Synagóga odhaľuje pohľady svetoznámeho fotografa

Last Folio_autor Veronika Cholewová (18)Stovky ľudí, ktorých prilákala zvedavosť i nostalgické spomienky, zaplnili Synagógu na Zvonárskej v Košiciach.  Nenechali si ujsť príležitosť stretnúť sa s autorom a tvorbou veľkého hráča na svetovej fotografickej scéne Yuriho Dojca.  EHMK – Košice 2013 otvorilo výstavu jeho prác.

Zbierka fotografií svetoznámeho kanadského fotografa slovenského pôvodu a spoluautorky Kataríny Krausovej sa predstavuje pod názvom Last Folio. Reprezentuje viac ako desať rokov práce fotografa Yuriho Dojca, rodáka z Humenného, ktorý emigroval do Kanady v roku 1968, kde sa usadil. Dnes patrí k špičke svetových fotografov.

Návrat na Slovensko po mnohých rokoch ho priviedol k stopám Židovského kultúrneho dedičstva jeho rodičov a starých rodičov. Osudy ľudí, s ktorými sa na svojich dlhoročných cestách po Slovensku zoznámil, ho chytili za srdce. Výsledkom je zbierka obrazov Last Folio – portréty tých, čo prežili holokaust, obrazy zarastených cintorínov, spustnutých budov a synagóg, ale najmä portréty zabudnutých, rozpadávajúcich sa kníh. J. Dojc sa rozhodol, že aj knihy si zaslúžia portrét. Fotografie  kníh symbolizujú veľa zničených hodnôt a sú pamätníkom ľudí, ktorí prežili alebo zomreli v období holokaustu. Na stenách synagógy premietali tváre neprávom odsúdených.

Last Folio_autor Veronika Cholewová (13)„Nepovažujem sa za známeho fotografa. Som veľmi rád, že tu môžem byť a vystavovať,“ dodal skromne autor. Na Slovensko sa vracia často, preto nemal problémy komunikovať v rodnom jazyku. O jeho osobnosť prejavili veľký záujem nielen novinári, ale aj početná časť židovskej obce. Na otvorení výstavy sa zúčastnil aj izraelský konzul Bilaus Ziv a ďalší významní hostia, ktorým atmosféru dotváral hudobný sprievod. Desiatky párov očí s vážnosťou, smútkom i nostalgiou sa v synagóge upierali na  fotografie, ktoré sú verným obrazom krutej minulosti.

Súčasťou výstavy je krátky dokumentárny film, ktorý si môže pozrieť každý návštevník. „Chcela som vytvoriť niečo na pamiatku rodičov mojich priateľov,“ vyjadrila sa filmová a televízna producentka K. Krausová. J. Dojc pracoval na fotografiách desať rokov. S filmárkou začali spolupracovať v novembri 2005.  ,,Obidvoch nás spája to, že pochádzame z kultúry, ktorá bola zničená.” Fotografický obraz  s filmovým vytvorili umelecký zážitok pre všetkých.

Séria fotografií putuje po svete už niekoľko rokov a stretla sa u kritikov s pozitívnou odozvou na oboch stranách Atlantiku. Videli ju vo Veľkej Británii, New Yorku, Indiane a v Bruseli. Do Košíc prichádza z Bruselu a jej ďalšou zastávkou bude Moskva. Výstava potrvá do 28. augusta v Synagóge na Zvonárenskej ulici č. 7 v Košiciach.

Život Yuriho Dojca

Last Folio_autor_Tomas Cizmarik (5)Yuri Dojc sa narodil 12. mája 1946 v Humennom a v súčasnosti sa radí k najvýznamnejším kanadským fotografom. V roku 1954 sa odsťahoval s rodičmi do Bratislavy. V rokoch 1966 – 1968 vyštudoval psychológiu na Univerzite Komenského v Bratislave. V lete 1968 po invázii ruských vojsk do Československa zostal v Anglicku a potom emigroval do Kanady. Usadil sa v Toronte, kde v rokoch 1971 -1974 vyštudoval fotografiu na tamojšom Ryerson Polytechnical Institut.

Neskôr si otvoril vlastný fotografický ateliér a začal pracovať pre významné firmy a agentúry (American Express, Canon, Seagrams, General Motors, Eastman Kodak, Porsche, Club Med, Brooks, Panasonic) a reklamné agentúry po celom svete. Yuri Dojc je veľmi populárny prednášateľ a člen odborných porôt na rôznych medzinárodných fotografických podujatiach a súťažiach.

Je autorom kníh Marble Women (1993), American Dreams (CD kniha 1995), Eros e fotografia (2003), Reflection (2006), Live the World (2009) a Honour (2010). Jeho snímky zaradili aj do publikácií rôznych fotografov, napr. Nudi (Federico Motto) 2004, The World’s top photographers and the stories behind their greatest images vydanej Rotovision v roku 2005, New Erotic Photography vydavateľstva Taschen 2007 a desiatky iných. V októbri 2008 mu jeho rodáci udelili Cenu mesta a čestné občianstvo Humenného.

J. Dojc sa stal renomovaným autorom vďaka svojej smelosti, reklamnej tvorbe, nezvyčajnej sérii Americké sny a najmä senzitívnym čiernobielym aktom. Jeho fotografie sú ozdobou zbierok súkromných podnikateľov i popredných galérií po celom svete.

Výstavu organizuje EHMK – Košice 2013, Portobello Media/ Studio Yuri Dojc v spolupráci so Židovskou náboženskou obcou Košice.

text: Veronika Cholewová

foto: Tomáš Čižmárik, Veronika Cholewová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>