Umenie pohybu bez hraníc

maxresdefaultSkupina Tünet Együttes (The Symptoms) nepozná vo svojich predstaveniach hranice. Košickému publiku to dokáže počas podujatia EHMK – New Dance Days/Dni nového tanca už 25. októbra v Kasárňach/Kulturparku o 20. hodine.

Umelci spolu tancujú viac ako 10 rokov. Umeleckou vedúcou súboru je matematička Réka Szabó, ktorá je v súčasnom tanečno-divadelnom živote prítomná ako tanečníčka, choreografka a režisérka od roku 1995. Súbor nepozná žánrové hranice, vo svojich predstaveniach rovnocenne využíva všetky prvky, ako text, pohyb, hudba, vizualita a obľubujú zvláštne technické riešenia. V ich repertoári sa nachádza vedecko-náučná tanečná hra, hudobno-tanečné vypočúvanie, laydown-comedy, tanečné predstavenie, postavené na interaktívnej videotechnike, pouličné performance aj štruktúrované improvizácie. Počas jedného večera uvidia diváci až dve hry.

Tým všetkým raz budem

Po sólových hrách A lila hangyász/Fialový mravčiar (1999) a Lomtalanítás/Zbavenie sa haraburdia (2006), s ktorými pochodila mnoho zahraničných festivalov, sa Réka Szabó po tretíkrát hlási s dlho očakávanou sólo produkciou, ktorá je akýmsi osobným inventárom a zúčtovaním života 44-ročnej ženy, matky, umelkyne, do ktorého nás zavedie ako do rozprávky. Rola, plač alebo spev, starnutie je vlastne návratom do detstva.

Nespomínam si, že by ma takto vychovávali

Malé štatistiky človeka, subjektívny inventár. Úryvky zo života od 7 do 77 rokov.

V dokumentárnom seriáli BBC, s názvom 7 Up sprevádzame osud skupiny sedemročných detí.  „Deti” majú dnes 56 rokov. Prostredníctvom nazretí, ktoré sa opakujú každých sedem rokov a ktoré fragmentovane dokumentujú plynutie času, sa vynárajú celkom jedinečné, no zároveň podobné životné príbehy.

Práve to bolo východiskovým bodom workshopu, ktorý viedla Petra Ardai, jedna zo zakladateliek holandského Divadla Space, na jeseň 2012 pre Skupinu Tünet Együttes. Pozbierali sa reálne a fiktívne spomienky, až do imaginárnych 77 rokov. Hra, ktorá touto cestou vznikla, je poetická, srdcervúca, vtipná, osobná a zároveň univerzálna.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>