Spomienky na Sándora Máraia prostredníctvom tanca

Sandor Marai 3Spisovateľ Sándor Márai, jedna zo štyroch kľúčových osobností projektu Európske hlavné mesto kultúry Košice 2013, bude hlavnou postavou poslednej divadelnej premiéry sezóny 2012/2013. Experimentálne multimediálne tanečné predstavenie zo života a pôsobenia veľkého spisovateľa a novinára vychádza zo spomienok starého Sándora Máraia v San Diegu na detstvo v Košiciach, jeho vzťah k rodičom, židovskej otázke a láske k literatúre.

Inscenácia Šándor Márai z dielne režiséra a choreografa Ondreja Šotha a hudobného skladateľa a lídra legendárnej skupiny Pražský výběr Michaela Kocába vzniklo v koprodukcii OZ Slavonic Dance Theater a Štátneho divadla Košice s podporou Ministerstva kultúry SR a EHMK Košice 2013. Tvorcovia prostredníctvom tanca sprostredkujú divákom stretnutie so smrťou, boj za spravodlivosť, ale aj nezávislosť myslenia Máraia, ktorý bol odporcom všetkých totalitných režimov a všetkého násilia.

Donedávna Európa S. Máraia nepoznala, pretože vydávať jeho diela v komunistických krajinách bolo zakázané. Spisovateľ čakal na okamih, kedy zmizne posledný ruský vojak a prídu slobodné voľby. Paradoxom je, že v roku 1989, tesne po smrti syna, sa práve vtedy zastrelil.

Životná púť Sándora Maraia je strhujúca a jeho reflexia histórie Európy 20. storočia je často veľmi nekompromisná. My sa nesnažíme inscenáciou tlmočiť jeho knihy a myšlienky. To asi hudba a tanec vyjadriť nemôžu. Venujeme sa fascinujúcej osobnosti, ktorá je zásadne spojená s našim stredoeurópskym regiónom a ktorá korene svojich hodnôt celý život spájala s rodným mestom – Košicami,” povedal o inscenácii M. Kocáb.

Sandor MaraiScénickému riešeniu inscenácie bude dominovať netradičný pohľad autorov, keď sa divák stáva súčasťou javiska a umelec súčasťou hľadiska. Zvláštnosťou v baletnom predstavení bude aj netradičný prvok – stvárnenie Sándora Márai nielen tanečne, ale aj činoherne.

Predstavenie, ktoré uvedie Štátne divadlo Košice 21. júna, bude zaujímavé aj herecky. Okrem Ondreja Šotha a Michaela Kocába sa v realizačnom tíme inscenácie stretli scénograf Andrej Ďurík z Prahy, kostýmový návrhár Andrii Sukhanov a libreto napísala Zuzana Mistríková. Sándora Máraia stvárni Peter Cibula, tanečne Sergii Iegorov, Maksym Sklyar a Andrii Sukhanov. V postave Loly Metzner sa predstavia Eva Sklyarová a Boglárka Kovalski, v úlohe Mefista budú tancovať Vasyl Sevastyanov, Ivan Shekhautsov, Elena Chetvernya a Lyudmyla Vasylyeva, v úlohe speváčky Shoko Yamada a Františka Vargová a v postave Donyiho Igor Pashko a Oleksandr Skopintsev.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>