Umelec prekvapil smolou na betóne

KAIR_6_Tomas BachuraMaďarský sochár  József Tamás Balázs vytvoril v Európskom hlavnom meste kultúry originálne diela. Súčasťou výstavy je smola na betóne, či živý stromček. Umelec, pôvodom z Rumunska, predstavuje výstavu s názvom UTOPIATRAP.

Počas troch mesiacoch pracoval na umeleckých dielach, ktoré začal tvoriť na predchádzajúcej rezidencii v Prahe. Ďalšie vytvoril v Košiciach na rezidenčnom pobyte projektu K.A.I.R., ktorý je súčasťou EHMK – Košice 2013. Hlavnou myšlienkou jeho tvorby je migrácia.

Aj rezidenčný pobyt je ako migračná cesta, počas ktorej cestujete z jedného miesta na druhé. Spoznávate ľudí a hľadáte nové prostredie a inšpirácie,“ povedala manažérka projektu K.A.I.R Adéla Foldynová. Dodala, že práve z tohto dôvodu sa umelec inšpiroval témou migrácie.

KAIR_2_Tomas Bachura

Všetky diela na výstave sú vytvorené z miestnych surovín. Použil drevo, smolu, olej aj ihličnatý strom. „Smolu sme zháňali veľmi dlho,“ prezradila A. Foldynová. Drevo zase pochádza z neďalekého Malého Šariša. Vytvoril z neho ohradu, okolo ktorej umiestnil smolu. „Je urobená typickým transylvánskym spôsobom. Ide o tradičnú techniku, používanú pri chove oviec,“ vysvetlila A. Foldynová. Drevená ohrada symbolizuje cestu za lepším životom.

KAIR_7_Tomas BachuraZvláštnosťou všetkých vystavených diel je, že sa dajú rozložiť na malé kúsky, a tak môžu byť znovu vystavované na ďalších miestach. Časť z nich bola prezentovaná v Prahe, ďalšia časť vznikla v Košiciach, kde teraz umelec vystavuje a nasledovať bude Budapešť.

Výstava na Strojárenskej 3 v Košiciach je otvorená do konca augusta, vždy od utorka do štvrtku, v čase od 17:00 do 19:00.

 

text: Veronika Cholewová

foto: Tomáš Bachura

Jedna reakcia na Umelec prekvapil smolou na betóne

  1. to co ma byt ?
    tie vystavne priestory ? ta vystava ? smola na betone ? WTF ??

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>