Sny o mori snívajú Košičania na kúpalisku

66sezon-300x250Udalosť svetového formátu, premiéru pôvodnej slovenskej opery – dokumentu  „66 sezón“, prináša do košickej  Kunsthalle/Haly umenia už 14. decembra trojica zvučných mien -Sláva Daubnerová, Peter Kerekes a Marek Piaček.

 „Túžba vidieť more – túžba po slobode. Obyvatelia malého stredoeurópskeho mestečka žijú svoje jedinečné životy. Svoje sny o mori snívajú na kúpalisku.“ 

Predlohou opery je úspešný štylizovaný dokumentárny film režiséra Petra Kerekesa  “66 sezón”  z roku 2003, ktorý v kondenzovanej forme a s jemným nádychom nostalgie vypovedá o 66-tich sezónach Starej plavárne v Košiciach. Rovnomenná opera na Kerekesov film voľne nadväzuje a na pozadí dejín Košíc v rokoch 1936 až 2002 predstavuje osobné príbehy obyvateľov mesta.

Pod hudobné spracovanie sa podpísal hudobný skladateľ, interpret, pedagóg, performer a improvizátor Marek Piaček. V opere prináša hudbu plnú energie, humoru, ale aj nostalgie, ktorá symbolicky odkazuje na viaceré hudobné poetiky a žánre 20. storočia a zachytáva atmosféru dôb aj hudobnú a jazykovú multikultúrnosť Košíc a okolitého regiónu.

25299_115899268428864_2665658_n„Operu neberiem ako niečo výnimočné, exkluzívne, uzatvorené, ale ako otvorenú príležitosť dokonale sa zabaviť – v tom najvážnejšom zmysle slova – zahrať sa, tvoriť v zvláštnom svete na pomedzí vážnych námetov a ich paradoxného “umelého” spracovania. Hlavným zámerom opery je vyobrazenie archetypu obyvateľov stredoeurópskeho mesta. Na dejinách košického kúpaliska sa ako v kvapke vody koncentrujú a zrkadlia vzťahy medzi národmi a jednotlivcami, ktorí dejiny Košíc a svoj život v tomto meste pociťujú bez nejakej zvláštnej alebo filozofickej reflexie. Ľudia, ktorí si spomínajú na dávne časy svojej mladosti a popisujú svoje túžby a sklamania,“  hovorí o opere Marek Piaček. 

Režijne sa projektu ujala Sláva Daubnerová, nezávislá herečka, performerka a režisérka, nedávno úspešná v ankete divadelných ocenení sezóny Dosky 2013, keď za inscenáciu Untitled  získala víťazstvo v kategórii Najlepšia inscenácia sezóny 2012/2013.Scéna je inštaláciou fragmentov starého kúpaliska, nesie známky času, opusteného miesta zarasteného trávou, ktoré ožije spomienkami na 66 sezón,“ odhaľuje z príprav Daubnerová a na otázku, čím opera môže diváka zaujať, dodáva: „Predovšetkým je to krásna hudba Mareka Piačeka, zaujímavá tým, že sa netvári na umenie, ale je živá, autentická, vtipná, aj smutná a je to nesmierne originálny materiál svetového formátu.“ 

Opera má mladé spevácke obsadenie, kde tak sólisti, ako i zbor predstavujú spomienky na mladé časy. Zvlášť sa diváci môžu tešiť na sopranistku (študentku operného spevu na  HF VŠMU) Michaelu Kuštekovú, čerstvú laureátku  Medzinárodnej speváckej súťaže Antonína Dvořáka v Karlových Varoch a interpretačnej súťaže Letnej školy barokovej hudby v Holešove. V barytónovom parte sa predstaví študent spevu na VŠMU Igor Bečár, ktorý má už počas vysokej školy naštudované náročné árie z opier Mozarta, Verdiho, Rossiniho a Donizettiho. Tenorový part obsadí Jozef Chabroň, ktorý veľmi úspešne už niekoľko sezón spolupracuje so Slovenským filharmonickým zborom a za dirigentský pult sa postaví Marián Lejava, dirigent a hudobný skladateľ, ktorý je jednou z popredných osobností svojej generácie a za 10 rokov pôsobenia na hudobnej scéne uviedol premiéry vyše 80- tich  súčasných diel slovenských a svetových skladateľov na festivaloch doma i v zahraničí.

Autentickosť košického regiónu potvrdia herci prizvaní na spoluprácu z rôznych východoslovenských divadiel: Svetlana Škovranová, Vasiľ Rusiňák, Jozef Pantlikáš a Igor Latta z Divadla Alexandra Duchnoviča v Prešove,  Kővesdi Szabó Mária z Divadla Thália v Košiciach a Ľubomír Záhon zo Štátneho divadla Košice. Spoluúčinkuje orchester a zbor Opery Štátneho divadla Košice.

Pôvodná slovenská opera 66 sezón vznikla na objednávku  pre projekt  Košice 2013 – Európske hlavné mesto kultúry. Hudobný skladateľ Marek Piaček  písal operu od roku 2009,  koncertné uvedenie pôvodnej slovenskej  opery bolo  uvedené s veľkým úspechom na javisku Štátneho divadla v Košiciach v novembri roku 2012 v hudobnom naštudovaní slovenského dirigenta Ondreja Olosa.

Vstupenky: pokladnica ŠD Košice, tel.: +421 55 245 2269, +421 55 622 1234 , e-mail: sales@sdke.sk

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>