Režisér Málek o Námesačnej: “Spln má veľkú moc”

malekPremiéra opery V. Belliniho Námesačná, ktorá bude 18. októbra v Historickej budove ŠD Košice, je nielen prvým naštudovaním tohto diela v Štátnom divadle Košice, ale aj režijným debutom českého režiséra Václava Málka v košickom divadle. S režisérom, ktorý prešiel aj kariérou sólistu a bol aj umeleckým šéfom opery a operety v olomouckom divadle, sme hovorili nielen o novom opernom titule v repertoári opery.

Námesačná je vašim režijným debutom v Košiciach. Ako na vás pôsobí mesto a ako sa vám pracuje so súborom košickej opery?

Ocitol som sa v krásnom meste plnom milých a sympatických ľudí. Môj vzťah ku Košiciach je dlhodobejší a prácu košickej opery som spoznal pri návštevách predstavení, v ktorých účinkuje moja manželka Magda Málková (Nabucco – Abigail a Jej pastorkyňa – Kostolníčka). Navyše mamička mojej manželky sa v Košiciach narodila, prežila tu svoje detstvo a z jej láskyplných spomienok som ich poznal ešte skôr, ako som do nich zavítal. A ja tu teraz prežívam krásne chvíle pri práci s vnímavými kolegami, ktorí napĺňajú moje režijné predstavy s citom a profesionálnym nasadením.

 

Môžete prezradiť, o čom bude „vaša” Námesačná?

Bez porozumenia a spolupráce tých, ktorí sa podieľajú na divadelnej inscenácii, výtvarníkov, hudobníkov, spevákov, ale aj ďalších, ktorých nevidieť a nepočuť, by bol režisér ako bez rúk. Na základe doterajších skúseností verím, že všetci moji spolupracovníci si moje zámery zobrali za svoje, a preto bude naša Námesačná o plnokrvných ľuďoch s ich radosťami aj strasťami, o ich túžbach, snoch, láske i nenávisti. Bude ale aj o tom, čo hrá nezastupiteľnú úlohu v ľudskom živote a vzťahoch medzi ľuďmi, o prístupe k životu, priateľom aj protivníkom. Žiadne vonkajšie okolnosti nie sú dostatočne silné na to, aby ovplyvnili ľudský osud. Jedine človek sám svojim konaním berie osud do vlastných rúk a zasahuje do osudov tých naokolo.

 

Koľko času strávi režisér nad prípravou takejto inscenácie?

Príprava opernej inscenácie je dlhodobá záležitosť. V prípade Námesačnej trvala viac než rok. Od preštudovania diela, prečítania a rozlúštenia príbehu a dramatickej línie viedla k hľadaniu javiskového tvaru, ktorý by všetky dramatické momenty a akcenty dostatočne zrozumiteľne vyjadril. Ale pretože najzákladnejším dramatickým prvkom bol pre mňa vždy na javisku konajúci človek, prežívam teraz veľmi krásne, vzrušujúce a inšpiratívne šesťtýždňové obdobie skúšok s interpretmi. K nim sa s nie menším nasadením a elánom pridávajú členovia košického operného zboru, z čoho mám osobitne veľkú radosť.

 

Vnímate spln skôr ako pragmatik, alebo veríte v jeho mystérium?

Spln má určite veľkú moc a silu. A keď dokáže hýbať oceánmi, zdvíhať vodné masy pri prílive, dokáže nepochybne pôsobiť aj na ľudskú myseľ a podvedomie. Mysteriózne na celej veci je, že fantázia dokáže toto všetko spracovať do najrôznejších podôb a tajomných obrazov, od poetických až po tie strašidelné. A aj o tom bude naša inscenácia Námesačnej.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>