Skutoční ľudia vystúpia z tieňa na výstave fotografií Mirky Majorošovej

(mecem.sk; 03/04/2013; (RPA) )

| 3. 4. 2013

Košice 3. apríla (RPA) – Rómske mediálne centrum (MECEM) v spolupráci s n.o. Košice2013Európske hlavné mesto kultúry otvoria už zajtra (4. apríla – pozn. red.) výstavu Skutoční ľudia. Vernisáž sa uskutoční v priestoroch projektu SPOTs vo Výmenníku na Brigádnickej o 17.00 hod. Výstava sa koná pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov (8. apríl) v rámci projektov EHMK. Autorkou fotografií je košická fotografka Miroslava Majorošová.

Zámerom projektu Skutoční ľudia je prezentovať rómsku komunitu žijúcu v Košiciach a okolí ako neoddeliteľnú súčasť života spoločnosti a to prostredníctvom rozhovorov a fotografií s jej významnými predstaviteľmi a základnými informáciami o histórii Rómov. Cieľom je postupne spracovať a vydať históriu Rómov v Košiciach a okolí, ktorá doposiaľ nebola spracovaná.

Pôvodný projekt, ktorý vznikol ešte v roku 2008, chcel predstaviť Rómov na čiernobielych fotografiách a to po vzore projektu romarising v Česku, Maďarsku a Poľsku. V uplynulom období však vzniklo na Slovensku viacero projektov, ktoré prezentovali Rómov z rôznych uhlov pohľadu, čo viedlo k zmene projektu tak, aby zároveň reagoval aj na tieto aktivity.

“Chceli sme predovšetkým reagovať na fakt, že keď sa predstavuje rómska komunita, zaujímaví Rómovia, sme opakovane dlhé roky konfrontovaní s tými istými tvárami, čím vzniká dojem, že v rámci rómskej komunity máme len veľmi úzku skupinu vzdelaných ľudí, ktorí navyše častokrát majú problém so svojou vlastnou identitou. Rovnako odmietame rôzne projekty prezentujúce ľudí z osád, ktoré sú povrchné a predstavujú komunitu bez postihnutia integračného rozmeru ako základnej podmienky na spolunažívanie Rómov a Nerómov na Slovensku. Hovoríme o rôznych fotografických projektoch prezentujúcich Rómov len v podmienkach chudoby a sociálneho vylúčenia,” uviedla realizátorka projektu Kristína Magdolenová, výkonná riaditeľka Rómskeho mediálneho centra.

“Aby sme lepšie spolunažívali, nestačí si len obliecť pekné šaty, ale je potrebné aj byť súčasťou spoločnosti – mať vzdelanie, mať nejaký svoj vlastný podiel na tvorbe hodnôt spoločnosti. Pritom na Slovensku žijú stovky Rómov, ktorí súčasťou spoločnosti sú. Majú vzdelanie, pracujú nielen v prospech komunity samotnej ale aj v rôznych iných oblastiach života. Práve títo ľudia sú tí, čo dokážu búrať predsudky, zlepšovať spoločnú vzájomnú komunikáciu a robiť život v tejto krajine lepším,” zdôraznila.

Projekt Skutoční ľudia (web: www.therealpeople.sk), je preto projektom, ktorý sa nechce kĺzať po povrchu a tváriť sa, že na odstraňovanie problémov v spolunažívaní stačí niekoľko v médiách omieľaných jednotlivcov či pekné oblečenie. Projekt chce predstaviť skutočných ľudí, ktorí vlastnými silami, vlastnou energiou, vlastnými prostriedkami v živote dokázali niečo, za čo si zaslúžia náš rešpekt a úctu, a prečo práve oni sú tými vzormi nielen pre komunitu, ale pre celú spoločnosť. Medzi osobnosťami, ktoré symbolicky vystúpia z tieňa, sú napríklad Roman Gábor, bývalý profesionálny vojak, ktorý sa zúčastnil na dvoch misiách v Afganistane, Ing. Mgr. Ján Mika – policajt, prekladateľka a tlmočníčka z rómčiny a angličtiny, v súčasnosti pracovníčka ŠVK v Prešove Erika Godlová, dlhoročný pedagóg a bývalý riaditeľ Gymnázia v Sabinove František Godla, Ferko Balog – herec Štátneho divadla v Košiciach, riaditeľ divadla Romathan Karel Adam a sólisti divadla Milan Godla a Marián Balog, Tomáš Sivák – student Fakulty verejnej správy UPJŠ Košice, Peter Gaži – student teológie a samozrejme, rómske novinárky – programová riaditeľka Rómskeho mediálneho centra Jarmila Vaňová, redaktorky Etela Matová, Klaudia Vaňová a ďalší nie menej dôležití ľudia žijúci a pracujúci v regionne východného Slovenska.

Projekt bol podporený v rámci grantového system Ministerstva kultúry – EHMK v roku 2012 a bude pokračovať aj v roku 2013 dopĺňaním informácií, portrétov, predstavovaním nových osobností z radov Rómov.

8. apríl si Rómovia na celom svete pripomínajú ako svoj sviatok – Medzinárodný deň Rómov. Tento dátum určili účastníci IV. kongresu Internacional Romani Union (IRU) vo Varšave ako svoj pamätný deň na počesť prvého celosvetového stretnutia Rómov, ktoré sa konalo 8. až 12. apríla 1971 v Orpingtone pri Londýne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>