Porota ocenila to najlepšie z filmovej tvorby

Záverečným ceremoniálom odovzdávania cien a galaprogramom sa vo Veľkej sále Historickej radnice oficiálne skončil 19. ročník Medzinárodného festivalu lokálnych televízií “Zlatý žobrák” (IFoLT).

999734_10200756182259392_830231068_n

Foto: Miroslav Vacula /Košické správy

Esencia Košíc

Unikátne podujatie, ktoré sa v júni v Košiciach koná každoročne, bolo aj tentokrát v centre záujmu verejnosti. Tá sa zúčastňovala nielen na prehliadke dokumentárnych a celovečerných filmov z domácej a zahraničnej produkcie (“Košický filmový festival”), ale aj množstva sprievodných podujatí (“Esencia Košíc”). V rámci nich sa prezentovali umelci rôzneho zamerania, hudobníci, remeselníci, ale aj majstri varešky, ktorí svojimi gastro špecialitami hostili návštevníkov. Nielen Košičania tak mali možnosť v príjemnej atmosfére, podčiarknutej pohodou a slnečným počasím, ochutnávať balkánske špeciality ako čevabčiči, ražniči, pishmaniu  a zapíjať lahodné sústa dobrým slovenským pivom.

“Skutočnosť, že 19. ročník Medzinárodného festivalu lokálnych televízií sa uskutočnil v roku, v ktorom sa Košice stali európskym hlavným mestom kultúry, nás inšpirovala k vytvoreniu ešte bohatšieho kultúrneho programu. Pod názvom Esencia Košíc predstavil širokej verejnosti umeleckú a remeselnú tvorbu krajín V4 a niektorých balkánskych krajín,” povedala organizátorka festivalu Eva Dekanovská, riaditeľka Nadácie City TV. Tematicky zamerané vyšehradské a balkánske stretnutia nielen oživili mestské priestory, ale zároveň vytvorili platformu živej interaktívnej komunikácie a silných zážitkov. Dva dni “Esencie Košíc” si návštevníci užívali v Rodošto, tretí deň ich prilákal pestrý program a gastro ponuka na Jesenského ulicu.

 

Panelová diskusia

Tradičnou súčasťou IFoLT býva panelová diskusia – tentokrát pod názvom Médiá a politika (podtitul Demokracia alebo pokrytectvo). Hosťami diskusie boli: Dr. János Auer (člen Mediálnej rady Národného mediálneho a spravodajského úradu, Maďarsko), Grigorij Mesežnikov (prezident Inštitútu pre verejné otázky, Slovensko), Dr. Justin Schlosberg (odborník na vývoj médií na lokálnej úrovni, Veľká Británia) a Anna Tomanova Makanova (viceprezidentka parlamentu Vojvodiny, Srbsko), moderátorom Rick Thompson (T_Media, dlhoročný pracovník BBC, Veľká Británia). Prínosom boli nielen poznatky hostí, ale aj konkrétne skúsenosti z medzinárodnej praxe, prezentované jednotlivými diskutujúcimi. Hovorilo sa o význame médií, ktoré okrem toho, že svojich čitateľov informujú a zabávajú, sú zároveň nástrojom kontroly moci a priestorom, v ktorom sa vedie otvorený spoločenský dialóg s ambíciou formovania verejnej mienky. Vzhľadom na vplyv médií na verejnosť, snažia sa ich politické subjekty ovplyvňovať či dokonca ovládať. Médiá by však mali zostať slobodné, nezávislé (od politickej aj ekonomickej moci), kontrolované celou spoločnosťou, a samozrejme rešpektujúce etické a profesionálne normy.

 

Súťažná časť festivalu Zlatý žobrák 

V súťažnej časti festivalu “Zlatý žobrák” sa už tradične rozhoduje o troch hlavných cenách v troch súťažných sekciách (program z produkcie lokálnej televízie, najlepší film z produkcie produkčnej spoločnosti a najlepší film z produkcie mladého autora). V súťaži sa udeľujú aj ďalšie ceny: Cena Asociácie srbských novinárov Zora, Cena Rady pre vysielanie a retransmisiu za najlepší slovenský film, Cena srbského festivalu Press Vitez a Cena Fogelsong Family Foundation zo Spojených štátov amerických. Okrem týchto cien sa odovzdáva niekoľko čestných uznaní niektorým produkciám a autorom.

Aj v 19. ročníku festivalu “Zlatý žobrák” boli do súťaže prihlásené desiatky filmov z celej Európy, zámoria i Kanady, a mnoho nezávislých producentov a novinárov z 21 krajín sveta. Premietnutých bolo viac ako 12 hodín filmov v súťažnej prehliadke, ďalšie desiatky filmov v nesúťažnej časti festivalu (“Košický filmový festival”). Vybrať filmy originálne, silné výpoveďou o živote a osudoch ľudí, to bolo úlohou medzinárodnej poroty. Tá pracovala v zložení: E.J. Baumeister Jr., (USA) – predseda poroty, Marcel Dekanovský (SR), Katarína Hudecová (SR), Otto Olejár (SR), James Sutherland-Smith (GB), Darko Kovič (Srbsko) a Andrej Kutsila (Bielorusko).

 

Výsledky

1. ZLATÝ ŽOBRÁK za najlepší program z produkcie lokálnej televízie

(cenu dotuje primátor mesta Košice):

Bloc 5 (Francúzsko)

réžia: Sylvie Coren

ocenené za odvážny spôsob, ktorým film mapuje život a ťažkosti francúzskeho mesta

 

 

2. ZLATÝ ŽOBRÁK za najlepší film z produkcie produkčnej spoločnosti

(cenu dotuje Nadácia CITY TV, organizátor Medzinárodného festivalu lokálnych televízií “Zlatý žobrák”):

Film skutočného muža (Chorvátsko)

réžia: Nebojsa Slijepcevic

ocenené za inovatívny spôsob, ktorým film vyjadruje problémy mladých a problematiku násilia

 

 

3. ZLATÝ ŽOBRÁK za najlepší film z produkcie mladého autora

(cenu dotuje Ministerstvo kultúry SR):

180/100 (Maďarsko)

réžia: Sandor Lorincz, Bálint Nagy

ocenené za vynikajúci scenár a zobrazenie poznávania ľudských emócií

 

 

Ďalšie ocenenia

Cena Asociácie srbských novinárov “ZORA”

Zbohom Padresitos (Španielsko)

réžia: Javier Macipe

cena za dôsledný novinársky prístup pri prerozprávaní zložitého príbehu zďaleka

 

 

Cena Rady pre vysielanie a retransmisiu

Svet kina (Slovensko)

réžia: Marek Janičík

cena za citlivé stvárnenie zániku kina v Očovej

 

 

Cena festivalu Press Vitez

STUG Studentská televízia (Holandsko)

réžia: Colin Mooijman

cena za to, že aj študenti môžu robiť pravú a účinnú žurnalistiku

cenu prebral: Colin Mooijman

 

Cena Nadácie Fogelsong z USA

Po bombardovaní (Srbsko)

réžia: Boško Savkovic

cena za inovatívne prerozprávanie bombardovania Srbska vojskami NATO v roku 1999 slovníkom detí

 

 

Čestné uznania

Soľ, Olivy, Kameň (Chorvátsko),

réžia: Branko Vilus

cena za vynikajúcu kameru

 

Posratý pondelok (Španielsko),

réžia: Javier Gancedo

cena za zaujímavý spôsob štrukturovania príbehu

 

 

Utečenec (Nemecko), silný portrét zložitého vzťahu

réžia: Erec Brehmer

 

 

Dosť! Za slobodu (Bielorusko),

réžia: Andrei Kutsila, Viachaslaw Rakitski

cena za dôsledné chronologické zobrazenie spoločenského protestu

 

 

Arie (Bosna a Hercegovina),

réžia: Branko Lazic

cena za spôsob prerozprávania príbehu 90-ročného partizána z bývalej Juhoslávie

 

 

Hovor mi (Bielorusko),

réžia: Marianna Korbut

cena za úctivé vyjadrenie sympatie handikepovanému dievčaťu

 

 

Zhodnotenie

Hovorí Eva Dekanovská, riaditeľka Nadácie City TV a organizátorka festivalu: „Náš zámer pripraviť bohatší festivalový program, a to predovšetkým pre verejnosť, nám vyšiel. Košičania a návštevníci mesta videli nepoznané remeslá, rôzne umenia, počuli dobrú hudbu. V dvoch kinách mohli vidieť najnovšie kvalitné dokumentárne filmy a stretnúť sa s tvorcami niekoľkých z nich. Kvalita filmov v súťažnej časti bola vysoká a bolo ťažké rozhodnúť, ktorý film si zaslúži ocenenie. Tohtoročná panelová diskusia patrí medzi najkvalitnejšie zo všetkých festivalových ročníkov. Atmosféru obohatili dve výstavy fotografií  a časť projektu festivalu pod názvom Susedia umožnil nevšedné stretnutie účastníkov festivalu s Košičanmi na Jesenského ulici. Festival sa svojím obsahom a rozsahom určite zaradí medzi najväčšie podujatia v roku 2013, kedy sú Košice Európskym hlavným mestom kultúry.“

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>