Premiéra Siluet b mol otvorí nielen Malú scénu

BSlovenská premiéra komornej hry Dušana Vicena Siluet b mol v stredu, 4. septembra 2013, bude výnimočná. Okrem toho, že bude prvou premiérou ŠD Košice v sezóne 2013/2014, bude aj súčasťou slávnostného otvorenia rekonštruovanej Malej scény ŠD Košice. Nový titul v repertoári činohry uvedieme aj v sobotu, 7. septembra 2013, v rámci programu Festivalu divadiel strednej Európy. V septembrovom programe sú zaradené aj ďalšie dve reprízy – 17. a 24. septembra 2013. 

Hra plná vtipu, irónie, sarkazmu, nostalgie, nenaplnených snov a túžob, ale aj pokušení a sĺz. hra o ľuďoch, ktorí celkom presne nevedia, čo so sebou, vznikla v roku 2004, kedy s ňou autor obsadil 3. miesto v súťaži Alfréda Radoka o najlepšiu českú a slovenskú divadelnú hru.  „Dlho som zastával názor, ak režírovať nejaké svoje texty, tak len také, ktoré som tvoril priamo s hercami na skúškach. To, že som teraz prijal ponuku režírovať svoju hru v Štátnom divadle Košice má na svedomí niekoľko faktov. Predovšetkým je to dostatočný časový odstup od jej napísania, takže si už nepamätám všetky detaily okolností jej vzniku. To mi uľahčuje úlohu pristupovať k nej ako k cudziemu textu, aj keď samozrejme celkom sa oklamať nedám. Ďalšou veľmi dôležitou okolnosťou bola moja návšteva českej premiéry tohto textu v Prahe. Išiel som tam ako vyblednutý list papiera, pretože som ten text od dokončenia nevidel a bol som prekvapený, ako na javisku fungoval a bez nejakej autorskej masturbácie mi pripadal pomerne vtipný a zaujímavý. No a odtiaľ bol už len krok k tomu, aby mi bolo celkom ľúto, že ten text nebol uvedený na mojej rodnej hrude a k uvedomeniu si, že ak ho neuvediem ja, tak to nespraví asi nikto,“ hovorí D. Vicen, ktorý sa v Košiciach ujal aj réžie svojho textu.

Réžiou Siluetu b mol v Košiciach porušil Vicen aj ďalšie zo svojich vnútorných tabu. Doteraz bol slovenskej verejnosti známy najmä z pôsobenia na tzv. alternatívnej divadelnej scéne,  spolupracoval s viacerými nezávislými, resp. nesubvencovanými divadelnými súbormi, v ostatnom čase slávili úspechy hlavne projekty divadla SkRAT. Siluet b mol je jeho prvou réžiou v klasickom kamennom divadle.

O„S  kamenným divadlom som mal skúsenosť ešte na škole, ale spolupráca sa skončila pomerne bizarne, a to skôr, ako sa vôbec začala na javisku. Vtedy sa už rozbiehal projekt divadla SkRAT. Robenie divadla s ľuďmi, ktorých si vyberiem, s ktorými si rozumiem a mám blízke názory na to, ako a o čom robiť divadelné predstavenie, mi zachutila,  takže som necítil žiadnu potrebu tento spôsob tvorby nejako inštitucionalizovať. Sloboda pri tvorbe má ale aj tienisté stránky v podobe neustálych existenčných problémov ako v divadle, tak aj v súkromí. Takže človek je nútený živiť sa aj iným spôsobom, čo je pomerne vyčerpávajúce. Nikdy som ale nevyhlasoval, že v kamennom divadle pracovať nebudem. Mám už dosť rokov na to, aby som vedel, že každá skúsenosť je na niečo dobrá. Takže keď som dostal ponuku, že môžem robiť text, ktorý chcem a s ľuďmi, ktorých si vyberiem, nemal som dôvod odmietnuť. Je to hra pre štyroch hercov, takže v malom kolektíve sa nevytvára zbytočný stres a (aspoň mne sa to tak zdá) ľudia, ktorých som si vybral pracujú spolu radi a veria tomu, čo robíme. To je pre mňa to najpodstatnejšie,“ povedal Dušan Vicen o skúškovom období.

V predstavení pre dvoch mužov a dve ženy sa predstavia domáci herci Henrieta Kecerová, Adriana Ballová, Peter Čižmár a hosťujúci Vasiľ Rusiňák. Dramaturgom predstavenia je Martin Gazdík, o výpravu sa postaral Milan Mikula, o hudbu Ľubomír Burgr.

Ešte pred začiatkom slávnostnej premiéry bude Dušan Vicen o 17. hodine v priestoroch Cavearie Theatru na Malej scéne ŠD krstiť aj knihu svojich divadelných hier, ktorú vydáva Divadelný ústav v Bratislave.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>