Spišský Jeruzalem sa predstaví svetu

(Podtatranské noviny; 09/2013; 26/02/2013; s.: 4; Eduard BURAŠ ; Zaradenie: podtatranské noviny/z regiónu)

Predstavenie pravdepodobne najstaršej kalvárie na Slovensku, ktorá sa nachádza pri Spišskej Kapitule, je súčasťou budúcoročných kľúčových podu jatí programu Terra Incognita (Krajina nespoznaná).

Obnovené unikátne sakrálne miesto s názvom Spišský Jeruzalem sa v polovici mája 2013 otvorí svetovej verejnosti spolu s výstavou diel umelcov rôznych žánrov. Bohatý duchovnokultúrny program bude spojený s tematikou veľkonočného trojdnia. “Veríme, že vznikne tradícia, ktorá podporí myšlienku smerovania tohto priestoru aj k náboženskej turistike. Tento segment cestovného ruchu má vo svete rastúci trend a aj u nás má veľa priaznivcov, veď vychádza z tradícií pútí na miesta spojené s duchovnom,” uviedla vedúca odboru kultúry a cestovného ruchu Úradu Košického samosprávneho kraja (KSK) Jana Kovácsová. Kalváriu na Pažici podľa predpokladov v rokoch 1666 – 1675 vybudovali jezuiti ako kópiu historickej jeruzalemskej kalvárie. Hradby, kaplnky, Getsemanská záhrada, Golgota, vysadené čierne borovice, pripomínajúce cédre, vytvárajú symbolický Jeruzalem v mierke 1:1. Veriacim v časoch, keď boli púte do Svätej zeme pre vojnu s Turkami problematické, mali umožniť čo najvernejšie prežiť krížovú cestu. Niečo podobné sa nikde inde na Slovensku nenachádza. Symbolický rámec kalvárie bol odhalený v roku 2002, odvtedy sa koná v tejto oblasti výskum. Zaslúžil sa o to najmä krajinár Peter Jančura z Technickej univerzity vo Zvolene. “Najfascinujúcejšie bolo zistenie, aké hlboké symbolické významy má táto krajina. Postupnými krokmi sme dokázali, že ten Jeruzalem tam bol,” povedal Jančura. Na projekte Spišský Jeruzalem spolupracuje KSK, Prešovský samosprávny kraj (PSK), Spišské biskupstvo, mesto Spišské Podhradie, Spišské osvetové stredisko, košická Škola úžitkového výtvarníctva a ďalšie subjekty. Projekt už má svoju podrobnú urbanisticko-architektonickú štúdiu, ktorá zahŕňa časť Spišskej Kapituly, lokalitu Pažica, oblasti Sivej brady a Rybníkov. Cieľom štúdie je návrh revitalizácie religióznej krajiny, vrátane ideového riešenia pravdepodobných trás veľkonočného mystéria. Momentálne sa pracuje na projektoch obnovy barokových kaplniek a drobnej architektúry vrátane spevnených plôch. Ide aj o súčasť projektu Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) – Košice 2013.

Eduard BURAŠ

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>