Premiéra nového košického filmu Robinson & Crusoe

S podporou projektu Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013 vznikol nový filmový projekt Robinson & Crusoe. Košice sa môžu popýšiť prvým celovečerným hraným filmom, ktorý bol vyrobený a natočený v Košiciach. Ján S. Sabol – réžia, scenár a produkcia.

Experimentálny a umelecký filmový počin s názvom Robinson & Crusoe bude slávnostne uvedený na svetlo sveta 26. decembra 2012 v kine Cinemax (OC Optima). Slávnostná premiéra za účasti režiséra a hercov sa uskutoční  o 16:00 a o 19:00.

Režisér filmu Ján S. Sabol spája experimentálnym a originálnym spôsobom divadelnú a filmovú zložku. Súčasťou filmového projektu je interkultúrny dialóg dvoch rôznych národných kultúr slovenskej a maďarskej. V hlavných úlohách sa predstaví Michal Šoltész (herec Štátneho divadla v Košiciach), Sándor Tamás Molnár (herec Národného divadla v Miškolci). Herecké kvarteto dopĺňa Vica Kerekeš (Muži v nádeji, Dažďová víla, Nestyda) a Roman Luknár (Medvídek, Lóve, Nestyda, Lidice, Kráska v nesnázích, Tango s komármi, Pokoj v duši, Nedodržaný sľub).

Prečo Robinson & Crusoe?

Režisér J. Sabol našiel svoju inšpiráciu v rovnomennom divadelnom predstavenie  od Nina D’Intronu a Giacoma Ravicchia z repertoára Štátneho divadla v Košiciach. Divadelné predstavenie vzniklo v koprodukcii s Národným divadlom v Miškolci. Aj keď hra vychádza z románu Daniela Defoe, autori hry rozdelili slávneho hrdinu na dvoch javiskových hercov. Podobne ako románový Robinson Crusoe a Piatok sa na ostrove stretnú dvaja muži, piloti bojových lietadiel. Aj u nich tvorí jazykový problém komunikačnú bariéru. Na nebi  nepriatelia. Na zemi … ? Je len na ich rozhodnutí či budú v boji v pokračovať, alebo sa pokúsia o spoločné prežitie na tomto malom priestore. Sú vôbec slová potrebné na vzájomné porozumenie? Téma hry vychádza zo základného motívu ne-komunikácie medzi ľuďmi, národmi, vzájomných averzií, predsudkov, ktoré sú často motivované neochotou spoznávania iných kultúr a názorov. Pud sebazáchovy, prežitia však prinúti hlavných aktérov k vzájomnej spolupráci, porozumeniu, odhaľujú sa ľudské, vnútorne dimenzie človeka. Téma je alúziou na súčasné európske dianie.

Film zachytáva divadelnú hru zo zákulisia. Odkrýva proces prípravy predstavenia, vnáša diváka do priestorov divadla, kde sa bežne nedostane a do duší hercov, ktoré sú na javisku skryté za maskou divadelnej postavy. Slovák a Maďar – rozdielne krajiny, rozdielny ľudia, rozdielne problémy, no v živote oboch Ona – Žena. Kvôli nej sa ich život obracia naruby. Nerozumejú tomu, čo bolo doteraz zrejmé a stoja pred rozhodnutím, ktorým smerom otočiť tvár. Súkromný život sa mieša s profesionálnym, sny s realitou, pravda s klamstvom. Podobne ako v divadelnom texte, zažívajú podobné problémy ne-komunikácie aj v „reálnom“ svete a podobne ako ich ovplyvňuje hra, ktorú predvádzajú, núti ich realita k premýšľaniu o skutočných hodnotách človeka, vzájomnej spolupráce a porozumení.

 

JÁN SABOL, ML. – režisér, scénarista, spisovateľ

Mgr. Ján Sabol, PhD., ArtD. sa narodil 15. augusta 1971 v Košiciach. Po absolvovaní gymnázia  vyštudoval Filozofickú fakultu UPJŠ v Prešove, odbor slovenský jazyk a literatúra – dejepis. Po doktorandúre na FF UPJŠ v Prešove z odboru teória a dejiny slovenskej literatúry absolvoval doktorát na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU v Bratislave z odboru televízne a filmové umenie. Bol pedagógom na Katedre masmediálnej komunikácie a všeobecnej lingvistiky Prešovskej univerity v Prešove (1998-2007), od roku 2008 pôsobí ako odborný asistent na Katedre slovakistiky, slovanských filológií a komunikácie na Filozofickej Fakulte UPJŠ v Košiciach. Od roku 2000 externe spolupracuje na rôznych pozíciách (autor, scenárista, dramaturg, režisér) so Slovenskou televíziou. Ako autor spolupracuje so Slovenským rozhlasom.  V roku 2005 sa zúčastnil na filmovej stáži CIFAP Internacional Montreuil v Paríži. V posledných rokoch spolupracoval na výrobe televíznych seriáloch v Čechách i na Slovensku. Žije v Košiciach.

Tvorba:

 • Autor dokumentárnych filmov, tvorca videoklipov
 • Odborné monografie: 
  Lyrické prvky vo filmovej štruktúre (2009)
  Teleologický a estetický status slovenského klasicizmu a romantizmu (2007)
 • V spoluautorstve: 
  Interpretácia textov elektronických masových médií – stručný terminologický slovník. (2004)
 • Knihy próz: 
  Z vytrhnutých stránok (2001)

 

Trailler k filmu: http://www.youtube.com/watch?v=0S5j7EvpsZY&feature=youtube_gdata_player

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>