Umelecké poklady Jána Mathého zažiarili v Londýne

Európske hlavné mesto kultúry – Košice 2013 prenieslo tvorbu svojho výtvarníka do Londýna. Výstava skulptúr Jána Mathého v galérii Veľvyslanectva SR mala veľký úspech. Zaujala britské médiá a novinárov, ktorí o nej publikovali len pozitívne informácie.

 

a. Plant l. 1988 marble b. Fruit ll. 1978 marble c. Fruit of Life V. 1977 bronze d. Fruit of life V. 1977 epoxide jozefpalguta.comProjekt Putujúce mesto prinieslo výtvory unikátneho sochára prvýkrát do Londýna. Diela velikána sochárskeho umenia obdivovali  zahraniční i domáci návštevníci. Na vernisáži sa predstavilo viac ako tridsať sôch z mramoru, bronzu, travertínu, sadry či dreva. Ľudí zaujali aj fotografie a niekoľko kresieb. Výstava  svedčí o bohatom umeleckom poklade, ktorý po sebe Ján Mathé zanechal. EHMK nezostáva len na domácej pôde, ale exportuje aj do zahraničia.  „Je to presun Košíc cez Janovo dielo do Londýna,“ povedala manželka J. Mathého Eva, ktorá je EHMK povďačná za organizovanie výstavy. Dodala, že vernisáž jej zosnulého manžela v zahraničí ju dojala. Neočakávala tak vysokú návštevnosť a prítomnosť médií.

Ján Mathé mal silnú nielen komornú sochársku tvorbu, ale aj jednu veľkú prednosť –neodmysliteľným spôsobom sa podieľal na modelovaní svojho mesta na jeho sochárskej mape. Za tri desaťročia vytvoril celý rad monumentálnych realizácií uprostred námestí a panelákových sídlisk.

,,S potešením môžeme konštatovať, že z iniciatívy  projektu Európske hlavné mesto kultúry – Košice 2013 bolo pri príležitosti Otváracieho ceremoniálu premenované jedno námestie na Námestie Jána Mathého. Práve tam má zakompované súsošie  Odpočívajúca rodina (1965). Aj súčasná výstava nakoniec dokladá, že nielen tento košický medzinárodný projekt, ale aj sochár Ján Mathé mal v sebe zakódovanú  regionálnu, národnú ale aj európsku dimenziu,“ uviedol kurátor výstavy a umelecký riaditeľ  EHMK Vladimír Beskid.

Košice 2013 zorganizovalo v Londýne okrem výstavy Skulptúry aj výstavu fotografií. V galérii Európskeho domu bola prezentácia plánov i uskutočnených projektov EHMK. Súčasťou je aj prezentácia osobnosti Košíc Jána Mathého.  Vernisáž otvorila originálna slovenská jazzová kapela – AMC Trio.

 

Mathé a jeho svet skulptúr

Košický sochár Ján Mathé (1922-2012) sa stal jednou z kľúčových postáv povojnového sochárstva na Slovensku. Zostal solitérom svojim programom a postavením na scéne a dedičom klasickej línie moderného sochárstva 20. storočia.

a. Germinations ll. 1973 white concrete b. Germinations l. 1971 plaster jozefpalguta.comPo absolvovaní pražskej akadémie výtvarných umení  (1950) sa vrátil do rodných Košíc ako prvý profesionálny sochár v regióne východného Slovenska. Obrovskou lekciou bola pre neho sochárska aj ideová škola legendárneho profesora Otakara Španiela, znamenitého sochára a medailéra.  Pražské intelektuálne prostredie a Španielovo školenie dalo mladému Mathému skvelú sochársku výbavu: zvládnutú modeláciu figúry, znalosť materiálov a technológií, osobité sochárske myslenie v tvare.  V modelácii prvotných myšlienok uplatňuje svoje zručnosti v hline a sadre, vo finálnych realizáciách uprednostňuje travertín, mramor a bronz. Vo svojom živote vystriedal iba tri košické ateliéry:   Rotunda na Zbrojničnej ulici (1950-58) s bohatou umeleckou minulosťou; ateliér v obytnom dome na Pasteurovej ulici (1958-83) a ateliér- rodinný dom na Horolezeckej ulici (od 1983), kam sa presťahoval aj s manželkou Evou Mathéovou. Tento ateliér sa stáva  laboratóriom v hľadaní autentického sochárskeho tvaru a aj po odchode umelca zostáva živou učebnicou a expozíciou duchovného myslenia v hmote.

 

Autor fotografií: Jozef Palguta

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>