Tanec s kamerami umocní zážitok z predstavenia

EHMK – Košice 2013 pripravuje nové tanečné predstavenie. V Kasárňach/Kulturparku sa „rodí“ dielo novej technológie s využitím kamier na pódiu, ktoré bude súčasťou prvého ročníka medzinárodného festivalu súčasného tanca na východnom Slovensku Dni nového tanca/New Dance Days.

Choreograf Radovan Vagač je jedným z tých, ktorí do Košíc priniesli súčasný tanec. So svojou novou skupinou SHIFT pripravil pre EHMK jedinečné predstavenie PIECES. Na scéne sa budú odohrávať nevšedne až dve scény. Jednou bude to, čo divák za normálnych okolností nevidí, “ naznačil choreograf. Pri experimente im budú pomáhať pohyblivé kamery. Diváci sa vraj majú na čo tešiť, pretože pôjde o ojedinelý zážitok. Prezradil, že medzi šiestimi tanečníkmi sa predstaví aj herec Peter Orgován.

Príprava predstavenia trvala iba tri týždne. Je to rýchle, veľa stresu. Väčšina predstavení, ktoré sú náročné na kamery, potrebuje viac času na prípravu, ale ten sme teraz nemali,“ vysvetlil, že chceli vytvoriť niečo výnimočné pre  New Dance Days. Tanec doplní “hudobná koláž” rôznych žánrov. Hlavnou témou na pódiu budú vzťahy.

R. Vagač patrí k prvým šíriteľom súčasného tanca v Košiciach. Tancovať začal už vo svojich trinástich rokoch. So svojimi skúsenosťami zo zahraničia priniesol na pódium sviežu vlnu tanca.V súčasnom tanci sa veľa experimentuje. Nemusí sa odohrávať stále na javisku v divadle, ale experiment sa môže uskutočniť na rôznych nezvyčajných miestach,“ povedal tanečník. Sám si to už vyskúšal v garážach, parkoch a teší sa už na kasárne.

Rodák z Košíc sa delí so svojimi zahraničnými skúsenosťami so študentmi na košickom konzervatóriu, kde vyučuje súčasný tanec. Niektorí z nich mu pomôžu aj pri tomto predstavení. Umelec má za sebou projekty s uznávanými choreografmi. Medzi nimi sú Bill Young, Daniel Ezralow, Libor Vaculík, Ján Ďurovčík, Peter Mika, Oľga Cobos, Ján Kodet, Rafael Avnikjan, Christopher d´Amboise, Frey Faust, Ivan Wolfe, Rui Horta, Rodolfo Leoni. Úspech zožal aj vo Švajčiarku. Domáci diváci ho ale poznajú z Bratislavského divadla tanca, Novej scény v Bratislave, Slovenského komorného baletu v Bratislave i zo Slovenského národného divadla.

Zámerom festivalu Dni nového tanca/New Dance Days je, aby sa v Košiciach podporil súčasný tanec. Premiéra skupiny SHIFT: PIECES bude 22. októbra o 20:00 v Kasárňach/Kulturparku.

text: Veronika Cholewová

foto: Tomáš Čižmárik

 

Súťaž o 2 vstupenky

Odpovedzte na otázku a vyhrajte 2 vstupenky na premiéru SHIFT: PIECES. Svoje odpovede posielajte na sutaz@kosice2013.sk do 20. októbra 2013. So správnou odpoveďou uveďte aj vaše meno a telefonický kontakt.

Súťažná otázka: 

Ako dlho sa pripravovalo tanečné predstavenie?

 

Vyžrebovali sme Vladimíra Zárika. Ďakujeme všetkým, ktorí sa zapojili do súťaže. 

Podmienky_sutaze
Odoslaním odpovede vyjadrujete súhlas s podmienkami súťaže. 
V prípade výhry vás budeme kontaktovať. 
Vstupenky sú viazané na meno výhercu, ktorý si ich prevezme pri vstupe pred začiatkom 
predstavenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>