Projekt SPOTs mení životy ľudí na sídliskách

IMG_2316Sídlisko Terasa ožilo v stredu večer vďaka jeho aktívnym obyvateľom, tímu projektu SPOTs, zástupcom Mestskej časti Košice-Západ a holandským partnerom z projektu CAL-XL. Spoločné stretnutie malo – okrem hodnotiacej časti štvorročného pôsobenia projektu SPOTs na Terase – aj ďalšie poslanie: ukázať smerovanie aktivít na sídlisku na ďalšie obdobie.

Najprv sme prezentovali výsledky dlhodobého výskumu pripraveného s holandskými partnermi a následne sme sa sústredili na dopad rôznych typov aktivít na mestskú časť. Diskusia odhalila slabiny, ale aj silné miesta Terasy a v príspevkoch od obyvateľov sme sa dostali až k začiatkom pôsobenia VSŽ, prešli sme chýbajúcimi ihriskami pre deti a zakončili tým, že existujúcu dieru kultúrneho dopytu aspoň čiastočne saturujú tri výmenníky so svojim rozmanitým programom.

Počet návštevníkov našich akcií za posledných päť rokov je viac ako 50.000, hovorí manažérka projektu Blanka Berkyová a veľmi spokojne dodáva:Mám rada toto číslo, pretože je to počet obyvateľov veľkého sídliska ako napríklad Terasa.

Stretnutie pokračovalo hrou v štyroch samostatných skupinách, ktoré sa obmieňali pri stanovištiach a snažili sa identifikovať možnosti zlepšenia „spoťáckych“ aktivít a priniesť potrebný nový pohľad na fungovanie. Zaznelo tu mnoho dobrých nápadov, ktoré sa budeme snažiť v ďalších rokoch organizovať s lokálnymi aktívnymi obyvateľmi a umelcami.

Sme radi, že sme sa mali možnosť vyjadriť. Cez spomienky sme zistili, aký máme k projektu osobný vzťah, ako nás to poznačilo, povedala bez zveličovania Andrea Feciková z RTVS.

Večer sme všetci spoločne zakončili malým punčovým predvianočným prípitkom v priateľských a družných rozhovoroch, ktoré sa stali vzájomnou inšpiráciou do ďalších výziev.

 

Niekoľko zaujímavých faktov:

V roku 2009 projekt SPOTs mal k dispozícii iba Výmenník Obrody a urobil 9 akcií s účasťou 250 ľudí.

V toku 2013 máme k dispozícií osem výmenníkov, absolvovaných 676 akcií, na ktorých sa zúčastnilo viac ako 15 000 návštevníkov a divákov a úzky tím desiatich ľudí, ktorí sú oddaní práci a odkazu projektu SPOTs:

Meníme život na sídliskách!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>