Spoločná noc roztlieska divadlá jedenástich krajín

skus07„Herci nespia! Príď sa presvedčiť.“ To je motto štvrtého ročníka projektu Noc divadiel, ktorý spojí 16. novembra divadlá po celej Európe. Do programu podujatia, ktoré zastrešuje Divadelný ústav Bratislava sa zapojí aj Štátne divadlo Košice. Od 20. hodiny pripravuje zaujímavý program v priestoroch zrekonštruovanej Malej scény ŠD, ktorý bude malou ochutnávkou pripravovanej premiéry muzikálu Móric Beňovský.

Noc divadiel odštartuje aj tento rok telemost v živom vysielaní Slovenského rozhlasu, ktorý naživo spojí divadlá po celom Slovensku a poslucháči si budú môcť užiť atmosféru z rôznych javísk naraz presne o 19. hodine. Vo všetkých zaznie spoločný potlesk. V Štátnom divadle Košice sa bude tlieskať pred reprízou jednej z najhranejších opier Giuseppe Verdiho Rigoletto v Historickej budove ŠD.

Kosice_img52_low_res

Hlavný program bude v priestoroch zrekonštruovanej Malej scény ŠD a bude sa niesť v znamení pripravovanej premiéry pôvodného slovenského muzikálu Móric Beňovský autorov Milana Antola, Adriána Harvana a Vladimíra Krausza. Program bude venovaný nielen samotnému muzikálu, ale aj Beňovskému ako človeku, ktorý sa nezmazateľne zapísal nielen do slovenskej histórie. V spolupráci s mestom Vrbové a hradom v Starej Ľubovni bude pripravená výstava, ktorá priblíži Beňovského ako človeka. Budú sa premietať aj dokumentárne filmy, ktoré o Beňovskom vznikli.

Diváci sa môžu tešiť aj na ukážky zaujímavých súčastí scény pripravovaného muzikálu a chýbať nebudú ani samotní tvorcovia a umelci. Predstavia „kúsky“ z pripravovaného muzikálu a možno prezradia aj „pikošky“ zo zákulisia príprav. Prichystaná je aj autogramiáda.

Noc divadiel 2013 je 4. ročníkom noci otvorených divadiel, predstavení a výnimočných zážitkov. Ide o európske podujatie, prezentujúce divadlo tvorivým spôsobom v netradičnom časovom rozpätí. Tento rok sa do projektu zapojilo 40 divadiel z 15 slovenských miest – Banskej Bystrice, Bátoviec, Bratislavy, Košíc, Kremnice, Malaciek, Martina, Nitry, Prešova, Semerova, Senice, Trenčína, Trnavy, Zvolena a Žiliny. Iniciátorom projektu Európska noc divadiel, do ktorého sa v tomto roku zapojilo už 11 krajín, je chorvátska Noć kazališta.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>