V košických uliciach vládne dizajn a móda

Originálny dizajn svetových umelcov rozžaruje podzemie Dolnej brány v Košiciach. Festival BAZzART prezentuje aj módu. V sobotu sa očakáva dokonca Madam Pompadour .

„Dizajn nie je novinkou 21. storočia, ale je tu už s nami roky,“ povedala organizátorka Jana Bučková.  „Prišlo nám ľúto, že tento krásny priestor sa nevyužíva,“ vysvetľuje umiestnenie dizajnových produktov do podzemia Archeologického múzea v Košiciach. Na výstave sú zastúpení študenti z Košíc, Bratislavy a zo Zlína.

IMG_77441-800x533Výstavu otvára nevšedná obuv zo Zlína. Topánky predstavujú sociálny rozmer. Ich vzhľad hovorí o chudobe, vojne, histórii. Ku každej topánke sa viaže zaujímavý príbeh. V podzemných priestoroch oslňuje i slovenská generácia skla a posledná fungujúca fabrika na Slovensku na sklo – RONA. Najväčším kúskom dreveného dizajnu je kajak. Jeho povrch pripomína tetovacie motívy.

IMG_7743-800x533Medzi výstavami sa nachádza zaujímavý projekt Juraja Šušku z Univerzity Tomáša Baťu v Zlíne. Mapuje výrobu obuvi od povojnového obdobia až po druhú svetovú vojnu. Topánky zaznamenávajú dizajn niekoľkých rokov a kvalitu doby. „Zaujímavosťou je pôvodný vzorkovník. Používali ho v Baťových závodoch,“ prezradila organizátorka.  V sobotu o 16:00 sa v týchto výstavných priestoroch uskutoční prednáška s autorom J. Šuškom.

Okrem dizajnu je pri Dolnej bráne aj zopár módnych kúskov, ktoré sú súčasťou pozvánky na sobotňajšiu módnu prehliadku v Synagóge na Zvonárskej. Počas celého týždňa boli prednášky a workshopy, do ktorých organizátori zapojili aj študentov.

Festival vyvrcholí práve sobotňajšou módou v Synagóge na Zvonárskej o 20:00. Na divákov čaká zahranično-slovenská módna prehliadka, ale aj tanečná performance Madame Pompadour. „Je to prierez jej života prostredníctvom odevu,“ vysvetľuje usporiadateľka. Pôjde o spojenie tanca, hudby, módy a vraj o veľmi silný umelecký zážitok. BAZzART prinesie na záver týždňa do Parku Moyzesova jedinečné dielo, ktoré uvidíte už v nedeľu a v Košiciach zostane natrvalo.

text a foto: Veronika Cholewová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>