Quasars Ensemble chce do mesta vrátiť komorné muzicírovanie

1374084_559812534072823_1398401187_nVianočný koncert rezidenčného súboru Kasární/Kulturparku Quasars Ensemble, ktorý odohrajú hudobníci v Košiciach 17. decembra , bude síce posledný v tomto roku, ale spolupráca sa zďaleka nekončí. Priaznivci klasickej hudby sa aj v budúcom roku môžu tešiť na množstvo koncertov a významných hudobných osobností, ktoré tu vystúpia. Už dnes komorné zoskupenie a jeho zakladateľ Ivan Buffa  sľubujú veľa kvalitnej hudby.

Košice končia svoj “európsky rok kultúry”. Aká bude ďalšia spolupráca Quasars Ensemble?

Súbor Quasars Ensemble si rokmi získal istú prestíž, vďaka čomu môže dlhodobo pracovať na pravidelných projektoch v rámci Slovenska, ako aj v zahraničí. V tom bude teda pokračovať aj v nasledujúcom roku, pričom by sme veľmi radi rozvinuli množstvo ideí, načrtnutých počas uplynulého roka. Do Košíc by sme prostredníctvom ďalších koncertov chceli priniesť rovnako klasickú komornú hudbu, ako aj úplné novinky, teda aktuálnu tvorbu zo sveta klasickej hudby. Bolo by to niečo na spôsob zaujímavo koncipovaných abonentných koncertov komornej hudby s presahmi do tanca, elektroakustickej hudby, nových médií a pod. Mojim želaním je, aby Košičania vnímali významných skladateľov súčasnej hudby s takou samozrejmosťou ako historické postavy a aby komplexnejšie reflektovali hudbu v časopriestore.

Čo priniesol projekt EHMK – Košice 2013 pre súbor?

Projekt Európskeho hlavného mesta kultúry priniesol mne, ako Košičanovi , pocit veľkej príležitosti pre mesto zmeniť sa z ospalého mestečka na mesto plné kreatívnych ľudí, slúžiacich umeniu. To som vnímal ešte skôr, než sme dostali ponuku pôsobiť ako rezidenčný súbor Kasární/Kulturparku. Samotné pôsobenie súboru počas roka som tiež vnímal ako príležitosť vrátiť môjmu milovanému mestu niečo naspäť za všetko, čo mi dalo, až kým som neodišiel za štúdiami do zahraničia. Všetko, čo som tam videl a zažil, by som veľmi chcel preniesť do Košíc pre všetkých, čo už nikde ísť nemôžu, resp. pre tých, ktorým by to mohlo rozšíriť obzor ešte na začiatku kreovania umeleckej osobnosti.

Ponuka byť rezidenčným súborom Kasární/Kulturparku prišla, vy ste sa jej chopili. Čo výnimočné sa udialo za uplynulý rok?

Samotná ponuka bola veľkým gestom pre nás, hudobníkov, poctou za našu dovtedajšiu prácu, ako aj veľkou podporou na rozvíjanie súboru súčasnej hudby na Slovensku. Vďaka tomu sme mohli uskutočniť množstvo smelých a zaujímavých  projektov v hojnom počte, čo by za iných okolností trvalo podstatne dlhšie a bolo by to oveľa ťažšie. Za výnimočnú v rámci EHMK považujem spoluprácu so skladateľmi, ako Bent Sørensen, Toshio Hosokawa, Michael Jarrell, interprétmi ako Eva Šušková, Petra Noskaiová, Dalibor Karvay, Horia Dumitrache. Čerešničkou boli prezentácie v Moskve, Petrohrade či v Bruseli, ale aj účinkovanie na magickej Bielej noci a Lete v parku s ich výnimočnou atmosférou.

Môžu sa vaši fanúšikovia tešiť na ďalšie koncerty v roku 2014 aj v Kasárňach/Kulturparku?

Koncertný cyklus súboru Quasars Ensemble bude pokračovať aj v roku 2014 a jeho cieľom bude opäť prezentácia pokladov komornej hudby. Minulý rok to bolo hlavne o prezentácii tých najpodstatnejších diel hudby 20. storočia, ktoré sa študenti učia na maturitnú skúšku, ale v Košiciach ešte nikdy nezazneli. Ďalší rok by sme v tom chceli pokračovať s tým, že dôležité miesto bude patriť komornej hudbe v širšom spektre, aby sa do mesta natrvalo vrátilo pravidelné komorné muzicírovanie. Chceli by sme pokračovať aj v pozývaní významných skladateľov zo zahraničia. Stále považujem za obrovský úspech pre Košice, že ich počas jediného roka navštívilo toľko veľkých skladateľských mien. Košice sa odrazu premenili na centrum súčasného hudobného umenia.

Čím bude Vianočný koncert Quasars Ensemble odlišný od ostatných? 

Vianočný koncert prinesie výlučne duchovnú tvorbu z pera najmä košických skladateľov, čo ešte umocní spolupráca so Zborom sv. Cecílie. Tým je nesporne odlišný od ostatných koncertov, ktoré odzneli počas roka. Zmyslom toho je, aby Košičania spoznali hudobnú kultúru svojho mesta v širšom historickom kontexte a dokázali prostredníctvom nej prežiť mystérium Vianoc takpovediac  “po domácky”.Zaujímavosťou koncertu bude, že sa dramaturgicky spoločne ocitnú vedľa seba dvaja významní súčasníci, regenschori Dómu sv. Alžbety v Košiciach Oldřich Hemerka s regenschorim Dómu sv. Martina v Bratislave s Alexandrom Albrechtom. V slovenskej premiére zaznie aj krásna Messe modale významného francúzskeho organistu a skladateľa Jehana Alaina, ktorý ako jeden z mála skladateľov padol priamo v boji počas 2. svetovej vojny.

 Ako by ste pozvali na váš koncert ľudí, ktorí vás ešte nikdy nepočuli hrať, aby sa možno nebáli klasickej hudby a okúsili kúsok tohto hudobného umenia?

 Určite zažijú niečo nové, čoho sa nielenže netreba báť, ale dokonca sa ani pritom netreba nudiť. Práve naopak! Nič z toho, čo im zahráme naživo, nepočuli – hudbu ich doby so všetkým, čo k tomu patrí. Plnú energie, emócií, moderných zvukov, rozmanitých rytmov a farieb. Hudbu, aká sa píše dnes pre nás a o nás.

 

Zhovárala sa: Veronika Cholewová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>