Skladateľ vážnej hudby Krzysztof Penderecki srší vtipom

Európske hlavné mesto kultúry Košice 2013 pripravilo  na 5. septembra ďalšiu hudobnú lahôdku. Projekt „Krzysztof Penderecki v Košiciach“ prinesie do Dómu sv. Alžbety výnimočný koncert, na ktorom zaznejú diela jedného z najvýznamnejších predstaviteľov hudobnej avantgardy druhej polovice 20. storočia. Tvorbu poľského skladateľa  Krzysztofa Pendereckého uvedú členovia najmladšieho poľského symfonického orchestra Beethoven Academy Orchestra so sólistom, uznávaným poľským violončelistom, Rafalom Kwiatkowskim. Spoluorganizátorom koncertu je Inštitút Adama Mickiewicza.

Penderecki_cholewova-10

Košice zažívajú v tomto roku obrovský boom. „To, čo sa za dlhé desaťročia podarilo možno len v náznakoch, keď tu prišli skladatelia ako Prokofiev, Bartók, Ysaÿe, ale  s odstupom niekoľkých rokov, tak my máme v jednom roku hneď niekoľko hudobných osobností. Okrem toho, že tu už bol Bent Sorensen a prídu ešte Toshio Hosokawa, Krzysztof Penderecki či Michael Jarrell,  budeme hostiť aj takmer stovku súčasných skladateľov počas jesenných ISCM Dní novej hudby World New Music Days – najvýznamnejšej celosvetovej prehliadky modernej vážnej hudby,“ uviedol riaditeľ n. o. Košice 2013 Ján Sudzina.

Umelecký vedúci rezidenčného súboru Kasární/Kulturparku Quasars Ensemble, skladateľ a klavírny virtuóz Ivan Buffa pokladá príchod famózneho človeka za udalosť roka: “Je pre mňa jedným z najvýraznejších postáv poľskej hudby, ktorá najmä prostredníctvom legendárneho festivalu Varšavská jeseň symbolizovala celej východnej Európe oázu slobody v umení a bola jedinou inšpiráciou a jednou z mála príležitostí pre celý región stretnúť sa so “zakázaným ovocím” západu.”

Poľský skladateľ uvedie svoje diela osobne. Pod jeho taktovkou zaznejú skladby Agnus Dei z „Poľského Requiem“ (verzia pre sláčikový orchester – arr. Boris Pergamenschikow), Koncert pre violu (verzia pre violončelo – arr. Boris Pergamenschikow), Sinfonietta per archi, Sinfonietta č. 3 (sláčikové kvarteto č. 3 – verzia pre sláčikový orchester), Serenáda pre sláčikový orchester, Ciaccona in memoriam Ján Pavol II. pre sláčikový orchester (z „Poľského Requiem“).

Penderecki_cholewova-1-622x498Krzysztof Penderecki je prvým významným predstaviteľom európskej hudobnej avantgardy, ktorý príde do Košíc. Fakt, že sa to v Košiciach deje až v roku 2013, teda zhruba 60 rokov po tom, ako vznikli prvé dôležité hudobné avantgardné diela svetovej hudby, paradoxne význam tejto návštevy ešte zvyšuje. Penderecký je predovšetkým hudobník, ktorý zohral v 60. rokoch minulého storočia dôležitú úlohu v etablovaní nových kompozičných techník ako aleatorika či serializmus.

Príchod maestra Krzysztofa Pendereckého je historickou udalosťou pre Košice. Vníma to tak aj výnimočný hudobný skladateľ, ktorý je dnes po prvý raz v našom meste napriek tomu, že k sebe máme geograficky tak blízko? „Bol by som prišiel aj skôr, ale nikto ma nepozval,“ zareagovala na otázku veľká hudobná osobnosť. Napriek svojmu pokročilému veku má stále dostatok energie a chuť komponovať skvelú hudbu Ako prezradil, nikde sa neponáhľa a stále sa cíti na 50 rokov. Ku každej skladbe, ktorú dnes oddiriguje v Dóme sv. Alžbety má aj osobný vzťah, každá odráža nejakú historickú udalosť či vyjadruje pocity, ktoré hudobný skladateľ pri ich komponovaní mal.  „Veľmi sa teším, že som prišiel do Košíc a je mi veľmi ľúto, že až po toľkých rokoch. Ešte som si nestihol pozrieť mesto, ale urobím tak,“ povedal vzácny hosť. Stihnúť by to chcel ešte pred večerným koncertom.

text: Kveta Podhorská

foto: Veronika Cholewová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>