Výstava japonskej kultúry – bonsaje, go, šógi

Dátum a čas:
Sobota - 25. 05. 2013 - Nedeľa - 26. 05. 2013 - 13:00 - 18:00

Miesto konania:
Dom umenia


Európske hlavné mesto kultúry – Košice 2013 v spolupráci s EU Japan fest – japonskou spoločnosťou pre podporu šírenia japonskej kultúry v Európe  pripravili pri príležitosti osláv 20. výročia spolupráce a dobrých vzťahov medzi Slovenskou republikou a Japonskom počas víkendu 25. – 26. mája 2013 niekoľko zaujímavých ukážok japonskej kultúry.

 

Výstava najlepších slovenských bonsajov

25. máj o 13:00 – 18:00 a 26. máj o 11: 00 – 18:00 , foayer Domu umenia, Moyzesova 66

Vystavujú:

Milan Rozkoš, Vranov nad Topľou

BONSAI SLOVAKIA, Vladimír Ondejčík a Alena Ondejčíková, Nitra   www. bonsai-slovakia.sk

Erik Tomko, Bratislava

Okrem sedemdesiatich krásnych bonsajov sa budete môcť od týchto skúsených bonsajistov veľa dozvedieť.

Špeciálny hosť Mr. Takahiro Mori (Tokyo, Japan) bude mať  26. mája o 15:00 – 18:00 prednášku a predvedie úpravu bonsaja.

 

Mr. Mori

Go a šógi – tradičné japonské stolové hry

Tradičné japonské hry go a šógi v podaní slovenských odborníkov (Slovenská asociácia Go a Slovenská asociácia šógi, Adam Skalný a Lukáš Vyletel).

Prezentácia, hra : v rámci  USE THE C!TY (26.5. 13:00 – 18:00) s profesionálnym hráčom Murakami Akihide

25. mája 14:30 – 17:30 foayer Dom umenia, Moyzesova 66. Súboj medzi profesionálnym hráčom go z Japonska Murakami Akihide 2p  a slovenským hráčom Pavlom Lisým 6d

25. mája 17:30  prednáška M. Akihide

 

Umenie čaju (najlepšie japonské čaje)

Čajovňa dobrých ľudí, Nitra www.e-tea.eu

25. mája Deň japonských čajov (ochutnávka)

13:30   GYOKURO  – Najlepší lístkový čaj Japonska

16:30  MATCHA  – Japonský ceremoniálny čaj ( ochutnávka a ako používať japonský čawan)

 

26. mája  Deň čajových ceremoniálov

11:00   Ako piť japonské čaje

Šou japonských kanvičiek – Alena a Vladimír Ondejčíkoví, Nitra

13:00  Senča-do: Čajový ceremoniál jednej kvapky – Alena a Vladimír Ondejčíkoví, Nitra

 

Čo je go?

Go je dosková hra pre dvoch hráčov s viac ako 2500-ročnou tradíciou. Napriek jednoduchým pravidlám je hra veľmi komplexná a počet variácií je neskutočne veľký. Šachový veľmajster Emanuel Lasker sa o go vyjadril: “Pravidlá go sú tak elegantné, organické a prísne logické, že ak existujú nejaké inteligentné formy života niekde inde vo vesmíre, takmer určite hrajú go.” Go priaznivci na Slovensku sa pravidelne zúčastňujú domácich i zahraničných súťaží, kde okrem tréningu svojej mysle a ducha posilňujú aj priateľské vzťahy a šíria povedomie o hre medzi ďalších ľudí.

http://www.sago.sk/

go-kosice

Čo je šógi?

Šógi je približne 1500 rokov stará súčasť japonskej kultúry. Málo známe tradičné umenie v súčasnosti praktizuje iba malá skupina profesionálnych hráčov v Japonsku. Dosková hra pre dvoch hráčov patrí do tej istej skupiny hier  ako náš šach, čínske  xiangqi, thajský makruk alebo staroindická chaturanga. Vďaka spoločnému predkovi šógi zdieľa rovnaký cieľ hry – dať súperovmu kráľovi mat, ale líši sa hneď v niekoľkých aspektoch.

Šógi doska má deväť krát deväť políčok s dvadsiatimi figúrkami na  každej strane. Na rozdiel od šachu, v ktorom je iba za istých okolností  možné vymeniť pešiaka za inú figúru, v šógi môžu skoro všetky figúrky povýšiť a získať tak nové možnosti pohybu. Nesporne najzaujímavejšia  odlišnosť je dokladanie. V šógi vyhodené figúrky putujú do súperovho  zajatia. Ten ich neskôr môže vrátiť do hry ako vlastné. Najmä vďaka dokladaniu sa zo šógi stala dynamická hra, ktorá len zriedka skončí remízou.

www.sogi.sk 

eu-japanfest_logo1Ďalšie podujatie

26. máj o 19:00  koncert Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra, Štátna filharmónia, Košice, Moyzesova  66


Poloha na mape

Načítanie mapy…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>