Prvé podujatia EHMK čakajú Košice už v decembri

(korzar.sme.sk; 01/12/2012; Andrea Nitkulincová ; Zaradenie: Spravodajstvo – kosice)

Štart európskeho roka kultúry v Košiciach predznamenajú už decembrové podujatia. Festival End (Koniec) bude od 14. do 21. “zahrievacím” kolom pre avizované veľkolepé antré v januári.

KOŠICE. Multižánrové festivalové podujatie bude presiaknuté všadeprítomnou témou konca sveta.

“Pripravujeme akoby program pred a po konci sveta a budeme prvým európskym hlavným mestom kultúry po konci sveta. Odštartujeme novú etapu,” verí si umelecký riaditeľ neziskovky Košice 2013 Vladimír Beskid, ktorý už v decembri avizuje bohatú pestrú vizuálno-divadelno-tanečnú búrku.

Jednotlivé akcie sa budú konať najmä v kine Úsmev, kaviarni Slávia, synagóge na Zvonárskej ulici, Štátnom divadle Košice, Múzeu Vojtecha Löfflera, Make-up gallery a vo výmenníku na Brigádnickej ulici.

Medzi najatraktívnejšie budú patriť napríklad ľadové sochy na Hlavnej ulici 17. decembra či koncert pop-funkovej kapely Monkey Business 21. decembra. Všetky podujatia budú zadarmo.

Športovcov poteší zrejme prvý novoročný víkend v lyžiarskom stredisku Jahodná. Zmení sa na miesto plné hudby, športu, ale aj umenia a zábavy, kde vraj dorazí aj legendárny Yeti.

Najväčšou “peckou” však má byť podľa zodpovedných januárový otvárací ceremoniál.

“Poňali sme to ako dvojdňový happening, ktorý sa začne v sobotu 19. januára ráno a ukončí sa nedeľným koncertom kapely Jamiroquai. Paradoxne je 20. január vo svete vnímaný ako medzinárodný deň bez umenia, no my vravíme: Sorry, we are Open. Sme otvorení a pre nás je tento deň vstupnou bránou do roka kultúry,” uviedol riaditeľ EHMK Ján Sudzina.

Chceli Adele aj The Cure

Kontroverzná téma koncertu britskej kapely povzbudila zodpovedných k odpovediam. V hre vraj okrem Jamiroquai boli aj Adele, The Cure či Tom Jones. ”

Adele sa nám zdala ešte zaujímavejšia, ale bohužiaľ pre nás otehotnela a porodila. Jamiroquai koncertuje v poslednom období menej, preto je vzácnejší,” argumentoval riaditeľ na pripomienky, že ide o hviezdu zašlej slávy.

A prečo sa nevybrala kapela, ktorá má v januári európske turné, čo by značne znížilo náklady? “Bolo to zámerne, aby to prilákalo aj zahraničných návštevníkov pricestovať.”

Otvárací ceremoniál však ani zďaleka nebude len o kapele Jamiroquai. “Mal by byť ochutnávkou toho, čo by mohol projekt EHMK pre budúcnosť Košíc znamenať. Nebude koncentrovaný na jednom mieste, lebo sa obávame počasia , ale v rôznych priestoroch ponúkneme desiatky kultúrnych aktivít, ktoré budeme odhaľovať postupne,” naznačil hlavný koordinátor otváracieho ceremoniálu Lumír Mati.

Podľa jeho slov ešte EHMK zháňa externú agentúru, ktorá zabezpečí program na veľkolepý záver večera 19. januára.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>