V novej sezóne nové tváre v košickom divadle

cermakovaDivadelný život je plný zmien, a tie priniesol úvod novej sezóny aj v troch súboroch Štátneho divadla Košice. Najvýraznejšou je odchod dlhoročného šéfa činohry Jozefa Úradníka do dôchodku. Nové tváre sa objavia aj v balete. Zbor posilnili dve tanečnice z Maďarska – Lilla Bábos a Gyongy Virág. Najviac zmien priniesla nová sezóna v najpočetnejšom súbore – v opere.

Po dvanástich rokoch odišla zo sólistického ansámblu opery sopranistka Lucia Knoteková. Novými posilami sa stali dve české sólistky, Lucie Kašpárková a Lenka Čermáková, ktoré v Košiciach úspešne hosťovali vo viacerých nových produkciách súboru.

Mezzosopranistka Lucie Kašpárková sa predstavila ako Giorgetta v Plášti Giacoma Pucciniho a s veľkým úspechom stvárnila postavu Blanche v Dialógoch karmelitánok Francisa Poulenca. Rodáčka zo Zlína je absolventkou brnianskeho Konzervatória (2005) a Janáčkovej akadémie múzických umení v triede prof. Jarmily Hladíkovej (2009). V súčasnosti sa zdokonaľuje na súkromných hodinách u Magdalény Blahuštiakovej v Bratislave. V roku 2007 získala na medzinárodných speváckych kurzoch v nemeckom Beeskowe, zameraných na interpretáciu nemeckej piesne, hlavnú cenu Grand Prix. Ako členka Komornej opery JAMU v Brne naštudovala postavu Jenufy v Janáčkovej Jej pastorkyni, za ktorú bola na medzinárodnom festivale Janáček Brno 2008 ocenená Nadáciou Leoša Janáčka. Okrem Košíc hosťuje v Národnom divadle Brno. Od roku 2005 je členkou súboru Ensemble Opera Diversa, ktorý sa zaoberá klasickou hudbou, ale aj uvádzaním miniopier aj rozsiahlejších operných projektov z vlastnej autorskej dielne.

Mezzosopranistku Lenku Čermákovú mohli diváci vidieť ako Fenenu vo Verdiho Nabuccovi, ako Sestru Matildu v Poulencových Dialógoch karmelitánok či Maddalenu vo Verdiho Rigolettovi. Je absolventkou brnianskeho Konzervatória v triede Petra Julíčka a brnianskej JAMU v triede Marty Beňačkovej. Intenzívne sa zaoberá interpretáciou hudby od obdobia neskorej renesancie až po súčasnosť. Spolupracuje s vokálno-inštrumentálnymi telesami, ktoré sú zamerané na hudbu 17. a 18. storočia (Ensemble Inégal, Musica Figuralis) a podieľa sa na inscenovaní barokových a klasicistických opier a oratórií.

Obmena neobišla ani orchester, z ktorého odišli Peter Boroš, Ivan Ďurica, Stanislav Hreha, Ernest Latzko, Eva Pivovarníková, Peter Savčák, Natália Tomych, Lukáš Žofčin. Novými členmi orchestra sa stali harfistka Slavomíra Filová, huslisti Vladimír Kyjovský a Jana Vozníková a hobojistka Jana Lešková. Svoje pôsobenie v divadle ukončil od novej sezóny aj korepetítor Pavol Farkas a člen zboru Róbert Galovits.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>