Sny, nádeje a spomienky Benta Sørensena

Na aprílový koncert Quasars Ensemble, ktorý v roku 2013 pôsobí ako rezidenčný komorný súbor kultúrneho centra Kasárne/Kulturpark, prijal pozvanie významný skladateľ Bent Sørensen (1958), ktorý klasickú hudbu uvádza do moderného kontextu.

„Pripomína mi to niečo, čo som ešte nikdy nepočul,“ takto sa na adresu Sørensenovej  výnimočnej tvorby vyjadril nórsky kolega, skladateľ  Arne Nordheim. ” Jeho hudobný jazyk je nesporne zo súčasnosti, technicky aj esteticky. Sny, nádeje a spomienky sa miešajú s múdrosťou nazbieranou skúsenosťami a vytrvalosťou. V hudbe dokáže vytvoriť trblietavý svet, v ktorom veci vyznievajú tak, akoby mizli pri najmenšom dotyku.”

sorensen 2

Popri komponovaní sólových koncertov a hudbe pre malé a veľké orchestre pôsobí ako profesor na Royal Danish Academy of Music a ako hosťujúci profesor hudobnej kompozície na londýnskej Royal Academy of Music. Je držiteľom prestížnych ocenení Nordic Music Prize (1996) a Wilhelm Hansen Composer Prize (1999).

Podujatie sa uskutoční dňa 10. apríla v Múzeu Vojtecha Löfflera. O 19,00 hod. začne  voľná diskusia so skladateľom, po ktorej bude nasledovať samotný koncert. Za účasti členov Quasars Ensemble a dirigenta Ivana Buffu sa dozvieme viac o tvorbe dánskeho skladateľa, konkrétne o jeho dielach, ktoré zaznejú na koncerte. Diskusiu moderuje  Peter Katina.

Viac podrobností o koncerte sa dozviete TU.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>