Pozvánka na výstavu: Architekt Ľudovít Oelschläger – osobnosť EHMK Košice 2013

Výstava podporená grantmi Ministerstva kultúry SR a Maďarskej akadémie umení

Kurátori: Prof. Ing.arch. Peter Pásztor, PhD., Ing.arch. Adriana Priatková, PhD. – Katedra architektúry Fakulty umení TU Košice

Miesto: VSG Košice, Alžbetina 22

Trvanie výstavy: 6.12.2012 – 27.1.2013

Otváracie hodiny: Ut.- Ne.10:00 – 18:00

Architektúra je pravdepodobne najkomplexnejším umením a nie nadarmo sa tvrdí už od čias antiky, že architektúra je matkou umení. Je to nesmierne ťažká disciplína umenia, predovšetkým preto, lebo realizácia myšlienky architekta je závislá vo veľkej miere na zdatnosti realizačného týmu, ale aj na disponibilných materiáloch, finančných, kultúrnych a spoločenských podmienkach, za ktorých architektúra vzniká. Pritom napríklad vôbec neplatí, že čím viac peňazí, tým lepšia architektúra, ale vplyv všetkých týchto faktorov sa nakoniec na konečnom výsledku viac–menej vždy podpisuje.

Je tiež nesporné, že rozhodujúcim pre konečný výsledok je samotná osobnosť architekta, ktorý býva nielen nositeľom myšlienky, ale – za účinnej podpory stavebníka (investora) – sa často stáva aj koordinátorom a vedúcou osobnosťou realizačného týmu. Je preto veľmi dôležité, aby architekt chápal svoje poslanie komplexne, teda aby pochopil, že dobrá architektúra, to nie je iba dobre prevádzkovo vyriešená, konštrukčne, funkčne  a materiálovo kvalitná a krásna budova, ale že skutočná architektúra začína predovšetkým u kvalitného zasadenia diela do svojho prostredia a končí skvelými detailmi. A každá kvalitná architektúra má navyše svoju výpovednú silu, ktorou oslovuje nielen svojich užívateľov, ale aj všetkých náhodných okoloidúcich. A práve vo svetle najnovších architektonických realizácií si uvedomujeme, že takýchto integrálnych architektonických diel vzniká vo svete čoraz menej, v dôsledku čoho (samozrejme, že tých príčin je aj viac, ale súčasná architektúra je jednou z nich) zaznamenávame prudko napredujúci proces dezintegrácie našich miest.

Práve z tohto pohľadu sa nám zdá byť dielo architekta Ľudovíta Oelschlägera, ktorého najvýraznejšie budovy sa viažu ku Košiciam, úplne výnimočné a dajú sa vnímať ako posolstvo budúcim generáciám. Budovy ako kino Forum (Slovan), Hasičská kasáreň, budova Obchodnej a priemyselnej komory, Ortodoxná synagóga, Mestské kúpalisko a býv. Český konzulát v Košiciach, Zotavovňa na Bankove, radnice v Tornali a v Michalovciach, kino Scala (Tokajík) v Prešove, resp. prístavby Sanatória Dr. Guhra v  Tatranskej Polianke a Taverny Grandhotelu v Starom Smokovci sú toho nesporným dôkazom. Tieto architektonické diela, pochádzajúce z obdobia medzi dvomi svetovými vojnami, sú priam vzorovými príkladmi toho, s akou pokorou a nenásilnou eleganciou by mala vstupovať nová architektúra do historického prostredia, pričom Oelschlägerov architektonický jazyk je jasne čitateľný, neprehliadnuteľný a veľmi kultivovaný. Každý vstup do jeho budovy je pre jej užívateľov, ale aj obdivovateľov jeho diela zážitkom, pri ktorých nás ovládnu tie najslávnostnejšie pocity. A o tom by mala byť skutočná architektúra!

Považujeme preto za veľmi potrebné, aby sa s dielom tohto – doteraz málo známeho – architekta zoznámili nielen samotní obyvatelia Košíc, odborná i neodborná verejnosť mesta, ale aj jeho návštevníci. A vôbec nie je pri tom to najpodstatnejšie, že Oelschäger sa hlásil k maďarskej národnosti, že bol čenom Rádu hrdinov (vitézov) a z toho titulu prijal meno Őry Lajos, resp. že po vojne musel Košice nedobrovoľne opustiť a svoj život dožil v Maďarsku. Omnoho podstatnejšie pre nás je jeho architektonické dielo, ktoré pre nás práve tu, v jeho milovaných Košiciach, nám všetkým zanechal!  A je dobre, že sa predstavenie tejto výnimočnej osobnosti Košíc „mestu i svetu“ uskutočňuje práve v roku, v ktorom sú Košice európskym hlavným mestom kultúry.

Architekt Ľudovít Oelschläger (1896 – 1984) je košický rodák, ktorý sa po štúdiách v Budapešti a ďalšom pôsobení v projekčných kanceláriách v Berlíne, Mníchove a Stuttgarte  znovu vrátil do Košíc v roku 1924. V povojnovom období prajnom pre rozširovanie miest a tým podmienenú rozsiahlu výstavbu realizoval Oelschläger značný počet projektov v domácich Košiciach rovnako ako v ďalších slovenských mestách, či na Podkarpatskej Rusi. Je autorom košickej ortodoxnej synagógy, kina Forum (Slovan), či mestského kúpaliska v Košiciach a ďalších stavieb, ktoré sú domácim obyvateľom veľmi dobre známe. Výstava venovaná architektonickej tvorbe dvadsiatych a tridsiatych rokov Ľudovíta Oelschlägera by tak mala poodhaliť nepoznanú minulosť dobre známych košických zákutí.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>