Japonské frašky kjógen opäť v Košiciach

Dátum a čas:
Sobota - 25. 05. 2013 - 18:00 - 19:30

Miesto konania:
Historická radnica


„Každé predstavenie musí splniť tieto tri podmienky: prekvapiť zrak, potešiť sluch a rozozvučať srdce…“ Zeami Motokijo

Malé divadlo kjógenu z Brna v spolupráci s Európskym hlavným mestom kultúry – Košice 2013 opäť uvedú

 japonské frašky kjógen

Tentoraz uvedú 3 frašky v podaní českých hercov Malého divadla kjógenu z Brna a jednu frašku v podaní majstra Šigejama Motohiko (v japončine a češtine).

Susugigawa (Veľké prádlo) – česky

Yobikoe (Hlas za dverami) – česky

Čacubo (Nádoba na čaj) – česko-japonsky

 

Vstupné: 3 €, lístky si môžete zakúpiť v MIC, Košice (od 13.5.2013)

IMG_4409

KJÓGEN

Kjógen (v preklade „bláznivé“ alebo „pracne vyšperkované slova“) reprezentuje komickú divadelnú formu, ktorá sa vyvinula, rovnako ako divadlo nó, z pôvodne čínskych hier sarugaku. Rozkvet dosiahol tento žáner v polovici 14. storočia a v neprerušenej tradícií je uvádzaná do dnešných dní. Slovo „kjógen“ je samo o sebe väčšinou chápané ako výraz označujúci samostatnú komickú divadelnú hru, tradične vkladanú medzi dve hry divadla nó.

Dokumenty, zaznamenávajúce existenciu frašiek kjógen,  nachádzame v Japonsku už v 12. až 13. storočí, avšak  skutočným vybrúsením prechádza tento žáner v období EDO (1600 – 1868), kedy vďaka neustálemu spoločenskému dopytu po „ideálnom dramatickom umení uspokojujúcom kultúrny život vládnucej vrstvy samurajov“,  majú protagonisti kjógenu dostatočné časové i finančné možnosti nerušene pracovať na zdokonaľovaní žánru i vlastnej hereckej techniky. Výsledným produktom je potom komediálny žáner, ktorý sa hĺbkou spracovania hereckých postupov a estetickou úrovňou výrazových prostriedkov blíži k európskej opere či vážnej hudbe skôr než komédiám, ako je známe z našej kultúrnej tradície. Kjógen však nie je len historickou relikviou japonského stredoveku: práve kvôli svojej technickej dokonalosti si dokázal nájsť úplne nové publikum i v modernom Japonsku. Od roku 2001 je kjógen ako žáner zaradený na zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO ako “MASTERPIECES OF THE ORAL AND INTANGIBLE HERITAGE OF HUMANITY (Majstrovské diela ústneho a nehmotného dedičstva ľudstva )”.

Susugigava

Malé divadlo kjógenu Brno

www.kjogen.cz

Súbor vznikol z podnetu českého dramatika, režiséra a míma Huberta Krejčího, japanistu Ondřeje Hýbla a popredného predstaviteľa kjótskej tradičnej školy Ókura majstra Šigejama Šimeho (okrem iného riaditeľa Hereckej asociácie hier nó a kjógen, laureáta cien „Za kultúrny prínos prefektúre Kjóto“ a „Za podiel na zachovaní tradičnej kultúry mesta Kjóto“).

Malé divadlo kjógenu sa venuje prevažne štúdiu, realizácii a uvádzaniu japonských frašiek kjógen v českom jazyku. Svojím spôsobom ide o svetový unikát. Jedná sa o dlhoročný projekt vzájomnej kultúrnej spolupráce medzi českými a japonskými divadelníkmi, podporovaný konaním pravidelných tvorivých dielni, v rámci  ktorých je vždy pod vedením japonského majstra naštudovaná nová hra v češtine. MDK je ojedinelým divadelným zoskupením pôsobiacim za hranicami Japonska, ktoré sa systematicky venuje pestovaniu tohto tradičného umeleckého žánru.


Poloha na mape

Načítanie mapy…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>