Publikum pripravilo pre maestra Pendereckého koncert potlesku

Na koncerte jedného z najvýznamnejších súčasných hudobných skladateľov sveta a predstaviteľa hudobnej avantgardy druhej polovice 20. storočia Krzysztofa Pendereckého vo štvrtok večer sa ani nedýchalo. Iba jediný z ľudských zmyslov – sluch mal dovolené vnímať hudbu, ktorá bola pre uši tým skutočným a najúčinnejším balzamom. S privretými očami si do posledného miesta zaplnený Dóm sv. Alžbety vychutnával tóny, ktoré vyludzovali sláčikové nástroje.  Ich zvuk pod rukami skvelých hudobníkov z Beethoven Academy Orchestra premieňali noty poľského a dá sa povedať, že celosvetového maestra hudby na tie najčarovnejšie melódie, vyjadrujúce postoj autora k veľkým osobnostiam či udalostiam, ktoré hýbali spoločnosťou.

2013_9_5_krysztof-penderecki_foto_david-hanko-10-800x533Pendereckého patriotizmus a jeho reakcie na tragické udalosti nedávnej histórie svojho národa cítiť z každej jeho skladby. Košické publikum dostalo príležitosť precítiť to, čo vkladal tento súčasný velikán do svojich kompozícií. Aj časť z tvorby stačila vnímavému poslucháčovi  na to, aby sa nechal vtiahnuť do sveta fenomenálneho novodobého hudobného skladateľa.

V božom chráme znela naozaj božská hudba. Dóm sa premenil na jednu obrovskú koncertnú sálu, v ktorej každý tón pohládzal múry gotického skvostu a  odrážal sa späť, aby vytvoril ešte hlbší zážitok pre ľudí, ktorí si prišli vychutnať jedinečný koncert. Ten bol od začiatku do konca plný napätia, ale aj neuveriteľnej pohody. V hlavách divákov sa premietali filmy o histórii, ktoré K. Penderecki pretavil do monumentálnych diel.

Expresívne kantilény s virtuóznou informáciou, príbeh s plynulými zmenami tempa pred ostrou definíciou ustupuje, dynamické a rytmické formy, po kompaktných polyfóniách nasledujú dosť nečakané pestrofarebné epizódy. Napriek tomu kombinuje predstavivosť skladateľa tieto heterogénne prvky do mimoriadne sugestívneho a koherentného celku, a práve to je jedno z tajomstiev Pendereckého individuálneho štýlu, hovoria hudobní kritici o jeho tvorbe.

2013_9_5_krysztof-penderecki_foto_david-hanko-13-800x533Na jednej strane svetom uznávaná hudba, na druhej strane virtuózne výkony všetkých hudobníkov mladého poľského orchestra, sólové, dych vyrážajúce vystúpenie violončelistu Rafala Kwiatkovského či dirigentské umenie samotného a nestarnúceho autora Krzysztofa Pendereckého – to všetko v jednom veľkolepom celku mohli Košičania vstrebávať počas nezabudnuteľného koncertu, ktorý sa zapíše do histórie mesta zlatými písmenami a zostane jedným z umeleckých vrcholov projektu Košice – Európske hlavné mesto kultúry.

Tak ako nezazneli falošné tóny z čarovných huslí či ostatných sláčikových nástrojov, neboli falošné ani ovácie publika, ktoré odmeňovalo úžasné a fenomenálne výkony orchestra, ale aj napriek veku stále neúnavného maestra búrlivým potleskom od začiatku až do konca. Hudobnému telesu a charizmatickému skladateľovi, ktorý si svoju tvorbu osobne aj oddirigoval, vzdalo nadšené publikum hold, aký si zaslúži. Poďakovalo sa za to, že prišiel, aby naplnil sen svojich obdivovateľov – vidieť a najmä počuť hudbu, ktorá znie po koncertných sálach po celom svete a má naozaj svetovú kvalitu, z ktorej si mohlo ukrojiť  a ochutnať lahodný kúsok.

K. Penderecki je predovšetkým hudobník, ktorý zohral v 60. rokoch minulého storočia dôležitú úlohu v etablovaní nových kompozičných techník. To, že jedna z najjagavejších hviezd zažiarila aj v Košiciach, je udalosť, ktorá ešte dlho bude znieť v ušiach tých, ktorí sa jej včera dotkli. Nadšenci hudby odprevadili hudobníkov z dómu postojačky.  Potlesk neutíchal. Bol to  totiž koncert pre pána profesora a nástrojmi boli ruky a naplnené srdcia.

Kveta Podhorská

foto: Dávid Hanko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>