalem. Objav potvrdili historici a archeológovia – kaplnky a ďalšie stavby tvoria symbolický Jeruzalem, takmer v mierke jedna k jednej. Veriacim v časoch, keď boli púte do Svätej zeme kvôli vojne s Turkami problematické, mali umožniť čo najvernejšie prežiť krížovú cestu. O jej výstavbu sa zaslúžili jezuiti, ktorí svoj zámer vybudovať kópiu “Calvario Jerusalem” realizovali pravdepodobne v rokoch 1666 -1675. Podobná symbolická krajina sa nikde inde na Slovensku nenachádza.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>