Predstavenia sa odohrajú v súkromných bytoch

X Apartments je divadelný formát významného nemeckého divadelného režiséra Matthiasa Lilienthala (1959), v rámci ktorého sa predstavenia odohrávajú priamo v súkromných bytoch. Formát, s ktorým Lilienthal pracuje od roku 2002, prinesie v septembri do Košíc Goethe inštitút pri príležitosti roka Európskeho hlavného mesta kultúry. Kurátorkami X Apartments Košice sú Katrin Moll and Johanna Höhmann. Od 26. do 29. septembra 2013 budú mať diváci možnosť navštíviť 14 predstavení vytvorených špecificky pre X Apartments Košice umelcami z Nemecka, Veľkej Británie, Libanonu, Austrálie, Poľska, Rakúska a Slovenska. Predstavenia sa budú konať pozdĺž dvoch divadelných trás v dvoch mestských častiach: Košice – Šaca a Staré mesto.

 

X-APARTMENTS

X-APARTMENTS_zdroj_xkosice

Formát X Apartments vznikol v r. 2002 v rámci festivalu Divadlo sveta (Theater der Welt), ktorého umeleckým riaditeľom bol v tom čase Matthias Lilienthal. Jeho zámerom bolo odkrývať a sprístupniť rôzne životné priestory, ktoré sa nachádzajú v našom bezprostrednom okolí a ktoré sú zároveň dôverné a cudzie.  Prvá produkcia X Apartments sa zamerala na dejiny a komunity niekoľkých štvrtí v oblasti Porúria, ako napr. Duisburg-Marxlohe. Od svojho prvého uvedenia sa formát X Apartments ďalej vyvíjal v rôznych mestách Nemecka, ako aj v mnohých svetových metropolách (napr. Johannesburg, São Paulo, Istanbul) a získal si značné medzinárodné renomé. V r. 2013 sa produkcie X Apartments uskutočnia v dvoch mestách – v Bejrúte (máj 2013) a v Košiciach (september 2013).

Kurátorky unikátneho divadelného projektu X Apartments Košice Katrin Moll a Johanna Höhmann pre inscenácie v 14 bytoch vybrali známe mená zo slovenskej a zahraničnej divadelnej, filmovej a výtvarnej scény.  Inscenácie špeciálne pre X Apartments Košice vytvoria o.i. poľská divadelná režisérka Marta Górnicka; finalista prestížnej Turner prize, britský výtvarník Phil Collins; libanonská umelkyňa Marwa Arsanios; nemecká architektonická a umelecká skupina “umschichten”, či austrálsky performer Damian Rebgetz. Zo slovenských tvorcov to budú výtvarníčky Ilona Németh a Pavlína Fichta Čierna, Tomáš Džadoň, divadlo Na peróne a výtvarníci Radovan Čerevka a Peter Vrábeľ, známi o.i. z výtvarnej skupiny Kassaboys. X Apartments na Slovensko prináša Goethe Institut. Inscenáciu Marty Górnickej podporil Poľský inštitút na Slovensku.

14 tvorcov vytvorí 14 inscenácii na 14 miestach v Košiciach: sedem z nich bude na divadelnej trase v MČ Staré mesto a sedem z nich na divadelnej trase v MČ Šaca. Preprava do MČ Šaca z východiskového bodu v centre Košíc je v cene vstu. penky.

Inscenácie špeciálne pre X Apartments Košice vytvoria:


Marta Górnicka (PL), Phil Collins (GB), Marwa Arsanios (LB), Stefan Kolbe (DE) & Chris Wright (GB), Anja Salomonowitz (AT), Elisabeth Putz (AT), Pavlína Fichta Čierna (SK), Ilona Németh (SK), Tomáš Džadoň (SK), Sybille Polster (DE), Damian Rebgetz (DE/AU), Divadlo Na Peróne (SK), umschichten (DE), Radovan Čerevka & Peter Vrábeľ (SK)


Viac o X Apartments Košice:

zdroj_foto_xkosice

X-APARTMENTS_zdroj_xkosice

Všetky predstavenia sa odohrajú v súkromných bytoch alebo v iných málo dostupných priestoroch. Diváci sa pešo vydajú vždy po dvoch z počiatočného bodu trasy podľa popisu. Na každej z trás navštívia sedem produkcií rôznych umeleckých žánrov – divadlo, opera, tanec, hudba, výtvarné umenie – v siedmich rôznych bytoch. Predstavenia sa budú opakovať v desaťminútových intervaloch, vždy len pre dvoch divákov. Absolvovanie jednej trasy potrvá približne tri hodiny.

Formát X Apartments umožňuje divákom a tvorcom preskúmať málo známe a málo dostupné miesta a ich dejiny a príbehy, zaostriť na rôzne historické, sociologické a politické aspekty mesta a sprostredkovať estetický a etnografický prieskum im inak uzatvorených priestorov. V Košiciach sa X Apartments sústrediia na dve mestské časti — MČ Šaca, ktorej životné rytmy ovplyvňujú železiarne, a Staré mesto, poznačené premenlivými dejinami strednej Európy.

Trasa A: Staré mesto – Vrstvy jedného mesta
Výhľad zo socialistických panelákov na kostoly a synagógy Starého mesta svedčí o dejinách plných zmien. Úzke uličky bývalej židovskej štvrte, honosné meštianske domy lemujúce promenádu, tmavé podchody, vedúce ku skrytým pavlačovým dvorom vypovedajú o rôznych tajomstvách mesta.

Trasa B: Šaca – V tieni VSŽ
Šaca, pôvodne dedina pri Košiciach, bola v rámci industrializácie plánovaná ako socialistické ideálne mesto pre robotníkov, pracujúcich vo Východoslovenských železiarniach (VSŽ). Priemysel dodnes ovplyvňuje život v štvrti; hotel Metal a iné ubytovne slúžia počas týždňa ako domov pre “cezpoľných” zamestnancov železiarní. V socialistických panelákoch žijú Rómovia a Slováci v napätom spolužití. Spojivom ich dejín sú železiarne.

PREDSTAVENIA: 

26. a 27. 9. predstavenia od 17:00
28. a 29. 9. 
predstavenia od 16:00
Východiskový bod Trasy A – Staré mesto: Kino Úsmev, Kasárenské námestie 1, Košice
Východiskový bod Trasy B – Šaca: Gazdovská pivnica, Čajkovského 2, Košice (Preprava do MČ Šaca z východiskového bodu v centre Košíc a naspäť je v cene vstupenky)

PREDAJ VSTUPENIEK:

Vstupenky je možné zakúpiť v knihkupectve Artforum na Mlynskej 4 v Košiciach, vopred rezervovať na: xkosice@gmail.comDiváci si vstupenky kupujú na presný časový interval s presnými informáciami o trase. Odporúčame urobiť tak v dostatočnom predstihu. 

 

Organizátor:   Goethe-Institut & Matthias Lilienthal
Partner:   Cinefil o.z.
Kurátorky X Apartments Košice:   Katrin Moll & Johanna Höhmann
Facebook eventhttps://www.facebook.com/events/608667119174271/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>