V Košickom kraji sa vlani ubytovalo menej návštevníkov

(korzar.sme.sk; 13/03/2013; tasr ; Zaradenie: Spravodajstvo – kosice)

Ubytovacím zariadeniam ubudli hostia. Najviac sa využívali služby hotelov, motelov a penziónov.

KOŠICE. V Košickom kraji využilo vlani ubytovacie služby v 357 zariadeniach cestovného ruchu menej návštevníkov, než v roku 2011. Celkovo sa v regióne v roku 2012 ubytovalo 283 180 hostí, čo znamená medziročný pokles o 2,2 percenta. Vyplýva to z údajov Štatistického úradu SR.

Nárast návštevníkov zaznamenali len tri okresy – Košice I, Košice-okolie a Sobrance. Najväčší úbytok – o pätinu mali v Trebišovskom okrese.

Z celkového počtu tvorili dve tretiny domáci návštevníci, počet ktorých poklesol o 2,4 percenta, zvyšok boli cudzinci, ktorých sa ubytovalo o 1,7 percenta menej.

Najviac, takmer 30 percent, ich prišlo z Českej republiky, nasledovali Poliaci (12,8 %), Maďari (9,7 %) a Nemci (8,8 %).

Takmer polovica všetkých návštevníkov (45,9 %) sa ubytovala v Košiciach, zvýšený podiel mali tiež zariadenia v okrese Spišská Nová Ves (21,8 %).

Celkový počet prenocovaní v ubytovacích zariadeniach Košického kraja dosiahol vyše 596 000, pričom medziročne poklesol o 3,9 percenta. Prenocovania domácich návštevníkov zaznamenali úbytok o 4,9 percenta a zahraničných o 1,9 percenta.

“Na jedného návštevníka pripadlo v priemere 2,1 prenocovaní, u zahraničných 2,3. Najviac sa využívali služby hotelov, motelov a penziónov, kde prenocovali až tri pätiny ubytovaných,” informoval ŠÚ SR.

Priemerná cena za lôžko je 24 eur

Pokles o 6,8 percenta zaznamenali aj tržby za ubytovanie, ktoré dosiahli 14 506 700 eur. Z nich sa 49,8 percenta utŕžilo od cudzincov, pri medziročnom poklese 2,2 percenta.

Výraznejší pokles o 10,9 percenta zaznamenali tržby od domácich návštevníkov. Podstatnú časť tržieb – 84,2 percenta realizovali zariadenia hotelového typu.

V priemere za jednu noc a lôžko návštevníci zaplatili 24,3 eura (19,3 eura domáci a 32,9 eura zahraniční). Zariadenia hromadného ubytovania poskytovali nocľah v 5599 izbách so 14 642 lôžkami. Kempingy a táboriská ponúkali 12 122 karavanových a stanových miest na voľnej ploche.

Lôžková kapacita oproti roku 2011 vzrástla o dve percentá, pričom čisté využitie kapacít pokleslo na 11,2 percenta. Najviac boli využité štvorhviezdičkové hotely – na takmer štvrtinu.

Košice majú v súvislosti s EHMK veľké očakávania

Zvýšený príliv zahraničných turistov očakáva mesto Košice tento rok od projektu Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) 2013. Záujem o východoslovenskú metropolu výrazne podporili odporúčania prestížnych turistických sprievodcov ako Lonely Planet či články vo svetových médiách.

“Priemerný nárast návštevnosti Košíc je 30 percent ročne. Ak dosiahneme 50-percentný nárast, budem veľmi spokojná,” uviedla pre TASR výkonná riaditeľka organizácie Košice Turizmus Iveta Niňajová.

Značný podiel však tvoria cudzinci, ktorí prídu do Košíc len na jeden deň. Ako pretrvávajúce nevýhody mesta pre ďalší rozvoj turizmu považuje Niňajová chýbajúce nízkonákladové ubytovanie európskeho štandardu, hostely, nízkonákladové letecké spojenie s Európou a vlakové spojenie medzi Krakovom a Budapešťou .

Nízky je aj počet incomingových cestovných kancelárií, predávajúcich východné Slovensko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>