Umelkyňa našla svoje korene za schengenským priestorom

Charizmatická Argentíčanka žijúca v Berlíne s koreňmi na Ukrajine pricestovala do Košíc, aby otvorila v sobotu o 18:00 svoju výstavu Salashi, na ktorej odhaľuje nebezpečné situácie v schengenskom priestore i vlastné korene.

V lete 2012 strávila Julia Mensch v Košiciach tri mesiace. Počas rezidenčného pobytu pokračovala vo svojom rozbehnutom projekte z Nemecka. „Už niekoľko rokov pátra po svojej rodinnej histórii,“ vysvetlila manažérka projektu K.A.I.R. Adéla Foldynová. Z Košíc   preto niekoľkokrát vycestovala do ukrajinskej dedinky Salashi, rodiska svojho dedka, aby odhalila nielen vlastný príbeh, ale aj príbeh ľudí žijúcich na schengenskej hranici. Z fotografií prostých ľudí, chalúpok a dedinky vytvorila nevšednú výstavu, ktorá ožíva v Galérii Pyecka v Košiciach.O

Umelkyňa sa vžila do roly detektíva

Julia vytvára takmer detektívny príbeh, keď skúma, odkiaľ pochádzajú jej predkovia. Na ceste do minulosti stretla vraj veľa zaujímavých ľudí. „Mnoho z nich mi porozprávalo o histórii obce, o živote na hraniciach. Bolí milí a nápomocní,“ hovorí o obyvateľoch Salashi. Oko umelkyne ich zachytáva do fotografií a slovom do knihy. ,,Salashi je súčasťou La vida en rojo (Život v červenom), prebiehajúceho umeleckého výskumu histórie komunizmu, ktorý sa zaoberá osobným a politickým životom mojich starých rodičov Rafaela a Isabely.”

Už keď prišla prvýkrát do Európy, mapovala cestu svojho starého otca Rafaela po Strednej Európe a Východnej Európe. Jej dedko sa narodil v malej dedinke Salashi, na ukrajinsko-poľských hraniciach. V roku 1935, keď mal 11 rokov, emigroval s tromi bratmi do Argentíny. Keďže sám už pre vek nemôže cestovať, ujala sa tejto úlohy Julia. Túžba po poznaní vlastných koreňov ju doviedla na nepoznané miesta.

Salashi_autor_Cholewova Veronika (2)Na ceste do neznámej krajiny ju sprevádzala 30 rokov stará fotografia a rukou nakreslená mapa na malom kúsku papiera. Rodný domček sa jej podarilo nájsť. Dokonca v zachovalom stave. Už 40 rokov je v ňom knižnica. „Bolo to veľmi náročné, cudzia krajina, cudzia dedinka, mala som pri sebe len perom nakreslenú cestičku.“ Pre Juliu bol dôležitý moment prekračovania hranice. Považuje to za zaujímavý zážitok. „Niekoľko hodín čakania na hranici, nepríjemné situácie, kontroly,“ dodala umelkyňa. Starému otcovi ale mohla doma na fotografiách ukázať, ako sa jeho rodisko za tak dlhú dobu zmenilo.

,,Východiskovým bodom tejto práce bol príbeh mojej rodiny, ale hlavnou témou je história a súčasnosť Salashi a jeho obyvateľov, ktorí sú obklopení lesom a hranicou, ktorú nemôžu prekročiť. Rovnako je mojím cieľom dať súčasnosť tejto malej dedinky umiestnenej mimo Schenghenu do kontextu s projektom Košice 2013 Európskeho hlavného mesta kultúry a uvažovať o vzťahu Ukrajiny s okolitými krajinami, ktoré sú dnes súčasťou Európskej únie,” povedala multimediálna umelkyňa.

Salashi_autor_Cholewova Veronika (11)Pre Juliu boli v projekte dôležité fotodokumentácia, napísanie knihy, a predovšetkým stretnutia s ľuďmi v dedinke Salashi, ktorým onedlho odnesie knihy a usporiada tam aj malú výstavu. Ku každej knihe, napísanej v rodnom  jazyku autorky v španielčine bude k dispozícii menšia publikácia s prekladom po anglicky, slovensky a ukrajinsky. Krst sa uskutoční na vernisáži. „Mať v priestoroch galérie túto výstavu je pre nás niečo nové a iné. Za zaujímavé považujeme premietanie diapozitívov na projektore,“ vyjadrila sa k výstave Petra Housková z Galérie Pyecka.

text a foto: Veronika Cholewová

Výstava: 14. 4. – 1. 5.

Otváracie hodiny: štvrtok, piatok a sobota od 17:00 do 20:00

Salashi_autor_Cholewova Veronika (3)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>