V EÚ sa kultúra a kreatívny priemysel podieľajú 4,5 percentami na HDP

 Bratislava/Marseille (TASR) – V Európskej únii (EÚ) sa oblasť kultúry a kreatívneho priemyslu podieľajú 4,5 % na HDP a zamestnávajú milióny ľudí. Investovanie v tejto oblasti môže urýchliť rozvoj na miestnej a regionálnej úrovni a môže prispieť k novým ekonomickým aktivitám a vytváraniu nových pracovných miest. Už je to jasnejšie aj mnohým hráčom v oblasti ekonomiky. Uviedla to komisárka EÚ pre vzdelávanie, kultúru, viacjazyčnosť a mládež Androulla Vassiliouová v prejave na 7. Ekonomickom týždni Stredozemia.
Komisárka Vassiliouová vo svojom prejave ďalej uviedla, že ešte nedávno by sa spoločná zmienka o kultúre a ekonomike pokladala za tabu. Spájanie kultúry a ekonomiky by časť ľudí ponímala negatívne, ďalšia časť by sa k tomu stavala skepticky a zvyšok by protestoval slovami o “komercializácii kultúry”. Androulla Vassiliouvoá zdôraznila, že o kultúre sa nemá hovoriť len s ekonomickým cieľom. Kultúra zohráva dôležitú úlohu v našom živote a spoločnosti na to, aby sa zredukovala len na ekonomickú funkciu. Neznamená to však, že máme ignorovať prínos kultúry k ekonomickému rastu a k vytváraniu nových pracovných miest a že by sme nemali vidieť jej významný ekonomický potenciál v Európe. Ekonomická výkonnosť kultúry a kreatívneho sektora sa v súčasnosti viac uznávajú, uviedla. Komisárka EÚ na viacerých príkladoch ilustrovala súvislosť kultúry a ekonomického rozvoja, okrem iného tiež konštatovala, že keď bolo v roku 2004 Európskym hlavným mestom kultúry francúzske mesto Lille, každé jedno euro investované z verejných zdrojov sa vrátilo osemnásobne. Androulla Vassiliouová v prejave podčiarkla, že na ekonomické prínosy z EHMK sa treba pozerať z dlhodobej stratégie kultúrneho rozvoja, nie z krátkodobých výnosov.

V piatok 8. novembra do Marseille pricestoval predseda francúzskej vlády Jean-Marc Ayrault a šesť ministrov jeho kabinetu. V prístavnom meste oznámil novú sériu opatrení na rozvoj zamestnanosti, dopravy, urbanizmu a zdravotníctva. Marseille sa má “do 15 rokov stať stredozemnou bránou do Európy”. Francúzsky štát chce investovať do Marseille 3,5 miliardy eur na dosiahnutie tých cieľov. Medzi ne patrí vytvorenie 20.000 nových pracovných miest priamo či nepriamo súvisiacich s aktivitami prístavu, čo zahŕňa kontajnerovú prepravu a prístavný priemysel. Rovnako sa má zlepšiť cestná a železničná infraštruktúra medzi mestami oblasti.

Marseille-Provence je ako EHMK na priesečníku kultúrnej, ekonomickej a politickej oblasti, uviedla stránka Asociácie Marseille-Provence 2013 (MP2013). Práve v tejto dimenzii sa uskutočnil 7. Ekonomický týždeň Stredozemia. Hlavným poslaním podujatia bolo poskytnúť priestor na stretnutia expertov, na ich diskusie, výmeny skúseností a zároveň podporovať nadväzovanie partnerstiev medzi aktérmi v danej oblasti, ako i napomáhať vytváranie synergií medzi jednotlivými projektmi.

V prístavnom meste sa stretli podnikatelia, vedci, výskumníci, miestni poslanci, ekonómovia, experti, predstavitelia hospodárskeho života, ale aj študenti z krajín ležiacich na oboch stranách Stredozemného mora. Pracovali v asi 30 rôznych aktivitách, fórach či dielňach.
Na 7. Ekonomickom týždni Stredozemia sa komisárka EÚ pre vzdelávanie, kultúru, viacjazyčnosť a mládež  Androulla Vassiliouová stretla aj s Jacquom Pfisterom, prezidentom Asociácie Marseille-Provence 2013 a zároveň  prezidentom Obchodnej a priemyselnej komory v Marseille.
Ekonomický týždeň Stredozemia v Marseille zorganizovali Región Provence-Alpes-Côte-d’Azur, mesto Marseille, ďalej Obchodná a priemyselná komora v  Marseille s podporou Ministerstva zahraničných vecí  Francúzskej republiky. Konal sa  6.-9. novembra v Marseille. Témou Ekonomického týždňa Stredozemia bola: Kultúra ako faktor ekonomického rozvoja Stredozemia. Uskutočnil sa v rámci Európskeho hlavného mesta kultúry (EHMK). V roku 2013 okrem francúzskeho Marseille-Provence je EHMK aj východoslovenská metropola Košice.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>