V Marseille veje košický kultúrny vietor

Marseille7Košice ako Európske hlavné mesto kultúry 2013 sa v týchto dňoch predstavujú v tohtoročnom kultúrnom partnerskom francúzskom meste Marseille so svojou kultúrou. Týždeň sa začal vo veľkom štýle v známom marseillskom divadle Tourský. Na džezovom koncerte sa predstavila kapela Bešável a  kulinársky večer ochutil špecialitami šéfkuchár hotela Double tree by Hilton Jozef Hromjak. Francúzski fajnšmekri ocenili jeho majstrovstvo v kuchyni. Najviac im syry.

„Európske hlavné mesto kultúry je pre nás dlhodobým projektom a nie ročnou záležitosťou,“ povedal primátor Košíc Richard Raši. Projekt a propagácia mesta prináša svoje prvé ovocie. Svoj podiel má aj na zvyšovaní záujmu o návštevu historickej metropoly východu. „ V tomto roku vzrástol počet turistov  trojnásobne.“ Svedčí to o tom, že sa im u nás začína páčiť.

Košice očarili aj námestníka marseillského primátora Daniela Hermanna, ktorý sa zúčastnil na otváracom ceremoniáli. „Každému odporúčam navštíviť toto mesto na východe Európy,“ uviedol v príhovore.

Marseille6Slovenská kultúra zaplnila celé prístavné mesto. Na filmovom plátne sa premietali úspešné slovenské filmy režisérov Juraja Jakubiska a Dušana Hanáka. Vo Francúzsku sa divákom predstavia aj herci Štátneho divadla Košice i Divadlo tanca z Banskej Bystrice. Záujem pútajú aj etnografické a fotografické výstavy a pripravené sú aj  ďalšie podujatia, ktorými chcú Košice pozdraviť Marseillčanov.

Aj keď sú obidve tohtoročné európske mestá rovnako Mekkami kultúry, predsa je medzi nimi podstatný rozdiel. Najmä čo sa týka financovania projektov, čo podčiarkol aj námestník marseillského  primátora. Kým sa Slováci musia spoliehať na európske, štátne a mestské zdroje, Francúzi na investičné kultúrne aktivity čerpajú peniaze zo súkromných zdrojov.  Viac ako 110 miliónov eur investovali do rekonštrukcií všetkých múzeí, postavili jedno nové a na kultúrne aktivity zhromaždili 93 miliónov eur.  V budúcich rokoch zrejme všetko zostane na pleciach samosprávy.

Marseille9Z pohľadu primátora má projekt EHMK pre Košice veľký význam a posunul ich dopredu. „Je naštartovaním premeny industriálneho mesta na mesto kreatívne. Financovanie košického projektu je viaczložkové. Sú tu európske fondy, zdroje z ministerstva kultúry a zo samosprávy.  Na všetky aktivity máme 60 miliónov eur a na kultúrny program 3 milióny,“ vysvetlil R. Raši.

2 Reakcia na V Marseille veje košický kultúrny vietor

 1. Michal Somos

  Prosim mozte napisat kompletny program kosickeho tyzdna v Marseille. Radi by sme sa dozvedeli kto tam Slovensko reprezentuje. S akou inscenaciou je tam SD, s akou Studio tanca? Kto su umelci ktori nas tam reprezentuju, kto tvori a co hra napr kapela Bashavel? Chce to viac informacii. Myslim ze uz v tejto etape malokoho prekvapi i zaujima struktura financovania a ak autor clanku povazuje toto za najmarkantnejsi rozdiel medzi Kosicami a Marseille tak nech pise niekto iny, kto vie a chce pisat viac o programe.
  Velmi dakujem a tesim sa na odpoved, aspon mailovu.
  MS

 2. Dobrý deň.

  O programe sme podrobne písali v článku Košice zakotvia svoju kultúrnu loď v Marseille z dňa 10. mája tohto roka.

  Linka na článok: http://www.kosice2013.sk/kosice-zakotvia-svoju-kulturnu-lod-v-marseille/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>