Predseda monitorovacieho výboru Manfred Gaulhofer bol na pracovnej návšteve v Košiciach

Začiatkom týždňa navštívil Košice predseda monitorovacieho výboru EK, Manfred Gaulhofer, spolu so Jacqueline Pacaud. Počas svojej ani nie 24 hodinovej návštevy sa stretli s tímom neziskovej organizácie Košice – Európskehlavné mesto kultúry 2013. Na pracovnom stretnutí spoločne prerokoval smerovanie projektu ako aj najdôležitejšie otázky, ktoré pána Gaulhofera zaujímali. Potom si pozrli výmenníky, Kasárne/Kulurpark, pamätnú izbu Sandora Maraiho, stretli sa s primátrom mesta, županom KSK a absolvovali pracovný obed s predstaviteľmi Koalície Košice 2013+. Rozhovor Manfredom Gaulhoferom pripravila Martina Viktorínová:

Do Košíc ste pricestovali v nedeľu popoludní. Ako prebiehala Vaša návšteva?

Návšteva bola dobre zorganizovaná. Išlo o jednoduché pracovné stretnutie. Prišiel som sem pracovať a preto sme mali v nedeľu veľmi dlhé stretnutie s tímom Košice 2013. Okrem toho sme navštívili investičné projekty, Kasárne/Kulturpark, výmenníky a Pamätnú izbu Sándora Máraiho.

Image

V pondelok sme mali rokovanie s primátorom mesta, predsedom Košického samosprávneho kraja, a so zástupcami Koalície 2013 Plus. Mali sme veľa otázok a dostali mnoho odpovedí. Potrebujeme si teraz dať všetko dokopy. Zanalyzovať a vytvoriť správu z našej návštevy. Myslím však, že sme získali odpovede na všetky naše otázky, pre ktoré sme sem prišli.

Dostali ste počas dvoch dní aj informácie, ktoré Vás znepokojili?

Nie je našim zámerom byť znepokojnení, alebo nešťastní. Naším zámerom je počúvať otázky tímu a pomôcť. Sú tu oblasti, kde sme povedali dobre, možno by sme vám mohli poradiť ako danú záležitosť riešiť iným spôsobom. V každom prípade sa vieme podeliť o naše bohaté skúsenosti s projektom EHMK a odporučiť Košiciam, aby sa viac zameriavali na celý región Východného Slovenska.

Image

Ako vidíte situáciu s investičnými projektmi?

Sme spokojní s tým, že peniaze z Európskych štrukturálnych fondov sú bezpečne na Slovensku, pretože ide o náročný proces. Nastaviť systém čerpania financií je mimoriadne náročné, a preto sme potešení, že vidíme, že Košice boli v tomto úspešné. Ďalšie kroky však závisia od tímu EHMK a rýchlosti, ktorou bude vedieť realizovať tieto projekty. Momentálne je to otázka dobrého manažmentu času a my dúfame, že tím EHMK bude v tomto úspešný. Zaberie to nepochybne veľa snahy, veľa aktivity, ale my dúfame, že projekty budú realizované načas.

Toto bola Vaša posledná návšteva pre poslednou monitorovacou komisiou v roku 2012. Aké bude podľa Vás rozhodnutie komisie?

Dôležité je, že dostávame odpovede na naše otázky. Samozrejme, niektoré sú pozitívne a iné si vyžadujú ešte asistenciu. Najdôležitejšie je ako budú vyzerať veci pred posledným stretnutím v apríli 2012. Je tu stále šanca, že Košice dostanú podporu Európskej Komisie a cenu Melliny Mercury vo výške 1,5 mil €. Jednoznačne je tu vôľa tohto tímu EHMK tento cieľ dosiahnuť. Máme spoločný záujem na tom, aby Košice 2013 boli úspešným projektom.

Image

Môžete porovnať situáciu v prípravách medzi Grazom, ktorému ste šéfovali a Košicami v rovnakom čase, teda 1 rok pred začiatkom?

Áno je to rozdiel. Aj keď sme tiež sme zaznamenali zmeny vo výkonnom manažmente tímu. Najväčší rozdiel medzi Grazom a Košicami, je však v marketingu a promočných aktivitách. Keď naozaj chcete, aby Košice boli atraktívnym miestom pre návštevníkov v roku 2013 musíte na to pripraviť turistov. Musíte produkt predstaviť na medzinárodných turistických fórach, pozývať sem novinárov a tak ďalej. Košice sú v tomto trošku pozadu, v tomto je potrebné zabrať.

Ako vidíte naplnenie programov v roku 2013? Aké je naplnenie programu v porovnaní s víťazným projektom INTERFACE?

Prechádzali sme projektom na pracovnom stretnutí s tímom v nedeľu. Niektoré programové ciele ostali v programe, niektoré sa vymenili, tak ako to pozorujeme u väčšiny projektov. Čo je rozhodne dobré, je že tu v Košiciach je zmes veľkých populárnych podujatí, podujatí, ktoré už existujú ako Biela noc alebo USE THE CITY FESTIVAL a budú súčasťou programu. A potom tu máte veľmi pekné komunitné projekty, ako projekt SPOTs, čo je projekt, ktorý je jednoznačne iný. No a potom tu máte projekty, ktoré stoja medzi týmito dvomi, ktoré sú veľké, posúvajú program dopredu a získavajú pozornosť publika.

Image

Boli vykonané zmeny v manažmente v rámci tímu neziskovej organizácie. Aké sú Vaše dojmy z tohto nového tímu, sú tam správni ľudia na správnom mieste?

Členovia nového tímu sú veľmi ambiciózni, dynamickí a pracovití. Zžili sa s projektom veľmi rýchlo. Všetky základné požiadavky na tím sú splnené na výbornú. Samozrejme, musia teraz dobehnúť zameškané. Zdá sa, že ich komunikácia s mestom, podnikmi a s verejnosťou je dobrá.

Čo si myslíte o kooperácií s mestom Marseilles?

Spolupráca s Marseilles bola jedným z dôležitých bodov našej návštevy. Projekty, ktoré sú vyvíjané v spolupráci s Marseilles sú dobré projekty. Obe mestá sa nachádzajú v rozdielnej situácii. Košice, ktoré ležia na vonkajšej hranici Schengenského priestoru, a potom Marseille, ktoré je situované na pobreží Stredozemného mora. A v týchto projektoch sú tieto elementy obsiahnuté. Som presvedčený, že to bude dobrá spolupráca týchto miest.

Image

Keď sa pozriete do roku 2013, myslíte si, že Košice budú dobré EHMK?

Áno, pevne verím, že budú. Boli tu zmeny, ktoré boli zaznamenané aj v iných EHMK. Projekt INTERFACE, ktorý bol prihlásený v roku 2008 do súťaže, bol výborný. Pokiaľ manažment tímu uspeje v zefektívnení marketingovej komunikácie a promovaní projektu v zahraničí, som si istý, že Košice budú úspešným Európskym hlavným mestom kultúry.

Ak by ste mali povedať, čo je najväčšou nevýhodou projektu, čo by to bolo?

Nepovedal by som, že nevýhodou, ale je tu určitá výzva pre Košice byť lokalizovanými na vonkajšej hranici Schengenu. Košice sú lokalizované vo východnej časti Slovenska, ktoré nie je dobre známe európskej verejnosti. Treba sa však na to pozerať aj ako na príležitosť ukázať tento krásny región a mesto zvyšku Európy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>