V Kultuparku vystúpia hudobné hviezdy

(korzar.sme.sk; 18/10/2013; sita )

Toshio Hosokawa a Michael Jarrell budú hviezdami štvrtého ročníka medzinárodného festivalu klasickej hudby v Kulturparku.

KOŠICE.– V súčasnosti najvýznamnejší žijúci japonský skladateľ, rodák z Hirošimy, Toshio Hosokawa a švajčiarsky skladateľ, celosvetovo vyhľadávaný pedagóg kompozície Michael Jarrell budú hviezdami štvrtého ročníka medzinárodného festivalu klasickej hudby Quasars Ensemble & Košice.

Informoval o tom v piatok na tlačovej besede Ivan Buffa z Quasars Ensemble.

Festival klasickej hudby prinesie opäť aktuálnu dramaturgiu v hlavnej interpretačnej réžii rezidenčného súboru Kasární/Kulturparku Quasars Ensemble.

Festival sa začína v piatok 18. 10. a potrvá do 22. októbra v Kulturparku.

Sedem koncertov komornej hudby

Štvrtý ročník medzinárodného festivalu Quasars Ensemble & Košice, ktorý sa uskutoční v dňoch 18. – 22. októbra, prináša do metropoly východného Slovenska sedem koncertov komornej hudby, hostí z ôsmich krajín Európy a Ázie, štyri skladateľské portréty, tri workshopy, dva sólové recitály a jeden majstrovský kurz.

“Skladateľ Toshio Hosokawa a virtuózka v hre na tradičný japonský nástroj shô vystúpia na piatkovom otváracom koncerte. V tvorbe Toshia Hosokawu sa spája svet európskej hudobnej avantgardy s exotickými vplyvmi japonskej kultúry. Výnimočnou udalosťou bude prezentácia jedného z najstarších nástrojov na svete. Japonské shô bude možné na Slovensku počuť po prvý raz. Zoznámiť sa s ním v rámci workshopu a napokon si dokonale vychutnať jeho zvuk na koncerte, bude možné vďaka jedinej virtuózke na tento nástroj na svete. Na shô zahrá Mayumi Mayata,” uviedol Buffa.

Michael Jarrell si medzinárodné renomé získal cyklom skladieb s názvom Assonance pre rozličné nástrojové kombinácie. Je majstrom inštrumentácie a chýrnym znalcom nástrojov, z ktorých dokáže vydolovať maximálny potenciál. Vďaka tomu sú jeho diela interpretačne mimoriadne náročné, ale zároveň aj neobyčajne sugestívne.

Festival spestria aj ďalšie osobnosti

Festival spestria aj ďalšie zaujímavé osobnosti klasickej hudby. So slovenskou skladateľkou, žijúcou v Nemecku Vierou Janárčekovou sa snúbi fantastický svet argentínskeho tanga s prvkami súčasnej experimentálnej hudby.

Nevšedné spojenie vytvára nevšedný zážitok aj vďaka interpretácii komorného dua Schumacher & Breitfeld.

Hudobník Peter Katina uvedie kompletné akordeónové dielo ikony košickej kompozičnej školy – Jozefa Podprockého, vrátane úplne novej skladby vo svetovej premiére.

Maďarské sláčikové zoskupenie Krulik Quartet prepojí prvý geniálny kvartetový kus Bélu Bartóka s Hudbou pre štyri sláčikové nástroje slovenského skladateľa Ota Ferenczyho, ktorý bol ešte v roku 1948 za toto dielo v Budapešti odmenený Bartókovou cenou.

Špičkovú interpretáciu dotvorí v Budapešti žijúci rumunský klarinetista a vyhľadávaný interpret súčasnej hudby Horia Dumitrache, najmladší produkt slávnej maďarskej trúbkovej školy István Siket a vynikajúca slovenská sopranistka Eva Šušková.

Po prvýkrát na Slovensku zaznie hudba rakúskeho skladateľa Johannesa Mariu Stauda či talianskeho majstra Bruna Mantovaniho v konfrontácii s tvorbou košických skladateľov (Ivan Buffa, Norbert Bodnár, Jozef Podprocký), ako aj barda slovenskej hudobnej avantgardy Jozefa Malovca, ktorého nedožité 80. narodeniny si tento rok pripomíname.

Dramaturgickou perličkou je prvé slovenské uvedenie dvoch sólových Sekvencií legendárneho skladateľa Luciana Beria (Sequenza IXc pre basový klarinet X a Sequenza X pre trúbku).

 

sita

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>